پشت پرده تغییرات در توسعه صنایع بهشهر/ عملکرد صادق الحسینی مثبت بود

‎روز چهارشنبه ساعت ۵ عصر خبر آمد که صادق الحسینی مدیرعامل شرکت توسعه صنایع بهشهر جای خود را به سعید خدامرادی داده است. این خبر در حالی منتشر شد که صادق الحسینی ۱۷ مهرماه ۱۳۹۸ به این سمت منصوب شده بود و فقط ۷۵ روز از مدیریت او در این مجموعه می گذشت.

به گزارش خبرآنلاین محمدصادق الحسینی قبل از این بیش از ۳ سال مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری بیمه ایران بود و قبل‌تر هم به مدت ۳ سال مدیریت شرکت سرمایه گذاری المپیک را بر عهده داشت. اما تغییر ناگهانی وی از مدیریت «وبشهر» این شائبه را ایجاد کرد که مسائلی در پشت پرده موجب این تصمیم شده است.

‎بر اساس این گزارش با انتشار اخباری در ساعت ۱۱ شب روز چهارشنبه مبنی بر حمایت کارگران و مدیران از این تغییرات موضوع جالب‌تر هم شد! چرا که طبیعتا شرکت‌های زیرمجموعه قبل از ساعت ۵ تعطیل شده بودند و این تغییرات اگر هم از نظر برخی مطلوب بوده باشد نمی توانست پس از پایان ساعت اداری منجر به حمایت کارگران و مدیران شود!

‎دراین بین ناگهان خبر برکناری مهدی سدیدی، مدیرعامل گروه توسعه ملی هم شنیده شد که پس از ساعاتی توسط روابط عمومی گروه توسعه ملی تکذیب شد. اما انتشار اخبار بعدی مبنی بر جمع آوری امضا برای حمایت از تغییرات در زیرمجموعه توسعه ملی و نیز انتشار شایعه دستور مقامات ارشد برای تغییر سدیدی نشان می داد که این خبر شاید چندان بی راه هم نباشد.

‎در روز جمعه اما اخبار سویه تخریبی به خود گرفت. تخریبی که یک هدف داشت و آن ایجاد فضای رسانه ای علیه صادق الحسینی بود. اخبار متعددی منتشر شد که سعی در زیر سوال بردن عملکرد صادق الحسینی داشت. این در حالی بود که صادق الحسینی کمتر از سه ماه در این هلدینگ مستقر شده و تا روز چهارشنبه هیچ انتصاب جدیدی در هلدینگ بهشهر ایجاد نکرده بود. چگونه می توان از فردی که کمتر از سه ماه در یک شرکت مستقر شده انتظار معجزه داشت؟! مشخص بود که این اخبار با اهداف دیگری منتشر می شوند.

‎در همین راستا با یحیی پروانی، عضو مستقل هیأت مدیره شرکت توسعه صنایع بهشهر و معاون بازار تامین سرمایه تمدن که برای اهالی بازار سرمایه نیز شناخته شده است، به گفت‌وگو نشستیم.

او حدود دو سال است که از سوی شرکت ره پویان پردازش گستر صحرا عضو هیأت مدیره شرکت توسعه صنایع بهشهر است و پیش از این نیز در شرکت های مختلف بازار سرمایه حضور داشته است.

گفتنی است پروانی در ابتدا تمایلی به اظهار نظر و انجام مصاحبه درباره این موضوع نداشت.

‎ ‎آقای پروانی! این روزها بازار تهمت و شایعه داغ است. شرکت توسعه صنایع بهشهر هم اسیر این فضا شده و در حالی که به نظر می رسید این شرکت روزهای خوبی را پیش روی خود داشته باشد اما این فضا ایجاد شد. به عنوان اولین سوال؛ در هیأت مدیره این شرکت چه می گذرد؟

‎- شرکت توسعه صنایع بهشهر از مهمترین هلدینگ‌های بورس کشور است که ۹ درصد بازار شوینده و حدود ۱۱ درصد بازار روغن را در اختیار دارد.
از ۷ کرسی هیأت مدیره این شرکت،۴ کرسی به گروه توسعه ملی (زیرمجموعه بانک ملی ایران)، یک کرسی به صندوق بازنشستگی، یک کرسی به سرمایه گذاری غدیر و یک کرسی هم به ره پویان پردازش گستر صحرا تعلق دارد. به عبارت دقیق تر سرمایه گذاری گروه توسعه ملی کنترل «وبشهر» را در اختیار دارد و مدیرعامل شرکت را انتخاب می‌کند.

تا قبل از سال ۹۱ عملا بانک ملی ۳ سیت را در اختیار داشت و هیچ نهادی کنترل بر این شرکت نداشت. به همین جهت از سال ۵۷ تا سال ۹۱ این شرکت ۴ مدیرعامل داشت. اما از ۹۲ تا ۹۸ (بدون در نظر گرفتن سرپرست جدید) این شرکت ۵ مدیرعامل را تجربه کرده است! که این فاجعه است. همین است که می‌بینیم سهم این شرکت از ۳۴ درصد بازار شوینده به حدود ۹ درصد و از ۲۰ درصد بازار روغن به ۱۱ درصد رسیده و سقوط وحشتناکی کرده است. این گونه تغییرات سریع و شبانه مدیران هم منجر به بی ثباتی می‌شود و هم خلاف اقتصاد مقاومتی و رشد شرکت است.

‎طی یک سال اخیر با تغییر مدیران گروه توسعه ملی روند اتفاقات در هلدینگ بهشهر عجیب‌تر هم شده است. به عنوان مثال درحالی که به تازگی این شرکت موفق شده بود کرسی سوم در بانک اقتصاد نوین را به دست بیاورد، اما گروه توسعه ملی اصرار عجیبی داشت تا برخلاف قانون و حاکمیت شرکتی نسبت به تفویض اختیار کامل اداره بانک اقتصاد نوین به آن گروه اقدام کنیم که با مخالفت همه اعضای هیأت مدیره به جز یک عضو روبرو شد و در نهایت این اقدام انجام نشد.

از نظر من دلیل برکناری آقای یوسفی (مدیرعامل پیشین «وبشهر») و دو عضو موظف هیات مدیره آقایان ملکی و فاطمی که حضور بسیار موثری هم در شرکت دارند همین عدم تفویض اختیار اداره «ونوین» به گروه توسعه ملی بود. یعنی به دلیل مخالفت با این اقدام غیرقانونی، اقدام به تغییر سه عضو هیات مدیره که یکی از آنها مدیرعامل بود کردند! که این نشان از علاقه گروه توسعه ملی در دخالت حداکثری در هلدینگ بهشهر دارد. این در حالی است که گروه سرمایه گذاری توسعه ملی از اساس یک شرکت سرمایه گذاری است و کارش سهامداری است اما هلدینگ بهشهر اولین هلدینگ ایران است و کارش شرکتداری است.

‎برکناری ناگهانی آقای یوسفی در حالی که ایشان به عنوان ماموریت با حسابرسان شرکت به اصفهان رفته بود بدون هرگونه اطلاع رسانی و هماهنگی با اعضای اقلیت هیأت مدیره صورت گرفت.

‎با این حال با انتصاب آقای صادق الحسینی در شرکت، در راستای منافع «وبشهر» همراهی لازم صورت پذیرفت و ایشان مورد حمایت اعضای اقلیت هم قرار گرفتند. در جلسات هیأت مدیره و در طول دوره کاری ایشان در این مدت مشخص بود که ایشان فرد مستقلی است که برنامه مشخصی برای تغییر شرایط هلدینگ بهشهر دارد و از همه مهمتر جسارت ایجاد تغییرات را نیز دارد. به عقیده من در شرایط فعلی که کشور درگیر جنگ اقتصادی است جسارت ایجاد تغییرات از فاکتورهای بسیار مهم یک مدیر به شمار می‌رود. ورود ایشان به مسائل استراتژیک و نقاط ضعف اساسی شرکت که وضعیت «وبشهر» را به این مرحله رسانده است در این دوره کوتاه واقعا برای من و بعضی دیگر از اعضای هیأت مدیره بسیار جالب توجه بود و نشان از نگاه دقیق و سیستماتیک وی به مجموعه هلدینگ داشت که البته بهتر است این بخش را از خود ایشان بپرسید چون بسیار مفصل و مطول است.

سوال: جلسات هیأت مدیره چگونه برگزار می‌شد؟

‎- جلسات هیأت مدیره هلدینگ بهشهر هر دو هفته یکبار تشکیل و در دوره جدید کمی متفاوت تر از سابقه قبلی این شرکت و نیز روش شرکت‌های دیگر اداره می‌شود. یکی از اعتراض‌های اعضای موظف هیأت مدیره و مدیرعامل قبل آقای یوسفی و آقای صادق الحسینی نیز همین بوده است. که به عقیده من این روش اداره جلسات از نگاه قیم مآبانه گروه توسعه ملی ناشی می‌شود که برای شخص من این برداشت را ایجاد کرده است که نمایندگانی که برای اداره شرکت توسط «وبانک» معرفی شده اند هم تا زمانی مورد تایید هستند که در چارچوب خواست مدیر بالادستی خود عمل کنند.

شخصا معتقدم این روش اداره هلدینگ‌ها و شرکت‌های بزرگ با هزاران نفر پرسنل با ساز و کار مدیریت علمی و روشهای اداره هلدینگ‌ها در هیچ جای دنیا مطابقت ندارد.

گروه توسعه ملی همه ابزارهای لازم برای جهت دهی به «وبشهر» را در اختیار دارد و سهامداران اقلیت نیز در دوره حضور من از هر تصمیمی که به تعالی شرکت کمک کرده است حمایت کرده‌اند. در حال حاضر و در این برهه حساس کشور آنچه «وبشهر» نیاز دارد ثبات مدیریتی و سیاستگذاری صحیح است که باید توسط گروه توسعه ملی مورد توجه قرار گیرد. متاسفانه باید اعتراف کنم تا آنجا که بخاطر دارم طی ۳ ماه گذشته هیأت مدیره توسعه صنایع بهشهر هیچ مصوبه اجرایی نداشته است و یکی از نکات بسیار قابل توجه برای شخص من در دوره حضورم در «وبشهر» نقش کم رنگ مدیر عامل در تهیه دستور جلسات در این دوره بوده است.

سوال: خب مدیرعامل چگونه در این شرایط کار می کرد؟

‎-خب کار کردن به این شکل خیلی سخت است. مواردی بوده که اعضای هیأت مدیره در جلسه به موضوعی رأی هم داده اند بعد از جلسه نمایندگان گروه توسعه ملی از امضای صورتجلسه منع شده‌اند و امضا نکرده اند! خب قضاوت بعهده شما واقعا کار کردن در این شرایط دشوار نیست؟

من خودم دوبار از ایشان شنیدم که بدلیل عدم همراهی هیات مدیره و روال های عجیب و غریبی که در دیگر شرکت ها وجود ندارد، رفته اند با گروه توسعه ملی صحبت کرده و استعفا داده اند اما گروه استعفای ایشان را قبول نکرده است. خلاصه این که ایشان مجبور بود بدون هیات مدیره پیش برود و تصمیمات کلیدی را خودش بگیرد و ریسکش را هم خودش تحمل کند و انصافا در چند مورد هم این کار را کرد که اگر نمی کرد شرکت آسیب جدی می دید.

سوال: نقش اعضای اقلیت هیأت مدیره چه بود؟

‎سعی ما این است که کاری کنیم که امور شرکت تسهیل شود. ‎اما باید این را بگویم که به نظر من نگاه گروه توسعه ملی این است که سهامداران اقلیت، ماشین امضای سهامدار عمده هستند. ای کاش از ظرفیت های اعضای اقلیت در اداره «وبشهر» استفاده بیشتری صورت می‌پذیرفت. به نظر من آقای صادق الحسینی سعی در استفاده بیشتر از این ظرفیت ها و بهبود ساختار اداره هلدینگ «وبشهر» داشتند که منجر به اتفاقات اخیر شد.

سوال: دقیقا می شود بفرمایید چه شد؟ چطور و چرا این اتفاق افتاد؟

‎تا جایی که من خبر دارم صبح چهارشنبه آقای صادق الحسینی برای تودیع و معارفه به شرکت مارگارین می‌رود. تغییر مدیرعامل شرکت مارگارین هم کاملا مطابق اصول حاکمیت شرکتی انجام شده و تمام اصول قانونی در آن رعایت شده بود. جالب اینجاست که مدیرعامل مارگارین در امتیازبندی که توسط گروه توسعه ملی برای رتبه‌بندی مدیران ابلاغ شده امتیاز کافی نیاورده بود، چرا که مدرک نامرتبط داشته و سابقه کاری وی هم بسیار اندک و نامرتبط با صنعت روغن و حتی با بنگاه داری اقتصادی بوده است. تا آنجا که من مطلع هستم فردی که به عنوان مدیر عامل مارگارین منصوب شده ۲۴ سال در این شرکت سابقه داشته و فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف است! این تغییر باعث می‌شود که آقایان صادق الحسینی مدیرعامل و همدانی رجا از اعضای هیأت مدیره منصوب گروه توسعه ملی که بیش از ۲۰ سال در توسعه صنایع بهشهر سابقه دارد مورد غضب مدیرعامل گروه توسعه ملی قرار گرفته و توسط آن گروه بصورتی ناگهانی برکنار شوند.

برکناری ناگهانی دو عضو هیأت مدیره حق گروه توسعه ملی است ولی برکناری مدیرعامل شرکت بدون این که با نمایندگان سهامداران اقلیت هیأت مدیره مشورت صورت پذیرد و به رغم مخالفت آنها و بدون اینکه مدیرعامل جدید به هیأت مدیره معرفی شود و برنامه‌ای برای اداره شرکت ارایه کند ناشی از همان نگاه ماشین امضا به سهامداران اقلیت است.

سوال: آیا چارچوب‌های قانونی در این خصوص رعایت شده است؟

‎-مطابق دستورالعمل حاکمیت شرکتی، انتخاب افراد برای نمایندگی در شرکت‌های زیرمجموعه غیرقابل تفویض به مدیرعامل است و باید در کمیته انتصابات هر شرکت و هیأت مدیره آن شرکت مصوب شود. اینکه آیا در این فرصت کم همه چارچوب‌های قانونی رعایت شده است من اطلاع دقیقی ندارم. اطلاعی که من از اعضای هیات مدیره وبانک گرفتم ظاهرا هیات مدیره آن شرکت این تغییرات را مصوب نکرده است و اگر اینطور باشد تغییر آقای صادق الحسینی و معرفی فرد جایگزین بصورت غیرقانونی صورت پذیرفته است. البته سهامدار عمده وبانک یعنی بانک ملی باید به این موضوع ورود کند و این در حوزه اختیارات من و اعضای اقلیت وبشهر نیست. در هر صورت طبق تماس‌هایی که داشتیم اعضای سهامداران اقلیت هیأت مدیره «وبشهر» کاملا مخالف این تغییر بودند.

سوال: در اخبار منتشر شده گفته شده تغییرات در شرکت مارگارین باید در گروه توسعه ملی مصوب می شده و در کمیته انتصابات آن شرکت مطرح می شد چرا این امر انجام نشد؟

‎-بنظر من اگر این بحث مطرح شده است از اساس خلاف قانون تجارت و خلاف حاکمیت شرکتی است و ما اعضای اقلیت هیأت مدیره اجازه چنین کاری نمی‌دهیم. یعنی چه انتصاب مدیران زیرمجموعه بهشهر توسط گروه توسعه ملی انجام شود؟ اینها همان دخالت‌های غیرقانونی است که عرض کردم به نظر می‌رسد گروه توسعه ملی خیلی علاقه به آن نشان می‌دهد. ولی من همین جا عرض می‌کنم که هیأت مدیره «وبشهر» ماشین امضا نیست و اجازه نمی‌دهیم اینگونه به ما نگاه کنند. این نگاه در گروه توسعه ملی در خصوص بانک اقتصاد نوین هم وجود داشت و با اطلاعاتی که داشتم تا مدت‌ها شرکت‌های زیر مجموعه بانک را هم تحت تاثیر جابجایی مدیریتی و بی ثباتی قرار داده بود که با مخالفت شدید اعضای هیاأت مدیره بهشهر در تفویض اختیار اداره «ونوین» به گروه توسعه ملی مشکل تا حد زیادی برطرف شد.

سوال: اینکه گفته می‌شود شرکت های زیرمجموعه از این تغییرات استقبال کردند، درست است؟

‎_من با بعضی مدیران و اعضای شرکت‌های مختلف زیرمجموعه در ارتباط بوده و هستم. عمده کسانی که دل در گرو بهبود وضعیت شرکت داشتند از انتصاب آقای صادق الحسینی خوشحال بودند و و اتفاقا بسیار به ایجاد تغییرات مثبت امید بسته بودند .

‎ایشان در همین مدت کمتر از سه ماه تک تک مدیران و اعضای هیأت مدیره شرکتهای زیرمجموعه را ملاقات کرده و از غالب کارخانه‌ها در تهران و شهرستان بازدید کرده‌اند. تحلیل خوبی نسبت به شرایط شرکت دارند و تسلط بسیار خوبی به مجموعه پیدا کرده اند و با توجه به این که ایشان مدیران میانی کلیه شرکت‌ها را هم ملاقات کرده الان شناخت خوبی حتی از بدنه شرکت‌ها دارد که بسیاری از مدیران قبلی ممکن بود نداشته باشند.

سوال: اما گفته می‌شود امضاهایی برای حمایت از این تغییرات جمع شده است!

تا آنجا که به خاطر دارم این اتفاق در بهشهر بی‌سابقه است و حداقل خود من در شرکت‌های دیگر هم سراغ ندارم. این موضوع می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد .

متأسفم که می‌بینم رواج این فرهنگ غلط در مجموعه به این بزرگی در حال اتفاق افتادن است. به نظر من یک مولفه صحیح در تصمیم‌گیری‌ها نگاه بلندمدت به منافع شرکت‌ها است. اینکه یک مدیر یا تیم مدیریتی برای توجیه یک تصمیم درست یا غلط یک فرهنگ نادرست را رواج دهد قطعا در آینده به زیان شرکت است. من همانطور که بارها در جلسات هیأت مدیره نیز گفتم، معتقدم منافع «وبشهر» باید در اولویت باشد و واقعا سعه صدر باید در تصمیم‌گیری‌ها سرلوحه کار مدیران باشد. انرژی زیادی که با جمع‌آوری امضا و بیانیه دادن، صرف تنش‌های وارده به هلدینگ با این عظمت طی چند روز گذشته شد می‌توانست در راستای کار و تلاش برای بهبود وضعیت شرکت به کار گرفته شود. مهم این است که قبل از تصمیم گرفتن به انجام کاری در خصوص آن به اندازه کافی فکر و بررسی شود و قطعا این جابجایی‌های عجولانه بدون بررسی کارشناسی انجام می‌شود.

‎تخریب مدیری که سه ماه قبل توسط گروه توسعه ملی منصوب شده است با منطق من سازگار نیست.

سوال: شما در کل، مدیریت آقای صادق الحسینی را چگونه ارزیابی می کنید؟

‎-ارزیابی من از ایشان مثبت است، ایشان فرد تحصیل کرده و بسیار خوش فکری است. نگاه بسیار دقیقی نسبت به مشکلات «وبشهر» داشتند، بسیاری از مدیران وقتی در شرکت‌های بزرگ مشغول به کار می‌شوند بیشتر دچار روزمرگی می‌شوند و از مسائل اصلی شرکت غافل می‌مانند. در خصوص ایشان به نظرم برعکس این مساله صادق بود. از نکات جالب توجه برای من عدم ایجاد تغییرات بود. ایشان حتی رئیس دفترش را هم تغییر نداد! به نوعی که ایشان ابتدا سعی در شناخت و استفاده از ظرفیت‌های موجود نیروی انسانی شرکت را داشت. تحول‌گرا بود و جسارت ایجاد تحول را هم داشت که همانطور که قبلا هم گفتم ویژگی بسیار مهمی است. به هر حال کشور ما نیازمند مدیران جوان و با انرژی است همانطور که دیدیم حضور افرادی مانند آقای جهرمی در وزارت ارتباطات و بسیاری موارد دیگر نشان دهنده نیاز و سیاست درست، در فضا دادن به مدیران جوان است.

با این فضای رسانه ای که در این خصوص ایجاد شد گمان می‌کنم تصمیم بر عزل ایشان عجولانه بوده است و تصمیم‌گیران بدنبال توجیهی برای تصمیم خود هستند.

شخصا امیدوارم خدمت ایشان در بهشهر ادامه پیدا کند و بتوانند طرح‌ها و برنامه‌های خود را به سرانجام برسانند.

فرهنگ حمایت از مدیران جوان در کشور باید توسعه یابد. به عنوان یک عضو هیأت مدیره «وبشهر» و یک برادر کوچکتر به همکارانم در هیأت مدیره و مدیران بخش‌های مختلف شرکت های زیر مجموعه بهشهر عرض می‌کنم که اولویت همه ما در مرحله اول باید اعتلای شرکت توسعه صنایع بهشهر باشد و نباید اجازه دهیم که بعضی مدیران در راستای اهداف خود با روال کردن فرهنگ‌های غلط مانند شکوایه نوشتن و ... مسیر فرهنگی شرکت را تغییر دهند و ما را از اهدافمان باز دارند.

۴۵۲۲۹

کد خبر 1337227

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =