۱ نفر
۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۴
خواب تازه جانسون

ایرنا نوشت: نخست وزیر انگلیس قصد دارد تا پس از خروج رسمی این کشور از اتحادیه اروپا تیم جدیدی را روی کار بیاورد که مسئول مذاکره بر سر آینده رابطه این کشور و قراردادهای تجاری با اتحادیه اروپا شود.

به گزارش منابع انگلیسی، این گروه ویژه حدود یک ماه دیگر جایگزین وزارت برگزیت خواهد شد که در سال ۲۰۱۶ میلادی پس از رای مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا توسط دولت «ترزا می» تشکیل شد. در واقع «بوریس جانسون» با انحلال وزارت برگزیت سعی دارد این‌ تعبیر را هم در داخل و خارج القا کند که پرونده‌ خروج از اتحادیه اروپا بسته شده و عبارت «برگزیت» (مخفف انگلیسی Britain Exit) اعتباری نزد دولت ندارد.

کارگروه جدید موسوم به اروپا از ماه فوریه تحت نظارت مستقیم جانسون در داخل دفتر نخست وزیری آغاز به‌کار خواهد کرد. «دیوید فراست» که ژوئیه گذشته ریاست تیم مذاکره‌کننده اروپا را برعهده داشت به عنوان مسئول گروه اروپا معرفی شده است.

از سویی گفته می‌شود اتحادیه اروپا هم تیم مشابهی را تحت عنوان «گروه روابط با انگلیس» برای انجام مذاکرات مرحله بعدی برگزیت ایجاد کرده است.

یک منبع دولتی در این زمینه به نشریه تایمز چاپ لندن گفت: ما در سال ۲۰۲۰ به سمت ایجاد رابطه جدید و انجام توافق آزاد تجاری با اتحادیه اروپا حرکت خواهیم کرد. وی افزود:‌ دولت پس از پیروزی در انتخابات سراسری، دستورکار روشنی را در این رابطه در پیش گرفته است.

با موافقت پارلمان انگلیس درباره کلیات طرح دولت بوریس جانسون در خصوص چگونگی خروج از اتحادیه اروپا، این کشور در مسیر اجرای برگزیت در ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ (۱۱ بهمن) قرار دارد.

دولت جانسون قصد دارد تا پیش از پایان سال آینده میلادی درباره آینده‌ همکاری‌های تجاری با اتحادیه اروپا به توافق برسد. در واقع دو طرف پس از خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا کمتر از ۱۱ ماه فرصت خواهند داشت تا درباره مجموعه‌ای از همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه که در طول ۴ دهه گذشته شکل گرفته به توافق برسند.

با توجه به جدول زمان بندی اعلام شده، این مذاکرات از ماه مارس آغاز خواهد شد؛ بنابراین دو طرف عملا زیر ۱۰ ماه برای مذاکره فرصت خواهند داشت.

«میشل بارنیه» نماینده شورای اروپا در امور برگزیت تأکید دارد که امکان تکمیل مذاکرات درباره تمامی ابعاد آینده همکاری‌های اتحادیه اروپا و انگلیس تا پیش از پایان سال ۲۰۲۰ امکان‌پذیر نیست.

همچنین «اورسولا فون درلاین» رییس کمیسیون اروپا هشدار داده است که مهلت تعیین شده چالشی جدی برای اتحادیه اروپاست.

وی به تازگی طی سخنانی در پارلمان اروپا گفته بود: جدول زمانی تعیین شده از سوی بریتانیا زمان اندکی را برای ما باقی می‌گذارد. در صورتی که نتوانیم به توافقی تا پایان سال ۲۰۲۰ دست یابیم بار دیگر با شرایط سخت مواجه خواهیم شد.

فون درلاین افزود: این مساله آشکارا به منافع ما آسیب می زند اما بیشتر از ما، به منافع بریتانیا لطمه وارد خواهد کرد زیرا اتحادیه اروپا همچنان از منافع بازار مشترک، اتحادیه گمرکی و ۷۰ توافق بین‌المللی امضا شده با شرکای تجاری‌اش بهره‌مند خواهد بود.

وی همچنین در گفت وگو با نشریه فرانسوی «لزی‌کو» که روز جمعه منتشر شد گفت: شاید معقول باشد که روند مذاکرات اواسط سال آینده میلادی ارزیابی و اگر لازم بود درباره تمدید آن توافق شود.

با این حال دفتر نخست وزیری انگلیس هفته پیش با صدور بیانیه‌ای، احتمال شکست توافق تجاری با اتحادیه اروپا را رد و تاکید کرده است که هر دو طرف به جدول زمان بندی مذاکرات متعهد هستند.

جانسون که در انتخابات اخیر پارلمان موفق شد اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان را کسب کند، قصد دارد تا در راستای تقویت جایگاه انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا، ساختار کابینه را متحول و به طور ویژه تغییراتی را در حوزه وزارت تجارت ایجاد کند.

نشریه تایمز چندی پیش در گزارشی، از این تغییرات به عنوان «دولت انقلابی» جانسون یاد کرد که پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، حداقل یک سوم کارگزاران دولت، جای خود را به کارشناسانی خواهند داد که قرار است اقتصاد این کشور را متحول کنند.

310311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1336842

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =