چرا مخالفان FATF مخالفت خود را علنی نمی‌کنند؟ 

یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل گفت: متاسفانه موضوع FATF در ایران مقداری از حالت تکنیکی خارج شده و بیشتر سیاسی و مخصوصا جناحی شده است؛ در حالی که اگر اجازه می‌دادیم این بحث همچنان تکنیکی و بین محافل کارشناسان مالی بماند و متخصصان امور مالی بین المللی به آن بپردازند شاید راحت‌تر به نتیجه می‌رسیدیم.

به گزارش خبرآنلاین، کمتر از دوماه دیگر تا پایان آخرین مهلت FATF به ایران، باقی مانده اما همچنان سرنوشت لوایح پالرمو و cft نامعلوم است. تعلل مجمع تشخیص مصلحت در تصمیم‌گیری درباره این لوایح گلایه هایی را متوجه این نهاد کرده است.

در همین راستا، نصرت‌الله تاجیک، با اشاره به پایان ضرب‌الاجل گروه ویژه اقدام ملی به ایران برای اجرای لوایح FATF و اینکه همه از آن به خود تحریمی یاد می‌کنند؛ در پاسخ به این سوال که اگر بخواهیم این مهلت باقیمانده را هم رد کرده و وارد لیست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی شویم، چقدر شرایطمان را در این برهه زمانی به خطر انداخته و وخیم‌تر می‌کند، گفت: متاسفانه موضوع FATF در ایران مقداری از حالت تکنیکی خارج شده و بیشتر سیاسی و مخصوصا جناحی شده است؛ در حالی که اگر اجازه می‌دادیم این بحث همچنان تکنیکی و بین محافل کارشناسان مالی بماند و متخصصان امور مالی بین المللی به آن بپردازند شاید راحت‌تر به نتیجه می‌رسیدیم.

وی افزود: بنده به عنوان یک ناظر سیاسی معتقدم این لوایح باقی مانده جزء چیزهایی است که می‌تواند استانداردسازی‌های بومی ما را تقویت کند؛ یعنی با تصویب این لوایح و اجرایی کردن آنها شرایطی به وجود بیاوریم که استانداردهای مالی داخلی‌مان به سطح استانداردهای جهانی برسد؛ مثلا بعید به نظر می‌رسد کسی از مسئولان و دست اندرکارن اداره کشورمان با پول‌شویی موافق باشد؛ اگر این تلقی درست است بنابراین همه دستگاه‌های حاکمیتی، دولتی، قوا، مجلس و... باید در صدد این باشند که دارای استانداردهایی باشیم که در کشور پولشویی وجود نداشته باشد چون این مورد به عنوان سرطان اقتصادی کشور محسوب می‌شود و یا بطور مثال یقینا تمام مسئولان چه در سطح دولت و چه در سطح حاکمیت به دنبال این هستند که کشور با مالیات اداره شود تا این قدر نسبت به قیمت نفت و فروش آن آسیب‌پذیر نباشیم و درآمدهای نفتی به صورت بودجه‌های زیرساختی و به عنوان هزینه‌هایی که در بودجه عمرانی تولید شغل می‌کنند و بی‌کاری را پایین می‌آورند و می‌توانند زیرساخت‌های توسعه‌ای کشور را افزایش دهند صرف شود و به دنبال آن با تولید شغل و افزایش درآمد خانوار، افراد و بخش خصوصی و عمومی از محل افزایش این درآمدها مالیات ها پرداخت شود و این مالیات ها باعث شود بودجه عمومی دولت افزایش یابد و تقویت شود. با این وضعیت اگر معتقد باشیم همه باید مالیات پرداخت کنند بایستی به این سمت حرکت نماییم که استانداردسازی های داخلی انجام شود. 

مخالفان FATF اگر استدلال قوی دارند، خود را پنهان نکنند

همچنین یدالله طاهرنژاد عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران با اشاره به اینکه هر چقدر ما از مناسبات بین‌المللی دور شویم، دستیابی به توسعه کشور هم سخت‌تر می شود، در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: به هر میزان که از استانداردهای شفاف‌سازی تبری بجوییم، به همان نسبت فسادهای گسترده‌تری ایجاد می شود. مثل آفتاب روشن است که مبارزه با شفافیت چه در بعد داخلی چه در بعد بین‌المللی منجر به گسترش فساد می شود. کسانی که با عضویت ایران در FATF مخالفت می کنند به این نکته توجه ندارند که هرگونه نور افکندن و روشن کردن لایه‌های پنهان داد و ستدهای مالی از ایجاد فسادهای سنگین جلوگیری می‌کند.

این فعال سیاسی همچنین با اشاره به اینکه ما باید از استانداردهای بین‌المللی برای شفافیت و سلامت دادوستدهای مالی استقابل کنیم، تصریح کرد: من درک نمی‌کنم چرا عده‌ای با تصویب FATF مخالف هستند. کشور ما که در لوای پیام اسلام، انقلاب کرده است باید جزء پاک‌ترین کشورها باشند در حالیکه آمار می گوید اینگونه نیست.  فسادها ریشه در عدم شفافیت مالی دارد.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در مجلس پنجم عده‌ای از نمایندگان با کمربند ایمنی مخالف بوده و استدلال می‌کردند که مردم پول ندارند که کمربند ایمنی بخرند. من گفتم مردم می توانند پول قرض کنند اما اگر تصادف کرده و آسیب جدی ببینند، جبران آن خیلی سخت خواهد بود. در مورد FATF هم همینگونه است. با پرداخت هزینه کمی می‌توان از خسارات بیشتر جلوگیری کرد.

طاهرنژاد در پاسخ به این پرسش که چرا مخالفان FATF مخالفت خود را علنی اعلام نمی‌کنند، گفت: اگر منطق آنها قوی و قابل پذیرش باشد، باید با افتخار مخالفت خود را اعلام کنند نه اینکه خود را پنهان کنند. وقتی خود را پنهان می کنند یعنی استدلال قوی ندارند. افراد حرف حق را فریاد می زنند و حرف ناحق است که پنهان کاری می خواهد. مخالفاتن بیشتر نگران جابجایی پول های کلان هستند.

وی در پایان گفت: نپذیرفتن FATF موجب می شود که ایران از چرخه داد و ستدهای مالی جهان حذف شود. اگر FATF را بپذیریم شاید بخاطر تحریم‌ها اتفاق زیادی رخ ندهد اما اگر آن را نپذیریم، دادو ستدهای مالی ما سخت‌تر از الان می شود.

27215

کد خبر 1336700

برچسب‌ها