چرا آرمان اعدام نشد/ ممکن است غزاله زنده باشد؟

دو قاضی از سه قاضی که حکم به قصاص یک پسر به اتهام قتل عمد دوست دخترش داده بودند، دچار شک شدند که آیا این قتل، به صورت عمد بوده یا حکم صادره با قانون تطبیق ندارد؟ همین شک باعث شده است تا حکم قصاص که قرار بود بامداد امروز اجرا شود، به تعویق بیفتد.

هیچ کس نمی دانست آن شب بین غزاله و آرمان چه گذشت، دو نوجوانی که با همدیگر خلوت کرده بودند ولی پس از آن شب، هیچ کس دیگر غزاله را ندید. آرمان در اعترافات اولیه که نزد کارآگاهان دایره ویژه قتل داشت، گفته بود چطور با میله بارفیکس به سر غزاله کوبیده، جسد او را در چمدان گذاشته و به سطل زباله انداخته است.

او پس از مدتی که مقابل سه قاضی عالی رتبه دادگاه کیفری یک قرار گرفت، تمام حرفهایش را پس گرفت و الان پس از ۶ سال هنوز نه جسدی پیدا شده و نه مشخص است آیا غزاله واقعا به قتل رسیده یا سرنوشت دیگری برای آن دختر نگون بخت رقم خورده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، با وجود جزییاتی از اعترافات متهم به قتل نزد مقامات دادسرا و پلیس، و بازسازی صحنه جرم، قضات دادگاه کیفری یک استان تهران به این نتیجه رسیدند آرمان عبدالمعالی مرتکب قتل عمد شده و باید طبق درخواست اولیای دم، قصاص شود. حکم برای تایید به دیوان عالی کشور و پس از آن «اذن اجرا» از رئیس قوه قضاییه وقت دریافت کرد ولی، جوانی متهم که در نوجوانی مرتکب قتل شده بود و درخواستهای مکرر چهره های سیاسی و اجتماعی از والدین غزاله، پیش از اجرای حکم، فضای سنگینی را برای اولیای دم به وجود آورده بود.

واقعا کسی به علم و یقین به وقوع قتل یا کیفیت آن اطلاعی ندارد. هیچکس نمی داند جسد کجاست، حتی می توان گفت در صورتی که قتل اتفاق افتاده و جسد در سیستم دفع زباله، دفن یا سوزانده شده، باز هم کسی خبر ندارد سرنوشت غزاله چه شد.

با این ابهامات بود و با وجودی که گفته شده پدر و مادر غزاله از چند روز پیش نه در خانه را باز کردند تا به نصیحت کسانی که می خواستند آنها از قصاص گذشت کنند گوش دادند و نه حاضر شدند تلفنی در این باره با کسی حرف بزنند، سرنوشت برای آرمان فرصتی داد تا باز هم زنده بماند.

ابهاماتی که اجرای حکم را متوقف کرد

امروز در اولین ساعات روز قرار بود آرمان به دار آویخته شود ولی دو نفر از سه قاضی که رای بر محکومیت آرمان به قتل عمد داده بودند، اعلام کردند برای آنها در وقوع قتل، شک به وجود آمده است. از آن جایی که آرمان مقابل قضاتی که او را محاکمه می کردند، هرگز اعتراف به وقوع قتل نکرد، شاهدی هم در لحظه قتل وجود نداشت و برخی نشانه ها ازجمله فقدان آثار خون بر آلت قتاله (میله بارفیکس) و ریخته شدن خون زیر فرش –نه روی فرش- حکایت از آن دارد که صحنه ای که اتفاق افتاده به صورت واضح مشخص نیست، و از همه مهمتر، هیچ جسدی پیدا نشده یا نشانه ای از مرگ حتمی غزاله نیست، قضات صادر کننده رای، دست نگه داشتند.

یکی از قضات پرونده در مصاحبه‌ای گفته از جمله مواردی که وکیل متهم ارائه کرده است «برگه ای از دانشگاه بود که صرف نظر از صحت آن نشان می داد که مقتول مرخصی تحصیلی گرفته است.»

علاوه بر این گفته شده که دفترچه بیمه او هم تمدید شده بود. حالا شاید تمدید دفترچه بیمه را فرد دیگری بتواند انجام دهد اما مرخصی تحصیلی را فقط خود فرد باید بگیرد. اینها تردید ایجاد کرد که نکند مقتول زنده باشد.

عبدالصمد خرمشاهی، یکی از وکلای آرمان درباره تلاشهایی که برای گرفتن رضایت اولیای دم کرده، اینطور در صفحه اینستاگرامش گزارش داده است: قصاص حق اولیای‌دم است و از طرفی پرونده اعتبار در مختومه پیدا کرده و نمی‌توان گفت در جایی پرونده ایراد دارد یا حیات و ممات مرحومه مشخص نباشد، در واقع حکم قطعی است اما باید فرهنگ انعطاف، بخشش و روحیه عطوفت را ترویج داد.

حتی خداوند می فرماید در قصاص، حیات است اما این هم در روایات و قرآن تاکید شده که اگر از قصاص بگذرید آن بخشش، سرمایه آخرت خواهد شد.

از نظر عرفی، اخلاقی، دینی و توصیه اندیشمندان و ریش سفیدان از قدیم این بوده که در عفو لذتی است که در انتقام نیست، بنابراین اگر اولیای دم در ساعات پایانی زندگی آرمان، از قصاصش بگذرند به چند خانواده زندگی برمی گردد.

ما نمی‌خواهیم خدای ناکرده اولیای‌دم را اجبار به انجام کاری کنیم یا تحت فشار قرار دهیم اما همواره سفارش به صلح و سازش می شود و امیدوارم در ساعات پایانی و لحظات سخت و نگران‌کننده و عذاب آوری که اکنون والدین آرمان تجربه می‌کنند، اولیای دم با رأفت و سعه صدر ماجرا را ختم به خیر کند چرا که تبعات بخشش و صلح تبعات بهتری در زندگی همه ما خواهد داشت.

محمد حسین شاملو، وکیل دیگر پرونده هم می گوید چون وجود جسد اثبات نشده و اصل بر زنده بودن افراد است مگر آنکه خلافش ثابت شود، قضات پرونده پذیرفتند در موضوع بازنگری شود.

به همین خاطر است جوانی که هر روز و شب در کابوس قصاص و چوبه دار به سر می برد، در ساعات ابتدایی امروز از چوبه دار گریخت تا فرصت دوباره ای برای جلب گذشت شاکیان خود داشته باشد. در این میان، برخی از کسانی که اخبار مربوط به قتل غزاله را دنبال می کنند، معتقدند باید به آن پدر و مادری که دختر جوان شان ۶ سال است مفقود شده و هیچ خبری از او ندارند، حق داد که پیگیر سرنوشت او –ولو قتل به دست یار نوجوانش- باشد، هر چند ممکن است با اعدام قاتل، راز رفتن غزاله، هرگز برملا نشود.

۴۷۲۳۱

کد خبر 1337023

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • GB ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  36 0
  چرا دروغ میگید الت قتاله پیدا شده و خون مقتول روی آن بوده
 • GB ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  58 6
  چرا برای نجات یک قاتل این همه تلاش میکنید
 • IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  18 80
  این خانواده دختره شورش را در اوردند واقعا بی انصافند و اعدام میخواند اون ها حق این کار را ندارند اون ها باید درخواست ریشه یابی بدهند که شیکتره از کجا معلوم در ریشه یابی مشخص نشه که دختره مقصره
 • IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  3 37
  مگه مثله نشده بود؟
 • GB ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  42 3
  خب پسره جای جسد را نمیگه که بگه قتل نکردم که اعدام نشه هیچ وقت جای جسد را نمیگه
 • نظر IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  51 6
  میدونید چرا اعدام نشد؟؟؟ چون خانواده ش خودی هستن.......
 • حنانه IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  17 38
  دین ایمان حیا وغیرت داره از جامعه می ره که راحت از دوستی دختر وپسر حرف می زنند
 • IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  38 2
  شما ها چقدر ساده اید ؟مگه جسد ادمیزاد در چمدان جا می گیره مگر اینکه تکه تکه شده و یا در اسید حل شده و یا شاید ه دختره را باردار کرده و برای اینکه گند کار در نیاد جسد را مخفی کرده؟
 • حسین IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  69 8
  تا حالا از این زاویه به قضیه نگاه کردین: اگه هر کسی که یه نفر رو میکشه، همه بیافتن دنبال اینکه براش رضایت بگیرن و خانواده مقتول تحت فشار اطرافیان و جامعه مجبور بشه از خیر قصاص بگذره، و این تو جامعه جا بیافته، دیگه کسی از دعوا و آدم کشتن هراسی نداره و ته خیالش راحته که اگه کسی رو هم کشت بقیه میافتن دنبال کارش و براش رضایت میگیرن.
 • IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  51 8
  مشخصه دیگه. بخاطر حمایت چهره های سیاسی و اجتماعی!!!
 • سید IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  55 6
  به والله فقط اعدام اگه بچه شون براشون ارزش داشته باشه که 6 سال هنوز جنازش پیدا نشده باید اعدامش کنند والسلام و به حرف یه عده ساده لوح خواستار رضاست گوش ندند.
 • IR ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  63 1
  عدالت هر چی هست باید اجرا شه
 • فقیهی IR ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  58 9
  من نمیفهمم مگر بخشش و از حق خود گذشتن زوری داریم.این چه فرهنگ کثیفی است که تو بزور بیا رضایت بده.
 • علی کرد IR ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  30 7
  این بگه مرخصی و تمدید دفتر چه ترفند هایی است که وکلا معمولا بکار میبرند.
 • جواد مقدم IR ۲۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  10 7
  شتید این دو وروجک داستانی ریخته باشند و همه را سرکار گذاشته باشند و یا پسرک به دختر تعرض کرده باشد و دختر از ترس آبرو خانه یکی از دوستان یا کس دیگری مخفی شده باشد ، پسرک را به حرف وادار کنید !!
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  46 10
  آره عفوش کنید تا فردا بره یکی دیگه رو بکشه
 • مهدی IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  33 2
  لابد جنازه غزاله خورده که پیدا نشده مگه میشه جنازه پیدا نشه؟
 • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  5 14
  خداروشکر
 • IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  5 57
  واقعا حقش نبود اعدام بشه
 • IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  4 30
  خیر