ارتباط حشره‌کش‌ها با بیماری‌ قلبی

ایسنا نوشت: نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد قرار گرفتن طولانی مدت در معرض حشره‌کش‌ها با بروز بیماری‌های قلبی مرتبط است.

 در این بررسی آمده است قرار گرفتن طولانی مدت در معرض حشره‌کش‌های خانگی مانند اسپری ضد پشه، اسپری ضدعفونی کننده حیوانات خانگی و آفت‌کش‌های باغبانی که کاربرد گسترده‌ای دارند ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی را افزایش داده و به مرگ زودهنگام منجر شود.

در این بررسی متخصصان آمریکایی سطح سم ﭘﯿﺮﺗﺮوﺋﯿﺪ را در نمونه ادرار ۲۱۱۶ فرد بزرگسال آزمایش کردند و این افراد را برای مدت ۱۴ سال تحت کنترل قرار دادند که در این بازه زمانی ۲۴۶ مورد فوتی گزارش شد و از این تعداد ۴۱ مورد بر اثر بیماری قلبی عروقی و ۵۲ مورد بر اثر ابتلا به سرطان بوده است.

این متخصصان با در نظر گرفتن فاکتورهایی از قبیل جنسیت، سن، شاخص توده بدنی، استعمال سیگار، مصرف مواد الکلی و دیگر فاکتورهای رفتاری دریافتند که وجود سطح بالایی از ترکیب ﭘﯿﺮﺗﺮوﺋﯿﺪ با افزایش خطر مرگ و میر ناشی از تمامی عوامل و افزایش سه برابری مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی همراه است.

به گزارش نیویورک تایمز، محققان آمریکایی با تاکید بر اینکه بررسی انجام شده روی نمونه‌های محدودی بوده، اظهار داشتند: تنها یک بار قرار گرفتن در معرض این گونه سموم نمی‌تواند به بدن آسیب وارد کند.

۲۳۵۲۱۲

کد خبر 1337238

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =