دنیا در شوک فرو رفت/سناریوی ترور سردار کجا نوشته شد؟

ترور سردار ایرانی در عراق دنیا را شوک عظیمی فرو برد، اینکه چه خواهد شد؟ صف آرایی منطقه ای به کدام سو کشیده می شود؟ و آیا جنگ منطقه ای یا فرامنطقه ای در راه است؟ این را کسی نمی داند! چون جهان در شوک است.

زهره نوروزپور: شهادت سردار قاسم سلیمانی دنیا را در بهت فرو برد. سی ان ان می گوید، ضامن نارنجک خاورمیانه کشیده شده است. فاکس نیوز می گوید دستاوردی به بزرگی کشته شدن بن لادن رخ داده است. پالتیکو از یک قمار خطرناک صحبت می کند و وارن زون می گوید نفس دنیا در سینه حبس شد.

به واقع نفس ها در سینه حبس است. کسی نمی داند فردا روز، رخ صفحه شطرنج به کدام سو می رود و کدام هدف را نشانه می گیرد؟ تبعاتی از جنس جنگ، خاورمیانه را تهدید می کند. گویی سیاستمداران و رهبران جهان مانند مرغ بال بسته، سردر گم در پی راهی برای جلوگیری از تبعات این ترور هستند. جمهوریخواهان ترامپ را مقدس شمردند و دموکرات ها او را یک احمق!

در واقع در سال 2020 پیشبینی می شد که سال جدید با بحران های عظیم اغاز شود. برخی ناظران معتقد بودند که درگیری ها میان ایران و اسرائیل شدت بیشتری خواهد گرفت و این تنش منجر به جنگی عظیم در خاورمیانه خواهد شد. اما اینکه این نظریه تا چه اندازه صحت داشته باشد و فرضیه ای منطقی تلقی شود، آینده و گذر زمان مشخص خواهد کرد. اینکه جمهوری اسلامی به این اقدام جنایتکارانه چه پاسخی دهد هنوز معلوم نیست اما با توجه به واکنش گروه های مقاومت در منطقه احتمالا صف ارایی جدیدی در عراق رخ دهد.

این حادثه عظیم جهان را دچار تشویش و ترسی عجیب کرده که چه خواهد شد؟ این از واکنش پلوسی کاملا مشخص است!

اولین مقام آمریکایی بعد از فرمانده کل قوای ایالات متحده ، خانم نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به این اقدام سریعا موضع گرفت و اعلام کرد کنگره هیچ مجوزی برای این حمله نداده است.

واکنش پلوسی به این معناست که ترامپ سرخود این تصمیم را گرفته است چراکه بر اساس قانون اساسی آمریکا اعلان جنگ و صلح دست رئیس جمهور که فرماند کل قوا محسوب می شود است اما این دستور منوط بر تایید کنگره است.

واکنش پلوسی حاکی از یک ترس عمیق از تبعات ترور سردار است. همچنین فرانسه نیز گفته است که از چیزی که می ترسیدیم اتفاق افتاد.

اقدامات خودسرانه ترامپ بار دیگر منطقه را به آتش خواهد کشید. آژیر قرمز از زمانی  به صدا درآمد که اسرائیل مرتبا به مواضع حشد الشعبی در عراق حمله کرد و پس از بی توجهی حشد و مقامات عراقی و ایرانی به این حملات استارت تفرقه و نفوذ در عراق زده شد و آشوب های خیابانی و آنارشیم حاکم بر عراق منجر به این ضایعه غم بار شد.

سناریو ترور از کجا آغاز شد؟

پس از ترور ابوعطا در آبان ماه سال جاری در سوریه، مقامات آمریکا و اسرائیلی بار دیگر سردار سلیمانی را تهدید کردند. خبرآنلاین در مقاله ای که اذرماه به طور مفصل به آن پرداخت به اظهارات کوهن اشاره کرده بود که او درباره ترور سردار شهید قاسم سلیمانی اظهاراتی را مطرح کرده و بعد تکذیب کرده است. کوهن در اینباره گفته بود: «سلیمانی به خوبی می داند که برنامه ترورش، غیر ممکن نیست. سایه اقدامات او در هر جایی هست، و زیر ساختهایی که توسط او درست شده، بی تردید چالش جدی برای اسراییل محسوب می شوند».

«هفته نامه میشپاچا» که متعلق به «یهودیان ارتدوکس حریدی» است، در اوایل اکتبر سال جاری مصاحبه ای را با «یوسی کوهن» رییس موساد ترتیب داد تا از او نظرش را در رابطه با اوضاع پیش آمده و نگرانی های امنیتی رژیم صهیونیستی جویا شود. «یوسی کوهن» در این مصاحبه گفت «سید حسن نصرالله به خوبی می داند که ما گزینه حذف او را در اختیار داریم».

مصاحبه کننده از او پرسید «پس چرا این کار را انجام نمی دهید؟». کوهن به این سوال پاسخ نداد.

«یوسی کوهن» در بخش دیگری از مصاحبه اش گفت: «سلیمانی به خوبی می داند که برنامه ترورش، غیر ممکن نیست. سایه اقدامات او در هر جایی هست، و زیر ساختهایی که توسط او درست شده، بی تردید چالش جدی برای اسراییل محسوب می شوند».

از او پرسیده شد: «قاسم سلیمانی ادعا می کند که در جریان جنگ 33 روزه لبنان در سال 2006، جنگنده های اسراییل در پی هدف قرار دادن او و نصرالله، رهبر حزب الله در بیروت بوده اند».

«یوسی کوهن» پاسخ داد: «با کمال احترام، باید در پاسخ به اغراق گویی سلیمانی عرض کنم که او هنوز خطایی نکرده که الزاما نیازی به قرار دادن نام وی در فهرست ترور موساد داشته باشیم!».

«تایمز اسراییل» نیز در اول اکتبر سال جاری در واکنش به اظهارات کوهن ، صحبت های سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را منتشر کرد و نوشت:  «او در جریان جنگ 33 روزه، به همراه "عماد مغنیه" از فرماندهان ارشد حزب الله، از طریق سوریه وارد لبنان شده و به طور دایم در لبنان حضور داشته است».

«هواپیماهای جاسوسی اسراییل، طی جنگ 33 روزه دایم، بر فراز منطقه ضاحیه در بیروت، که مقر حزب الله به حساب می آید، در حال پرواز بودند. حزب الله لبنان در قلب ضاحیه، "اتاق عملیات" داشت که از آنجا اوضاع جبهه نبرد را زیر نظر داشتیم. اسراییلی ها نیز متقابلا وضعیت ما را زیر نظر داشتند. یک شب، دیروقت بود که عماد مغنیه احساس کرد که باید سید حسن نصرالله را از اتاق عملیات خارج و به جایی دیگر انتقال دهیم. از این جهت، نصرالله را به ساختمان دیگری منتقل کردیم و به فاصله کوتاهی پس از آن، جنگنده های اسراییل نزدیک آن محل را بمباران کردند».

«تایمز اسراییل» در ادامه نقل قول از سردار سلیمانی، می نویسد: «احساس ما این بود که ساختمان قبلی و ساختمان فعلی که نصرالله را به آنجا آورده بودیم، باید زیر نظر طرف ثالثی باشد که به جنگنده های اسراییل علامت می دهد. از این جهت، تصمیم به خروج از ساختمان دوم نیز گرفتیم. عماد مغنیه برای آوردن خودرو رفت و من و سید حسن نصرالله زیر درختی پناه گرفتیم چرا که پهپادهای مجهز به سنسور حرارتی، دنبال رد ما بودند. اما در این گیر و دار، خودروی مغنیه هم توسط پهپادها شناسایی شد و در اینجا بود که وارد گاراژی شدیم تا با عوض کردن خودرو، رد گم کنیم».

اظهارات سردار سلیمانی در بالا، که توسط «تایمز اسراییل» منتشر شده، نشان می دهد که موساد برای ترور او و سید حسن نصرالله، در سال 2006 برنامه داشته اما ناکام مانده است.

به علاوه، «روزنامه هاآرتص» به نقل از «حسین طائب» می نویسد: «جوخه ترور در حال آماده سازی 350 تا 500 کیلوگرم مواد منفجره بوده تا در جریان مراسم عزاداری محرم امسال در کرمان، سلیمانی را ترور کنند».

روزنامه مزبور همچنین می گوید که نتانیاهو گفته است که «حسن نصرالله یا ساکت شود، یا اسراییل می داند چگونه از خود دفاع کند و حساب دشمنان اش را برسد». نتانیاهو در ادامه به سردار سلیمانی هشدار داده «مواظب حرف زدن ات باش و در اقداماتی که می کنی، دقت بیشتری داشته باش».

لازم به ذکر است که هاآرتص در ژانویه 2018، به نقل از نشریه «الجریده» کویت نوشت: «واشنگتن برای ترور قاسم سلیمانی، به اسراییل چرغ سبز نشان داده است».هاآرتص همچنین به نقل از «الجریده»، و «الجریده» نیز به نقل از «یک منبع خبری در اورشلیم( بیت المقدس)» نوشت:« آمریکا و اسراییل بر سر اینکه سلیمانی برای منافع هر دو، یک تهدید به حساب می آید، توافق دارند.»این روزنامه در ادامه می نویسد: «طرح ترور سلیمانی، پس از آنکه سه سال پیش، واشنگتن مانع ترور او شد، دوباره به جریان افتاده است

لازم به ذکر است که هاآرتص می نویسد: «"الجریده" در محافل عربی، به بلندگوی اسراییل معروف است، و دولت یهودی از طریق این روزنامه، پیام هایش را به دیگران انتقال می دهد

 این بود داستان ترور سرداری که تا به امروز برای امنیت ایران خالصانه و مجاهدانه مبارزه کرد. سرداری که منطقه خاورمیانه ، سوریه و عراق و حتی مرزهای ایران را از لوث تروریسم داعش پاکسازی کرد. سردار سلیمانی کسی بود که با تشکیل جبهه های مردمی ، منطقه را نجات داد که اگر تدابیر او نبود امروز ایران نیز کمی از سوریه، عراق و لیبی نداشت.

310 17310

کد خبر 1338223

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • شمس تبریزی IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
  خدا سردار معظم را رحمت کند و به حق قرآن با ابا عبدالله محشورش بفرماید. او راهش را خود انتخاب کرد و به آنچه آرزویش را داشت رسید. جایش خالی نمی ماند کما اینکه با رفتن همت و زین الدین و باکری و سایرین، کار زمین نماند. اما از این می سوزم که خود شما هم همانطوری که در این مطلب اشاره کردید، بیش از یک ماه پیش در خبرآنلاین به طور مفصل نوشتید که برای ترور سردار سلیمانی برنامه دارند.چه کسی گوش شنوا بود؟
 • IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
  من جای نظامیان آمریکایی بودم سریعاً ازارتش استغفا میدادم . تو ذهنم لت پارشدن این بدبختها رومجسم میکنم که با وحشت و شیون بالباسهای نظامی پاره پاره شده که نقشه آمریکا گوشه کنارش نقش بسته وغرق خون وخاکه بیهوده به اینور وانور فرارمیکنند
  • COB ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
   5 15
   اراجیف نگو ، ارتش آمریکا مگه پشه هست؟!
 • سید یحیی IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
  حداقل قدر شناسی دولت عراق تغییر اسن فرودگاه بغداد بنان شهید سلیمانی است
 • IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
  نمیدونم چی باید بگم اما میدونم امروز پر غم انگیز ترین روز از سال ۹۸ است با کشتن سردار بزرگ واقعا دلم گرفته
  • رسول US ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
   امروز بدترین و غمگین ترین روز عمرم بود و هست تاموقعی که حق سرادرمونو بگیرن
  • IR ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
   82 87
   فرق است بین کشته شدن و شهید شدن کسی آرزوی کشته شدن نمی کند ولی سردار آرزویش شهادت بود
 • Ali IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
  17 2
  من متوجه نمیشم اونایی که منفی میدن لابد ناراحت نیستن از این اتفاق. سوای هر مسئله سیاسی و مذهبی و حکومتی و... مطمئن باشین سردار سلیمانی مرز دفاعی کشورمون رو خیلی جلوتر برد و فکر نکنین امریکا یا هر کشوری که تو منطقه هست دنبال منافع من و شماست و چشم به ذخایر کشور داشته و دارن. این اتفاق یه اتفاق خیلی ناراحت کننده اس که ما یه مهره بسیار بسیار مهم و قوی که جلوی تهاجم دشمنان رو میگرفته اتفاق افتاد.شاید اختلاف نظرهای داخلی وجود داشته باشه ولی همه ما مدیون این ادما هستیم. واقعا متاسفم
 • عزیز IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
  شهادت کمترین مزد این مجاهد خدابود انشاالله جانشین ایشان دل غمگین ایرانیان راشادکند باگرفتن انتقام خون این شهید عزیز
  • محمد IR ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۴
   0 0
   روحت شاد ای مرد جنگ جو شهیدسردار حاج قاسم سلیمانی ما خاب بودیم جنگ کردی ما خاب بودیم شیهد شدی کاش ما خاک پای زیر پات بودیم
 • IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
  17 0
  واقعا سردار سلیمانی سردار دلها بود شهادتش یه بغض سنگین روی دل های ما گذاشت امیدوارم هرچه سریعتر عوامل. ترور به اشد مجازات برسند
 • محسن IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
  16 1
  به خدا از خباثت آمریکا و اسرائیل هرچی بگیم باز کمه..... اما باورم نمیشه هنوز که سردار نازنین ما پرکشیده دلم براش تنگ میشه.... سلام منو به مولایمان حسین ع برسون سردار
 • IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
  0 1
  امروز یکی از بدترین روزهای عمرم بود،ایکاش بعنوان یک زن میتوانستم یک حاج قاسم سلیمانی تربیت کنم و به اسلام و رهبری هدیه کنم،ولی افسوس که هرکسی توانایی اینکارو نداره، شهادتت مبارک سردار عزیز، ای امیردلها
 • RO ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
  14 0
  من نمیدونم کدوم بیشرفی منفی میده!!! حتما باید .. تا شما بفهمید آمریکا و انگلیسیها از ابتدای تاسیس دنبال چپاول و نسل کشی و بردگی دیگر ملتها هستند. آدم کمتر از یک باشه بیغیرت نباشه.
 • حمیدرضا IR ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
  20 0
  لعنت برترامپ سردار شهید به آرزو خودرسید مرگ برایش کوچک بوداما جنایتکار خبیس ترامپ منبعد تا آخر عمر بی ارزشت ارامش نخواهی داشت
 • کاظم IR ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
  20 0
  سردار عزیز راهت ادامه دارد ،ما حاضریم تا جان دهیم و تقاص این جنایت بزرگ را به نامردان و دیو منشان بدهیم
 • IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
  0 0
  سردار عزیز شهید زنده ای ببین مردم ایران برای نبودنت چه عزایی میگیرند و امریکا ببیند حاج قاسم در دل مرد و زن ایرانی جا دارد او شهید شد ولی راهش همچون سید سالار شهیدان ادامه دارد امریکا با عشق حاج قاسم که دردل مردم ایران هست چه میکنی
 • قاسم IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
  0 0
  دوستان بخداوند لاشریک قسم حاج قاسم راهش راانتخاب کرده بود و ( اصلا از مرگ باکی نداشت ) و همین تهدیدهای اسراییل و امریکا را در او بیاثر گذاشته بود ولی نکته مهم اینجاست زین پس تمام راه روش و تمام مسیرهای مبارزه در مقامت دوچندان میشود و راهش پر قدرت تر ادامه دارد با عشق حاج قاسم دردل بچهای مقاومت در سراسر دنیا چه میکنن زین پس دو راهی مقومت قبل و بعد از شهادت سردار تقسییم میشود بساط روبه صفتان در خاورمیانه جمع خواهد شد
 • کلیدساز IR ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
  0 0
  اوج حقارت وپستی شخص مفلسی مثل ترامپ اینجامشخص میشودکه عرضه حمله وتهدیدبه ایران رانداردومثل نامردهاازپشت خنجرمیزند,ونقشه ترورکسی رودرخارج ازایران انجام میدهدوبه این کارافتخارمیکند,ترامپ بیچاره یک ذره مردانگی داشتی رودرروصف میجنگیدی نه ازپشت خنجربزنی وناغافل بزنی.چقدیک انسان پست میشود.
 • ایوب آقایی دلفان IR ۰۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۴
  0 0
  ضمن عرض تسلیت به شیعیان وآزادگان جهان ورهبر عزیزمان.اینطور که از تاریخ میلادی وتاریخ هجری شمشی که روز شهادت سردار است. 3م.و13 هجری کاملا طرح اسراییلی است .
 • دادخواه IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۴
  0 0
  جهان از حق و باطل تشكيل شده رودرويي اين دو اجتناب ناپذير است بنظرم انروز امروز است روز موعود و مطمئن باطل رفتني و نابود شدني است
 • ایران من IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۴
  1 0
  از وقتی خبر شهادت سردار سلیمانی تایید شده ،با اینکه می دانیم جایگاهی مثل بهشت رو نصیب خودشون کردند ولی غم و ناراحتی دل ایران و ایرانی رو به درد آورده که حتی انتقام هم نمی تونه از شدتش کم بکنه امیدوارم خیلی زود این اقدام جنایتکارانه تلافی بشه تا کمی از درد خانواده این بزرگ مرد و ملت ایران تسکین پیدا بکنه ..آمین..