سایه سنگین برف بر سر استان‌ها و تعطیلی مدارس

ایرنا نوشت: بارش برف که از روز گذشته نقاط مختلف کشور را در برگرفته است اکنون در بسیاری از جاده‌ها و شهرها ادامه دارد و لغزندگی و برودت دما موجب کندی رفت و آمد و تعطیلی برخی مدارس شده است.

مرکز مدیریت راه‌های کشور با اعلام اینکه در برخی از جاده‌های استان‌های البرز، کرمان، زنجان، سمنان، قزوین، گلستان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی از روز گذشته بارش برف و باران آغاز شده است از رانندگان خواست به دلیل بارش باران و برف زنجیر چرخ همراه داشته باشند.

این مرکز همچنین اعلام کرد که بارش باران در برخی از جاده‌های استان‌های اردبیل، تهران، فارس، بوشهر، گیلان و خوزستان ادامه دارد و تردد در جاده‌های هراز، چالوس، فیروزکوه و آزادراه قزوین- رشت مسیر رفت و برگشت روان است و درجاده چالوس نیز بارش برف و باران و مه گرفتگی در ارتفاعات و در جاده‌های هراز، فیروزکوه و آزادراه قزوین-رشت مه گرفتگی در ارتفاعات گزارش شده است.

آخرین وضعیت ترافیکی سایر جاده‌ها نیز از ترافیک سنگین در آزادراه قزوین- کرج- تهران حدفاصل ساسانی تا پل کلاک و محدوده گرمدره خبر می دهد همچنین ترافیک نیمه سنگینی در آزادراه کرج - قزوین محدوده کوهسار وجود دراد.

در ادامه مروری داریم بر وضعیت راه‌ها و جاده‌های کشور:

البرز

معاون خدمات شهر شهرداری کرج اعلام کرد که برای روان‌سازی رفت وآمد شهروندان در خیابان ها، معابر اصلی کرج با پاشیدن محلول، یخ‌زدایی شد.

محمدرضا زین‌العابدینی گفت: به دنبال بارش برف که از شب گذشته آغاز و تا صبح امروز ادامه داشت، تیم‌های خدمات شهر شهرداری کرج اقدام به محل پاشی خیابان‌ها و معابرشهر کردند.

وی اظهار داشت: اجرای این طرح در مناطق دهگانه شهرداری کرج از یخبندان معابر اصلی جلوگیری کرد، شهرداری کرج علاوه بر این ترکیبات از شن مخصوص با دانه‌بندی مناسب و  استاندارد نیز برای یخ زدایی معابر استفاده می‌کند.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای البرز نیز با اشاره به بارش برف و باران که در محورهای  کرج- چالوس و طالقان آغاز شده است، گفت: همزمان نمک پاشی و برفروبی توسط راهداران انجام شده  از رانندگان درخواست می شود در محورهای کوهستانی با راهداران همکاری کنند.

گودرز محمودی اظهارداشت: با توجه به بارش برف در محورهای گردشگری و کوهستانی کرج - چالوس و شهرستان طالقان رانندگان با در نظر گرفتن نکات ایمنی در این مسیرها رانندگی کنند.

کارشناس کنترل ترافیک پلیس راه البرز گفت که بارش برف سنگین در جاده کرج - چالوس ، سبب لغزندگی مسیر و کندی تردد خودروها شده است.

سروان مسعود خانجانی اظهار داشت: بارش برف در جاده کرج - چالوس از تونل شماره پنج تا دیزین شدید و از محدوده دیزین تا  تونل کندوان  به صورت پراکنده است که همراه داشتن زنجیر چرخ برای تردد در این محور الزامی  است.

وی اضافه کرد: ماموران راهداری از شب گذشته مشغول پاکسازی سطح محور هستند. رانندگان از سفرهای غیر ضروری دراین مسیر خودداری کنند و همراه داشتن سوخت کافی و پوشاک گرم در محور کرج - چالوس از نیازهای اساسی رانندگان و مسافران است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز اعلام کرد که با وجود بارش باران و برف که از عصر روز گذشته در این استان آغاز شد، هنوز هوای برخی نقاط این استان به خصوص شهرستان ساوجبلاغ برای گروه‌های حساس ناسالم است.

فردین حکیمی افزود: بر اساس آخرین داده های ایستگاه های سنجش آلودگی هوای استان در ساعت ۹:۴۰ صبح امروز، شاخص بر خط کیفیت هوا (ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون) در شهرستان ساوجبلاغ بر روی عدد ۱۱۴ قرار گرفته است.

وی اظهار داشت:‌ همچنین این شاخص در شهرستان های کرج، اشتهارد و فردیس در محدوده سالم بوده و این شاخص در این شهرستان ها به ترتیب ۷۶، ۵۷ و ۹۴ است.

مدیرکل هواشناسی البرز روز گذشته پیش بینی بارش باران و برف را برای شب گذشته و امروز داشت.

منصور رحمانیان اظهارداشت: از  امروز، کاهش ناپایداری و استقرار جو پایدار و افزایش آلاینده‌ها را خواهیم داشت.

فرماندار طالقان نیز گفت: بارش برف سنگین امروز یکشنبه سبب تعطیلی مدارس مقطع ابتدایی مدارس مقطع ابتدایی شهرستان طالقان در نوبت صبح شد .

بهنام جهانیا ظهار داشت: براساس گزارش ها میزان بارش برف  در این شهرستان به ۲۵ سانتی متر می رسد.

همچنین بنابر  اعلام بخشداری آسارا کرج  تمام مقاطع تحصیلی این  بخش نیز امروز یکشنبه ۱۵دی ماه تعطیل شده است.

اراک

مسوول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی گفت: دمای هوا در مناطق مختلف این استان تا روز دوشنبه هفته جاری چهار تا ۶ درجه سانتیگراد سردتر می‌شود.

«رضا مرادی» افزود: بررسی‌ها حاکی از تداوم ناپایداری‌ها به صورت بارش باران و برف به صورت پراکنده است و با عبور سامانه فعلی دمای حداقل هوا تا روز دوشنبه هفته جاری به تدریج کاهش می‌یابد و از روز جاری (یکشنبه) تا چهارشنبه پدیده بارشی در استان پیش‌بینی نشده است.

وی با بیان اینکه از روز چهارشنبه به تدریج سامانه بارشی جدیدی وارد کشور می‌شود که این استان را نیز در بر می‌گیرد، عنوان کرد: مجموع بارندگی روزهای گذشته در آشتیان یک دهم میلیمتر، در اراک یک و ۲ دهم میلیمتر، در تفرش سه و ۲ دهم میلیمتر، در خمین یک و هشت دهم میلیمتر، در خنداب هشت دهم میلیمتر، در دلیجان ۲ و نیم میلیمتر، در شازند یک و ۶ دهم میلیمتر، در کمیجان نیم میلیمتر و در محلات ۲ و یک دهم میلیمتر گزاراش شده است.

مدیرکل هواشناسی استان تهران نیز گفت: بر اساس ایستگاه‌های ثبت بارندگی در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۰ امروز ارتفاع برف آبعلی با ۲۸ سانتی متر رکورددار شد و بارش برف در فیروزکوه ۱۰ سانتی متر، لواسانات ۸ سانتی متر و شمیرانات ۲ سانتی متر به ثبت رسیده است.

مجتبی جلالی با اشاره به این که ۱۲ ایستگاه میزان بارش‌ها در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۰ امروز را در استان تهران به ثبت رسانده است، افزود: بارش باران در ایستگاه های اقدسیه ۱۰.۲ میلی متر، دماوند ۷.۴ میلی متر، مهرآباد ۴.۰ میلی متر، آبعلی ۱۸.۸ میلی متر، فیروزکوه ۴.۷ میلی متر، ژئوفیزیک ۶.۲ میلی متر، چیتگر ۵.۲ میلی متر، شهریار ۵.۰ میلی متر، فرودگاه امام ۲.۴ میلی متر، لواسان ۹.۹ میلی متر و ورامین۱.۶ میلی متر بوده است.

آذربایجان شرقی

آذربایجان‌شرقی پس از تحمل ۱۰۳ روز بی برف ، چهره زمستانی گرفت و دانه‌های نقره‌فام برف سیمای استان را سفیدگون کرد و بارش برف که از ۲ روز قبل در مناطق مرتفع آذربایجان شرقی شروع شده است، موجب خوشحالی مردم شهرها و روستاها شد و شهروندان تبریزی دیشب به شکرانه نزول این نعمت الهی شکرگذاری کردند.

برف و سرمای ناشی از آن جاده ها را برفی و لغزنده و رانندگان را ناگزیر از بکارگیری زنجیر چرخ و پوشاک گرم زمستانی کرد و حتی در کلان شهر تبریز خیابان ها به دلیل بارش برف، خیابان ها بسیار خلوت تر از روزهای عادی است. 

بارش برف همچنین موجب لغو پرواز فرودگاه سهند شد، اما با این حال پروازهای فرودگاه بین المللی تبریز پابرجاست و هیچ پروازی در آن به دلیل برف و سرما یا مه لغو نشده است.

بارندگی و ریزش دانه های نقره فام برف در شبانه روز گذشته در آذربایجان شرقی همچنین مدارس اغلب شهرستان های استان را تعطیل کرد تا دانش آموزان روز برفی را در اواسط دی ماه تجربه کنند. 
بر اساس اطلاعیه آموزش و پرورش در شهرستان چاراویماق مدارس روستایی در تمامی مقاطع و مدارس شهری در مقطع پیش دبستان و ابتدایی همچنین دوره اول متوسطه و استثنایی تعطیل است و فعالیت مدارس دوره دوم متوسطه با یک ساعت تأخیر آغاز خواهد شد.

در بخش نظرکهریزی مدارس روستایی در تمامی مقاطع تحصیلی تعطیل است و مدارس شهری در مقطع پیش دبستانی و ابتدایی و استثنایی تعطیل خواهد بود.

در شهرستان بستان آباد تمامی مدارس شهری و روستایی در تمامی دوره های تحصیلی در نوبت صبح تعطیل خواهند بود.

در منطقه هشترود  مدارس روستایی در تمامی دوره های تحصیلی تعطیل و مدارس شهری در دوره های استثنائی، پیش دبستانی و ابتدایی تعطیل خواهند بود.

در بخش تیکمه داش مدارس شهری و روستایی در تمامی دوره های تحصیلی در نوبت صبح تعطیل خواهند بود.

در مناطق سراب، مهربان، هریس و بخش خواجه مدارس شهری و روستایی در دوره های استثنایی، پیش دبستانی و ابتدایی در نویت صبح تعطیل است.

در منطقه ملکان مدارس روستایی در دوره های استثنایی، پیش دبستانی و ابتدایی تعطیل است.

در اسکو، شهر جدید سهند، ایلخچی و خسروشاه مدارس استثنایی، پیش دسبتانی و ابتدایی شهری و روستایی در نوبت صبح تعطیل است و دوره های اول و دوم متوسطه با یک ساعت تاخیر فعالیت خود را آغاز می کنند. 

در عجب شیر تمامی مدارس دوره های تحصیلی در روستاهای ینگجه، باراز، قوزلجه، یایچی، آلمالو، هرگلان و چهاربرود تعطیل است.

در نواحی پنجگانه کلانشهر تبریز مدارس مقاطع تحصیلی پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه دوره اول همچنین مدارس استثنایی در نوبت صبح تعطیل است. 

بر اساس این اطلاعیه امتحانات نهایی شامل تعطیلی نمی شود و در موعد مقرر برگزار خواهد شد.

معاون راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی نیز اعلام کرد: در پی بارش برف از بامداد امروز تاکنون راه‌های اصلی و فرعی استان باز، ولی لغزنده است.

غلامرضا رسول زاده افزود: راهداران با تلاش شبانه روزی خود مانع از مسدود شدن راه های اصلی و فرعی و آزاد راه تبریز - زنجان شده اند، ولی راه تعدادی از روستاهای واقع در مناطق کوهستانی مسدود و تلاش برای بازگشایی آن ها در جریان است.

وی با بیان اینکه با تلاش عوامل راهداری تا اواخر امروز راه های روستایی نیز بازگشایی می شود، اظهار داشت: هم اکنون در برخی از راه ها، مناطق کوهستانی و گردنه های استان بارش برف، کولاک و مه ادامه دارد.

مدیرکل فرودگاه‌های آذربایجان‌شرقی نیز گفت: با وجود بارش سنگین برف تمامی پروازهای فرودگاه تبریز طبق برنامه قبلی در حال انجام است و با وجود بارش برف سنگین، سرمای شدید و افت درجه حرارت در تبریز چندین مرحله عملیات برف روبی از بامداد امروز در باند فرودگاه بین المللی شهید مدنی انجام شده است.

رامین آذری افزود: بلافاصله پس از بارش برف از بامداد امروز اداره ایمنی و آتش نشانی عملیات برف روبی، اوره پاشی، یخ زدایی و تردد خودروهای سنگین روی باند را آغاز کردند.

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ ای مراغه نیز از مسدود شدن راه ارتباطی ۵۵ روستای این شهرستان بر اثر بارش برف و کولاک ۲۴ ساعت گذشته در این شهرستان خبر داد.

نادرشریفی با اشاره به بارش برف و کولاک در مناطق روستایی شهرستان مراغه افزود: هم اکنون تیم های راهداری در در تلاش برای بازگشایی راه ‌های مسدود شده روستایی در بخش های مرکزی و سراجوی این شهرستان هستند و تا ظهر امروز این مسیرها بازگشایی خواهد شد.

وی افزود: هفت تیم به همراه هفت دستگاه ماشین آلات برف روبی به محورهای اصلی و روستایی اعزام شده است.

وی گفت: تردد در راه های ارتباطی مسدود شده با زنجیر چرخ در حال حاضر امکان پذیراست و راه ارتباطی بیشتر روستاهای مسدود شده در بخش سراجو و روستاهای بالا دست خداجو و منطقه داش بولاغ بازاری این شهرستان است. 

وی اضافه کرد: هم اکنون ۲ محور اصلی مواصلاتی شهرستان مراغه به هشترود و مراغه به بناب با تلاش های راهداران باز بوده و تردد در آنها جریان دارد، اما استفاده رانندگان از زنجیر چرخ در تمامی محورهای شهرستان اجباری است. 

رئیس فرودگاه سهند از لغو پروازهای این فرودگاه به مقصد تهران و بالعکس به شماره پروازهای ۳۳۸۴ و ۳۳۸۵ به دلیل شرایط نامساعد جوی خبر داد.

محمد حاجی پور افزود: با توجه به شرایط نامناسب جوی و محدودیت دید در باند این فرودگاه که به حدود ۵۰ متر می رسد، پروازهای امروز این فرودگاه انجام نخواهد شد.

وی ادامه داد: هم اکنون نیز دستگاه یخ زدا برای ایام فصل و یخبندان سال در این فرودگاه برای تداوم پروازهای هواپیماها تامین شده و ارائه خدمت می کند.

آذربایجان غربی

رییس هلال احمر اشنویه گفت: ۱۲ نفر از سرنشینان خودروهای گرفتار شده در برف و کولاک جاده‌های این شهرستان که قادر به ادامه راه نبودند، شب گذشته با تلاش راهداران و نیروهای امدادی این نهاد نجات یافتند.

فخرالدین مام‌علی افزود: این مسافران شب گذشته در مسیر اشنویه - ارومیه،راه روستایی «اسلاملو» و دره «گردکشان» به علت بارش برف و کولاک در راه مانده بودند که با تلاش نیروهای هلال‌ احمر و دیگر نیروهای امدادی اداره راهداری نجات یافتند.  

وی اظهار داشت: از بامداد امروز در محورهای شریانی کار برف‌روبی و نمک‌پاشی توسط اداره راهداری در چندین نوبت آغاز شده و اکنون تردد در همه مسیرها روان است و اکنون تمامی محورهای اصلی این شهرستان باز بوده و رفت و آمد در آن‌ها جریان دارد.

بر اساس اعلام رییس اداره هواشناسی مهاباد ، در دومین روز فعالیت سامانه بارشی دمای هوا در آذربایجان‌غربی کاهش محسوسی پیدا کرد و در شبانه‌روز گذشته اشنویه با دمای منفی ۱۳ درجه سانتی‌گراد و نقده با دمای منفی ۱۲ درجه سانتی‌گراد به ترتیب سردترین شهرهای کشور بودند.  

اردلان محمدپور اظهار داشت: در این مدت دمای هوا در چالدران به منفی هشت درجه سانتی‌گراد، ارومیه منفی ۶ درجه سانتی‌گراد و مهاباد منفی پنج درجه سانتی‌گراد رسید و رکورد کاهش دمای هوا در سال زراعی جاری در آذربایجان‌غربی شکسته شد.

رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مهاباد نیز گفت: بروز پدیده مه غلیظ، دید افقی را در گردنه‌های این شهرستان به کمتر از ۲۰ متر و در سایر محورها به کمتر از ۵۰ متر کاهش داده‌است.

محسن خادمی اظهار داشت: به علت رطوبت موجود در هوا، پدیده مه غلیظ در بسیاری از محورهای مواصلاتی این شهرستان به‌ویژه در گردنه‌ها روی داده و علاوه بر آن، بر اثر بارش برف سطح جاده‌ها نیز لغزنده است.

وی اضافه کرد: هم‌اکنون دید افقی در گردنه «قره‌بلاغ» در محور مهاباد - بوکان به دلیل مه غلیظ و کولاک و در گردنه‌های «جواله‌ره‌شان» و «زمزیران» در محور مهاباد - سردشت به خاطر مه غلیظ به کمتر از ۲۰ متر کاهش یافته‌است.

وی اضافه کرد: در محور مهاباد - ارومیه و محور مهاباد - میاندوآب نیز به دلیل مه غلیظ دید افقی به کمتر از ۵۰ متر کاهش یافته‌است و رانندگان در این مسیرها باید با احتیاط حرکت کرده و در صورت لزوم چراغ مه‌شکن روشن کنند.

وی گفت: هم‌اکنون ارتفاع برف در گردنه‌ «قره‌بلاغ» در محور مهاباد - بوکان به ۳۰ سانتی‌متر رسیده و عوامل راهداری در حال برفروبی در مسیرهای روستایی «اوطمیش»، «قمطره»، «سهولان»، «قلعه‌جوغه»، «قورغان» و «کانی‌کوتر» هستند.

وی افزود: برفروبی در محور مهاباد - پسوه نیز در دست اقدام بوده و تردد در این محور تنها با زنجیرچرخ امکان‌پذیر است و برفروبی سایر محورهای روستایی به تدریج انجام می‌شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌غربی نیز گفت: جاده‌های شمال، مرکز و جنوب استان اکنون با مه‌گرفتگی مواجه است که با توجه به این امر باید رانندگان، موارد احتیاطی را رعایت کنند.

ارسلان شکری افزود: این مه‌گرفتگی از جاده‌های شهرستان‌های خوی، ماکو، ارومیه، پیرانشهر، مهاباد، سردشت، میاندوآب، نقده، سلماس، اشنویه، محور سرو و گردنه قوشچی گزارش شده‌ است.

وی اضافه کرد: با توجه به گزارش راهداران و موارد ثبت شده با دوربین‌های جاده‌ای، مه‌گرفتگی موجب بروز حوادث و تصادف‌هایی نیز شده که با توجه به این امر، رعایت موارد احتیاطی بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

وی بیان کرد: اکنون با وجود بارش برف در برخی مناطق آذربایجان‌غربی به‌ویژه در جنوب استان، محورهای مواصلاتی باز بوده و تردد از آنها جریان دارد ولی رعایت احتیاط باید در دستور کار مسافران قرار گیرد.

تربت حیدریه

فرمانده پلیس راه تربت‌حیدریه گفت: با توجه به بارش برف و کولاک از ساعات اولیه بامداد امروز جاده‌های این شهرستان لغزنده است و تردد خودروها به ویژه در گردنه‌های سبز و خماری فقط با زنجیر چرخ میسر است.

سرهنگ حسین میش مست افزود: رانندگان باید در فصل سرما خودروهای خود را به زنجیر چرخ و وسایل گرمایشی مجهز کنند.

اردبیل

بارش برف در دومین روز متوالی در خلخال از صبح روز یکشنبه شدت گرفته و علاوه بر تعطیل شدن مدارس ، موجب کندی تردد در معابر عمومی این شهر و راه‌های ارتباطی بین شهری و روستایی این شهرستان شد.

سرپرست اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خلخال در این رابطه گفت: بارش برف همراه با کولاک در راه‌های ارتباطی این شهرستان بویژه گردنه الماس واقع در جاده خلخال - اسالم و همچنین خلخال - فیروزآباد شدت بیشتری گرفته و موجب کندی تردد وسایط نقلیه موتوری در این راه‌های ارتباطی شهرستان شده است.
معروف خسروی با بیان اینکه ارتفاع برف در گردنه الماس و برخی از گردنه‌های برف‌گیر منطقه از ۲۰ سانتیمتر گذشته، اظهارداشت: با تلاش شبانه‌روزی راهداران این اداره راه‌های پوشیده از برف منطقه برف‌روبی ، بازگشایی و نمک‌پاشی شده و در زمان حاضر غیر از جاده مسدود شده از برف خلخال - پونل در استان گیلان سایر راه‌های بین شهری و روستایی منطقه باز بوده و رفت و آمد خودروها جریان دارد.
سرهنگ علیرضا صحبتی ،فرمانده پلیس راه اردبیل - سرچم نیز از افزایش شدت بارش برف در راه‌های ارتباطی جنوب استان اردبیل خبر داد و افزود: با توجه به ادامه بارش برف و همراه با کولاک در بیشتر راه‌های ارتباطی این منطقه همراه داشتن زنجیرچرخ و سایر لوازم گرمازای زمستانی هنگام تردد از این محورها به همه رانندگان توصیه می‌شود.

او اظهارداشت: به علت بارش برف سنگین ،کولاک شدید ، محدودیت دید ناشی از کولاک و یخبندان سطح جاده در گردنه الماس واقع در جاده ارتباطی خلخال - اسالم عبور از این گردنه سخت و صعب‌العبور تنها به کمک استفاده از زنجیرچرخ امکان‌پذیر بوده و ماموران مستقر در این جاده از حرکت خودروهای فاقد زنجیرچرخ به سمت گردنه الماس جلوگیری خواهند کرد.
فرامرز فرض‌الله‌پور ، رییس اداره هواشناسی خلخال نیز از بارش ۱۰ سانتی‌متر برف در این شهر خبر داد و گفت: دمای هوای صبح امروز این شهر به ۳ درجه زیر صفر  رسید که در مقایسه با حداقل دمای هوای روز قبل ۳ درجه افزایش نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه سامانه جدید بارشی از بعد از ظهر روز گذشته بارش برف در شهر خلخال و مناطق تابعه این شهرستان آغاز شده و ادامه دارد، افزود: فعالیت این سامانه تا پایان امروز با شدت بیشتری در این منطقه ادامه خواهد داشت.

بارش برف در خلخال موجب تعطیلی مدارس پیش‌دبستانی و ابتدایی این منطقه در هر ۲ نوبت صبح و بعد ازظهر شده و رانندگان عبوری در معابر شهری را وادار به استفاده از زنجیرچرخ در سطح پوشیده از برف و یخ‌زده معابر کرد.

خراسان جنوبی
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: در پی اخطاریه هواشناسی مبنی بر رگبار و رعد و برق و برف و کولاک در مناطق مستعد استان از شب گذشته تاکنون شمار حادثه‌ دیدگان متاثر از حوادث جوی به ۲۶ نفر رسید.

محمدرحیم شهریاری افزود: با آغاز شرایط ناپایدار جوی از عصر روز گذشته تاکنون ۶ حادثه در استان به مرکز کنترل و هماهنگی اطلاعات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی مخابره شده است و از مجموع حوادث متاثر از حوادث جوی چهار مورد مربوط به حوادث جاده‌ای و ۲ مورد حضوری و برف و کولاک بوده است.

وی اظهار داشت: پس از اطلاع مرکز کنترل و هماهنگی اطلاعات ۹ تیم امداد و نجات با حضور ۱۹ امدادگر به محل حوادث اعزام شدند و برخورد پراید با تریلی در محور شوسف نهبندان با هفت مصدوم، واژگونی خودروی پارس در محور مسجد حضرت ابوالفضل(ع) و درگیری با برف و کولاک در محور اسدیه از مهمترین موارد امدادرسانی در شبی که گذشت بوده است.

زاهدان

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: سرعت وزش باد شدید که از اواخر دیشب در نصرت آباد و بخش‌هایی از مرکز این استان آغاز شده تا صبح امروز یکشنبه به ۷۲ کیلومتر بر ساعت رسیده است.

محسن حیدری اظهار داشت: وزش این باد شدید تأثیر چشمگیری در خیزش گردوغبار نداشته اما شعاع دید افقی در محدوده اداره هواشناسی نصرت آباد را به ۸۰۰۰ متر کاهش داده است.
وی افزود: در زاهدان نیز بیشینه سرعت وزش باد تا ساعت ۹ صبح به ۶۸ کیلومتر بر ساعت رسیده است و انتظار می‌رود در ادامه روز سرعت وزش باد بیشتر شود و دید افقی در نقاط مستعد کاهش یابد. 
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در این مدت در جنوب شرق، نوار غربی و نواحی مرکزی استان نیز وزش باد شدید در برخی نقاط همراه با گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.
وی به ورود سامانه بارشی به سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: از دیروز سامانه بارشی وارد استان شد و فعالیتش را از دیشب آغاز کرد.
حیدری ادامه داد: تا صبح امروز از «چانعلی» زاهدان ۱۱، «میرآباد و بهارآباد» زاهدان ۷، «کلاته سیاه» زاهدان ۶.۵ و «توکل‌آباد شوروک» ۴.۶ میلی‌متر باران گزارش شده است.
وی گفت: در شمال سیستان و بلوچستان نیز بارش‌های خفیف از دیشب آغاز شده و انتظار می‌رود امروز بر شدت و دامنه بارش‌ها در نیمه شمالی و مرکز استان افزوده شود.
عضو ستاد مدیریت بحران هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: بر اساس خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی تا بعدازظهر دوشنبه در اکثر نقاط استان بارش باران، در برخی نقاط رگبار و رعدوبرق و در ارتفاعات مرکزی احتمال بارش برف پیش‌بینی می‌شود.
وی اظهار داشت: آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل‌ها، احتمال وقوع صاعقه و تگرگ وجود دارد بنابراین توصیه می‌شود از رفتن به حاشیه رودخانه‌ها و ارتفاعات خودداری شود.

خراسان رضوی

بارندگی از شنبه شب در ۱۱ شهرستان استان خراسان رضوی آغاز شده که بیشترین آن در تایباد با حدود پنج میلیمتر گزارش شده است.

کارشناس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی در این رابطه گفت: پس از تایباد بیشترین بارندگی در شهرستان خواف با چهار میلیمتر ثبت شده و در شهرستان‌های بجستان و تربت‌حیدریه نیز ۳.۵ میلیمتر باران باریده است.

زهرا مبشری افزود: بارش باران در شهرستان‌های چناران، مشهد، گناباد، کاشمر، بردسکن و فریمان نیز گزارش شده است و بارندگی تا روز سه‌شنبه هفته‌ جاری در مناطق مختلف این استان ادامه دارد که در نواحی سردسیر به شکل برف و در نواحی جنوبی بیشتر به شکل باران رخ خواهد داد.

وی گفت: امروز و فردا پدیده مه‌گرفتگی برای بیشتر نواحی خراسان رضوی پیش‌بینی شده است و وزش باد نیز طی این مدت در استان شدت می‌گیرد.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی نیز گفت: بارش برف و باران در روز یکشنبه موجب لغزندگی سطح جاده‌های مناطق مختلف این استان شده است.

ابراهیم نصری افزود: بارش برف در جاده‌های تربت‌حیدریه - باغچه، بردسکن - سبزوار، کاشمر - نیشابور بویژه در گردنه ریوش، ژرف - فریمان، باغچه - نیشابور به خصوص در گردنه شریف آباد و راه‌های شهرستان‌های فریمان و جغتای موجب لغزندگی سطح این جاده‌ها شده است.
وی ادامه داد: همچنین بارش باران در شهرستان‌های بجستان، بردسکن، تایباد، کاشمر، نیشابور و زاوه نیز لغزندگی جاده‌ها را در پی داشته است.
نصری گفت: بر اساس اعلام راهداران و دوربین‌های نظارتی این اداره کل ساعاتی پیش مه‌گرفتگی در جاده‌های چناران - قوچان و سرخس - مشهد وجود داشت که هم اکنون برطرف شده و در حال حاضر تمام جاده‌های استان باز و تردد در آن‌ها به صورت روان جریان دارد.

چهارمحال و بختیاری

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت: با احتساب بارش‌های ۴۸ ساعت گذشته در استان، میانگین بارش‌های سال آبی به ۱۷۰ میلیمتر رسید و این بارش‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته همچنان ۳۵ درصد کاهش  و در مقایسه با دوره مشابه میانگین بلندمدت ۲۱ درصد کاهش دارد.

مهرداد قطره سامانی میزان ارتفاع برف در ایستگاه کوهرنگ را ۷۰ سانتی‌متر اعلام کرد و گفت: با وجود اینکه طی دو روز گذشته بارش برف در شهرستان کوهرنگ شاهد بودیم اما بارش همراه با باران سبب آب شدن بخشی از ارتفاع برف در این منطقه شده است.

وی با پیش بینی ورود یک سامانه بارشی جدید به استان از روز چهارشنبه، خاطرنشان کرد: این سامانه تا روز پنجشنبه بارش برف و باران را در بسیاری از نقاط استان به همراه دارد.
جاده‌های خراسان رضوی برفی و بارانی است


زنجان

معاون راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان زنجان گفت: مسیرهای ارتباطی این استان که با بارش‌های روز شنبه پوشیده از برف شده بود از سوی راهداران زنجان پاکسازی شد.

جواد یوسفی افزود: تردد خودروها در برخی راه‌های ارتباطی استان به دلیل بارش سنگین برف با سختی و مشکل مواجه بود که راهداران نسبت انجام عملیات برف روبی، تیغ زنی و نمک پاشی، اقدام کردند.  

وی اظهار داشت: در زمان حاضر نیز برخی از محورها مه‌آلود است و رانندگان به علت کاهش دید افقی باید با دقت و احتیاط بیشتر و سرعت مطمئنه حرکت کنند.  

رییس روابط عمومی و اداره اطلاع رسانی اداره کل آموزش و پرورش زنجان نیز به دلیل بارش برف و برودت هوا مدارس تمامی قاطع تحصیلی ایجرود، زنجانرود، سلطانیه، ماهنشان و انگوران و مقاطع ابتدایی و متوسطه اول شهرستانهای ابهر، خرمدره، سجاسرود و بخش مرکزی خدابنده را تعطیل اعلام کرد.

رهبری طوماریافزود: بر اساس این تصمیم مدارس مقطع ابتدایی ناحیه یک و ناحیه  ۲ زنجان شیفت صبح روز یکشنبه تعطیل شد.

ارومیه
همه مدارس سیلوانا و صومای برادوست ارومیه به غیر از امتحانات هماهنگ با توجه به یخبندان و مسدود بودن برخی راه‌های مواصلاتی این مناطق در نوبت صبح روز جاری، یکشنبه تعطیل است.

براساس اطلاعیه صادر شده توسط اداره اطلاع‌رسانی و روابط‌ عمومی اداره‌کل آموزش‌وپرورش آذربایجان‌غربی مدارس پیرانشهر نیز روز یکشنبه با یک ساعت تاخیر آغاز می‌شود. همچنین مراکز پیش‌دبستانی و مدارس ابتدایی بخش باروق میاندوآب نیز در نوبت صبح تعطیل است.

آذربایجان‌غربی از روز جمعه گذشته شاهد بارش برف در نقاط جنوبی و مرکزی است و مدارس نقده و پیرانشهر روز گذشته، شنبه به علت بارش برف تعطیل اعلام شده بود.

مازندران

راهداری و حمل و نقل جاده‎ای مازندران از بارش برف در محورهای کوهستانی این استان منتهی به پایتخت خبر داد و اعلام کرد که هم اکنون تردد با کندی در این مسیرها جریان دارد.

رئیس اداره مدیریت راه راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران افزود : ترافیک شب گذشته در جاده هراز در محدوده شاهاندشت ، گزنک، آب اسک ، سه راهی لاسم ، منظریه و گالری امامزاده هاشم پرحجم و نیمه سنگین است. 

سید محسن هاشمی افزود: در محدوده گالری امامزاده هاشم تا آب اسک در محدوده مازندران و پیست آبعلی به سمت مازندران در محدوده استان تهران جاده هراز بارش سنگین برف و مه غلیظ گزارش می شود. 

وی اظهار داشت: همچنین ترافیک در جاده کندوان حد فاصل ولی آباد ، پل زنگوله تا تونل ، هزار چم نیمه سنگین و پرحجم بود و حدفاصل هزارچم و پل زنگوله تا تونل در این محور هم بارش سنگین برف گزارش شده است.

سنندج

مدارس ابتدایی و پیش دبستانی شهر سقز و زیویه و شهرستان بانه امروز یکشنبه در نوبت صبح به علت برودت هوا و ادامه بارش برف و باران تعطیل بود.

صبح امروز بارش برف و باران در شهرستان سقز آغاز شد و تا امشب این موج بارشی ادامه داشت،  این بارش ها منجر به تعطیلی مدارس ابتدایی و پیش دبستانی نوبت صبح در سقز و منطقه زیویه شد.

آموزش و پرورش بانه نیز با صدور اطلاعیه ای از تعطیلی مدارس ابتدایی و پیش دبستانی این شهرستان خبر داد.  

در این اطلاعیه آمده است با توجه به بارش برف و پیش بینی هواشناسی مبنی بر ادامه بارش، سرما و یخبندان با موافقت فرمانداری تمام مدارس مقطع پیش دبستانی و ابتدایی شهر و روستاهای بانه در نوبت صبح روز یکشنبه تعطیل است.

رییس راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بانه نیز گفت: به دلیل بارش برف سنگین و کولاک شدید راه ارتباطی ۱۰ روستای شهرستان مسدود شده اما تمامی راه های اصلی و فرعی بانه باز است و رفت و آمد در آنها جریان دارد.

انور طاهایی اظهار داشت: به دلیل صعب العبور بودن منطقه راه های ارتباطی روستاهای منطقه آلوت بخش نمشیر و بخش آرمرده همچنان مسدود است که تا عصر امروز همه راه‌های ارتباطی شهرستان بازگشایی می‌شود و اکنون ۶ دستگاه کمپرسی تیغه دار، ۲ دستگاه گلایدر، ۲ دستگاه بولدزر، ۱۱ تراکتور تیغه دار استجاری، ۲ دستگاه لودر و یک دستگاه بولدزر استجاری عملیات بازگشایی راههای ارتباطی را انجام می‌دهند.

رییس جمعیت هلال احمر بانه نیز اظهار داشت: شامگاه شنبه به دلیل بارش برف سنگین و کولاک ۷۰ خودرو در مسیر گردنه خان توسط نجاتگران جمعیت هلال احمر شهرستان بانه رهاسازی شد.

اسماعیل رحیمی افزود: هم اکنون ۱۰ نجاتگر جمعیت هلال احمر در قالب ۲ تیم در گردنه خان برای کمک به مسافرین و در راه ماندگان مستقر هستند و خدمات امدادی به مسافرین ارائه می دهند.

شهرکرد

مدیرکل آموزش و پرورش چهارمحال وبختیاری نیز شب گذشته اعلام کرده بود که به دلیل برودت هوا و لغزندگی معابر در روز یکشنبه ۱۵ دی‌ماه فعالیت آموزشی مدارس ابتدایی شهرستان کوهرنگ با یک ساعت تاخیر آغاز می‌شود.

فرحنازقائدامینی افزود: مدارس سایر مناطق استان مطابق روال معمول فعالیت آموزشی خود را آغاز خواهند کرد.

اردبیل

ریزش برف و استقرار هوای سرد برای نخستین بار از ابتدای پاییز تاکنون هوای پهنه وسیعی از استان اردبیل را زمستانی کرده و باعث تعطیلی مدارس برخی شهرها شد.

آمورش و پرورش استان اردبیل نیز شنبه شب در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مدارس نوبت صبح مقطع پیش‌دبستانی و ابتدایی در اردبیل ، نمین و هیر ، مدارس پیش‌دبستانی ، ابتدایی و متوسطه دور اول در شهرستان‌های نیر و سرعین و نیز مدارس پیش‌دبستانی ، ابتدایی و مدارس استثنایی در شهرستان خلخال به خاطر بارش برف و برودت هوا تعطیل خواهد بود.

همچنین مدارس در تمام مقاطع در شهرستان مشگین‌شهر ، لارود و ارشق به دلیل بارش برف و سردی هوا تعطیل است.

اداره کل مدیریت بحران اردبیل با استناد به اطلاعیه هواشناسی از ساکنان این استان خواستار رعایت موارد احتیاط و ایمنی ازقبیل پرهیز از سفرهای غیرضروری در جاده‌های برف‌گیر و کولاک‌گیر ، بستن زنجیر چرخ و همراه داشتن تجهزات کامل زمستانی در صورت ضرورت سفر و صرفه‌جویی در مصرف گاز شده است.

مرکز پایش جاده‌های اداره کل حمل و نقل و پایانه‌های استان اردبیل نیز اعلام کرد در تمام جاده‌های این استان بارش برف و در مقاطعی از گردنه‌ها کولاک جریان دارد ولی راه‌های اصلی باز هستند. این مرکز از رانندگان خواست تا با احتیاط رانندگی کرده و در مقاطع برفگیر و کولاک‌گیر زنجیرچرخ ببندند./

۲۳۵۲۱۲
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1339114

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =