روایتی از محتوای پیامک‌های تهدیدآمیز به اعضای مجمع درباره FATF

محمد صدر، عضو مجمع تشخیص می گوید: درحال حاضر یکی از اشکالات مجمع این است که با وجود محدود بودن وقت باید موضوع« اف‌ای‌تی‌اف» در جلسه امروز مجمع قرار می‌گرفت اما متاسفانه این موضوع در دستورکار امروز مجمع قرار داده نشد و این یک اشکالی است که مجمع تشخیص مصلحت نظام با موضوعی به این مهمی این چنین بی‌توجه برخورد می‌کند.

فائزه عباسی: فاصله ایران تا بازگشت به لیست سیاه چیزی حدود ۴۰ روز زمان باقی مانده است اما با وجود آنکه نبض معاملات تجاری و بانکی به شماره افتاده است اما هنوز مجمع تشخیص مصلحت نظام برای لوایح پالرمو و CFT تصمیمی نگرفته است و کار به جایی رسیده است که از رئیس جمهور از یک طرف و نمایندگان مجلس از سوی دیگر دست به قلم شده‌اند و در نامه‌ای به رهبری از ایشان خواسته‌اند تا تکلیف این لوایح را با توجه به اختیاراتشان مشخص کنند. 

اما خبر جنجالی امروز حمله پیامکی به اعضای مجمع تشخیص بود که از شب گذشته آغاز شده و بنا به اظهارات مجید انصاری همچنان ادامه دارد. پیامک‌ها در شرایطی به اعضای مجمع ارسال می شود که قرار است امروز جلسه مهمی در مجمع تشخیص برای تعیین تکلیف این لوایح برگزار شود. جلسه ای که بنا به گفته «حسین مظفر»  از اعضای مجمع تشخیص مصلحت  قرار است این لوایح بار دیگر به بحث گذاشته شود که از نگاه او احتمالا آخرین تصمیمات به رد این لوایح و یا تعلیق مشروط به رفع تحریم‌ها منجر شود.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هم از یک‌ هفته‌ پیش گفته بود بحث درباره این لوایح  به روز چهارشنبه موکول خواهد شد اما محمد صدر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌و گو با خبرآنلاین ضمن تایید ارسال این پیامک‌ها به اعضای مجمع، به موضوعی مهمتر اشاره می‌کند. او برخلاف اظهار نظر حسین مظفر می‌گوید قرار بود امروز موضوع FAFA در جلسه شورا بررسی شود اما این موضوع در دستورکار قرار نگرفته است و به نظر این تعلل عمدی است. صدر از عواقب رد این لوایح و از دست رفتن آخرین فرصت‌ها نیز سخن به میان آورد. آنچه در ادامه می‌خوانید مشروح این گپ و گفت است:

*****

آقای صدر! گفته می‌شود از شب گذشته تعداد زیادی پیامک در جهت رد لوایح FATF برای اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شده است آیا شما هم از این پیامک‌ها دریافت کرده‌اید؟

بله تعداد زیادی پیامک برای من ارسال شده است که من حتی فرصت نکردم همه انها را بخوانم.

پیامک زده اند که تصویب لوایح FATF خیانت به خون شهدا و امام است

محتوای این پیامک‌ها چیست؟

محتوای آنها این است که «این لوایح را تصویب نکنید» «تصویب این لوایح خیانت به خون شهدا و بی‌وفایی به امام است» و .. . یعنی حرف‌ها و صحبت‌هایی که همواره در این موارد گفته می‌شود و من مطمئن هستم ارسال کنندگان این پیامک‌ها هیچ‌کدام نمی‌دانند FATF و CFT  چیست و تنها براساس یک اقدام تشکیلاتی شروع به ارسال این پیامک‌ها کرده اند. البته آنها از این موضوع هم بی‌خبر هستند که این پیامک‌ها اثری نخواهد داشت بلکه می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد.

برخی پیامک ها تهدیدآمیز است

آیا در این پیامک‌ها آیا تهدید هم وجود داشته است؟

تلویحا وجود دارد اما واقعا من وقتی با حجم زیادی از پیامک‌ها روبه رو شدم همه آنها را نخواندم اما معمولا در میان آنها تهدید هم وجود دارد. به هر حال در همه آنها از امام زمان (عج) گرفته تا امام و انقلاب توصیه شده است خیانت نکنیم و پاسخگو هم باشیم.

بحثی درباره ارجاع لوایح به شورای عالی امنیت ملی و شورای هماهنگی سران قوا نشده است

یک زمزمه‌ای که درباره این لوایح به گوش می‌رسد این است که گویا تصمیم گرفته شده این لوایح از مجمع به شورای عالی امنیت ملی یا شورای هماهنگی سران سه قوه ارجاع داده شود چقدر این بحث جدی است و چقدر احتمال وقوع این مسئله وجود دارد؟

تا امروز چنین بحثی در مجمع وجود نداشته است و به لحاظ قانونی هم نمی‌دانم که این مسئله امکان دارد اتفاق بیفتد یا خیر چراکه بالاخره آن سیری که یک مصوبه طی می‌کند یعنی ابتدا از مجلس به شورای نگهبان می‌رود و از شورای نگهبان دوباره به مجلس ارجاع داده می‌شود و اگر مجلس بر تصمیم خود اصرار کند به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می‌شود؛ لذا طبق قانون اساسی مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیم‌گیرنده آخر است در چنین شرایطی نمی‌دانم  به لحاظ قانونی این اجازه وجود دارد که از مجمع تشخیص مصلحت نظام به مرجع دیگری وجود دارد یا خیر.

چرا مجمع با موضوع مهم FATF با بی توجهی برخورد می کند

ایران تا پایان مهلت گروه اقدام ویژه مالی فرصت چندانی ندارد و اگر اشتباه نکنم ۲۷ بهمن‌ ماه اجلاس FATF برگزار خواهد شد و این درحالی است که هر روز فشار تندروها بر مجمع برای رد این لوایح بیشتر می‌شود؛ برداشت شما از این فضا چیست و به نظرتان چقدر این جمعیت افراطی می‌تواند نظرش را بر نظر مجع تشخیص مصلحت‌نظام غالب کند؟

درحال حاضر یکی از اشکالات مجمع این است که همانطور که شما هم اشاره کردید با وجود محدود بودن وقت باید حتما این موضوع در جلسه امروز مجمع قرار می‌گرفت اما متاسفانه این موضوع در دستورکار امروز مجمع قرار داده نشد و این یک اشکالی است که مجمع تشخیص مصلحت نظام با موضوعی به این مهمی این چنین بی‌توجه برخورد می‌کند.

می خواهند تصمیم گیری درباره لوایح را به تاخیر بیندازند

یعنی این یک تعلل عمدی است؟

من همواره گفته‌ام در سیاست نیت‌خوانی نمی‌کنم اما عملا این نحوه رفتار می‌تواند به این معنا باشد که می‌خواهند تصمیم‌گیری درباره این موضوع را می‌خواهند به تاخیر بیاندازند. ما چهار جلسه در کمیسیون مشترک درباره این موضوع صحبت کردیم اما به نتیجه‌ای که باید می‌رسیدیم نرسیدیم و هم‌چنان این موضوع بلاتکلیف باقی مانده است. قدر مسلم مجمع باید فعال‌تر با این موضوع برخورد می‌کرد و هرچه زودتر تکلیف را مشخص کند چراکه فرصت رو به پایان است.

لوایح تصویب نشوند، اقدامات مقابله ای علیه ما شروع می شود

اگر این فرصت هم از دست برود و چه سرنوشتی در انتظار کشور است آیا احتمال دارد این فرصت بار دیگر تمدید شود و یا این‌بار ایران در لیست سیاه قرار می‌گیرد؟

در این راستا کارشناسان مربوطه چه از وزارت خارجه گرفته شده است چه وزارت اقتصاد و دارایی که در اجلاس‌های مختلف شرکت می‌کنند طبق آن بیانیه‌ای که داده شده است می‌گویند اگر این لوایح تصویب نشود ایران به طور خودکار به لیست کشورهای غیرهمکار برمی‌گردد و دوباره اقدامات مقابله‌ای علیه ما شروع می‌شود.

۲۷۲۱۶

کد خبر 1337507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =