تغییر ساختار نظام آموزشی از 5-3-3-1 به 6-3-3، تعطیلی روز 5 شنبه ها برای دبستانی ها و افزودن یک ساعت آموزشی ، همگی در سال 90 اتفاق می افتند.

امید کریمی: بالاخره و پس از یکی سال تغییر و تحول و خبرهای ضد و نقیض، شورای عالی انقلاب فرهنگی رای به تغییر ساختار نظام آموزش و پرورش داد و از سال تحصیلی 91-90 به دروه دبستان یک سال افزوده می شودو پیش دانشگاهی به تاریخ می پیوندد. مهدی نوید ادهم، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش منبع این خبر است. او دراین باره می گوید: «به دلیل اهمیت و ضرورتی که برای حذف دوره پیش‌دانشگاهی وجود داشت، طرح تغییر ساختار نظام آموزش و پرورش به صورت 6-3-3 به طور مستقل از سایر بخش‌های سند ملی آموزش و پرورش بررسی و تصویب شده است و از سال آینده نیز اجرایی می‌شود.»

با اجرای ساختار جدید، ساختار تحصیلی مدارس به 3 مقطع شامل 6 سال ابتدایی، 3 سال اول متوسطه و 3 سال دوم متوسطه» تقسیم می‌شود. آنطور که نوید ادهم می گوید، بسته سند ملی آموزش و پرورش در یک تقسیم‌بندی کلی به 2 بخش «بنیان‌های نظری» و «سند تحول راهبردی نظام تربیت رسمی و عمومی» تقسیم می‌شود: «بنیان‌های نظری، سند ملی آموزش و پرورش شامل 3 بخش «فلسفه تربیت در نظام جمهوری اسلامی»، «فلسفه تربیت رسمی و عمومی نظام جمهوری اسلامی» و «رهنامه تربیت رسمی و عمومی نظام جمهوری اسلامی» می‌شود؛ همچنین بخش "سند تحول راهبردی نظام تربیت رسمی و عمومی " نیز ناظر به برنامه‌های اجرایی و عملیاتی سند ملی آموزش و پرورش از جمله ساختار 6-3-3 است.»

تغییر پر ابهام
اما تغییر ساختار نظام آموزشی هرچند که اکنون از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شده است و از ابتدای سال تحصیلی آینده اجرایی می شود، هنوز در روش اجرا با ابهاماتی مواجه است.

آموزش و پرورش تمام تلاشش را می کند تا این تغییر ساختاری-شکلی را در کمترین زمان ممکن و در مدت یک سال اجرایی کند. هرچند معاونان وزیر می گویند اصراری بر اجرای ناگهانی این طرح نیست، اما خبرهایی که از مدارس به گوش می رسد، خلاف چنین اظهار نظرهایی را نشان می دهد. برخی مدیران دبیرستان ها می گویند به آنها ابلاغ شده است که برای سال تحصیلی 90-91، مجوز ثبت نام در پایه اول مقطع متوسطه وجود ندارد. این خبر اگر واقعیت داشته باشد، باید گفت در سال آینده، هیچ دانش اموزی در سال اول متوسطه تحصیل نمی کند. از سوی دیگر، باید انتظار داشت، پایه اول راهنمایی هم وجود نداشته باشد؛ یعنی دانش آموزان پنجم ابتدایی، با همان روش های آموزشی پیشین، سر کلاس ششم ابتدایی می نشینند.

این خبرهای تایید نشده در حالی شنیده می شود که تغییر محتوایی و شکلی در ساختار نظام آموزشی، به 12 سال تحصیلی کامل نیاز دارد. یعنی از پایه اول ابتدایی شروع شود. همان اتفاقی که نیم قرن پیش برای تغییر نظام دو مقطعی آموزشی افتاد و پس از 12 سال، تمام دانش اموزان، در سه مقطع ابتدایی، راهنمایی و متوسطه تحصیل کردند. حتی برای تغییر مقطع متوسطه از چهار سال تمام به سه سال دبیرستان و یک سال پیش دانشگاهی، هم چهار سال زمان صرف شد. تغییرات آموزشی ثلثی به سالی واحدی هم زمان زیادی را به خود اختصاص داد. پیش از این معاونان حاجی بابایی گفته بودند فعلا خبری از تغییر نیست، وزیر هم گفته بود تا مجوز مجلس نباشد، طرح تحول، اجرا نمی شود، اما اکنون خبر از تغییر ساختار در سال آینده می رسد.

مخالفت مجلس با تغییر ناگهانی
مجلس اما با این تغییر ناگهانی به شدت مخالف است. علی عباسپور تهرانی، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دراین باره می گوید: «وزارت آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی توضیح قانع کننده ای نداده اند که چرا و با چه مقصودی قصد تغییر سیستم موجود را دارند. نگرانی ما این است که آموزش و پرورش که در آستانه تحول بنیادین در این وزارتخانه است با اجرا کردن این طرح که کار بزرگی است از اصل تحول باز بماند و نتواند آن را اجرا کند. قطعا با اجرای این سیستم آموزشی، باید تغییراتی در فضاهای مدارس و استخدام معلمان انجام شود که باز هم آموزش و پرورش را درگیر چالشهای جدی و امور روزمره می کند.»

همچنین مرکز پژوهش های مجلس پیش از این مستند با این تغییر ناگهانی مخالفت کرده است و پیشنهاد داده سیستم اموزش عمومی مانند 20 سال پیش شود: «پیشنهاد می کنیم دوره آموزش و پرورش رسمی کشور با حذف دوره پیش‌دانشگاهی، یک‌سال به دوره متوسطه اضافه شده و 12 سال تحصیلی مشتمل بر 5 سال دوره ابتدایی، 3 سال دوره راهنمایی و 4 سال دوره متوسطه باشد. حذف دوره پیش‌دانشگاهی و افزودن به دوره متوسطه و تبدیل دوره متوسطه به دوره‌ای 4ساله، با عنایت به اینکه امکان توزیع نیروی انسانی مجرب را در تمام سطوح دبیرستان متعادل می‌کند از قوت‌های این طرح است.»

تحول کلی در آموزش و پرورش
درحالی که از مجلس خبرهای مختلفی درباره استیضاح وزیر آموزش و پرورش به گوش می رسداما حمیدرضا حاجی بابایی، طرح های مختلفی در دست دارد که نظام اموزشی را با تحولات بزرگی مواجه می کند؛ تغییر ساختار نظام آموزشی از 5-3-3-1 به 6-3-3، تعطیلی روز 5 شنبه ها برای دبستانی ها و افزودن یک ساعت آموزشی به زمان های حضور کودکان 6 تا 12 سال در مدرسه، استخدام 70 هزار نیروی تازه، راضی کردن معلمان حق التدریسی، احیای معاونت پرورشی، پروژه های ورزشی در مدارس و البته اجرای طرح درس ملی، اجرای قانون حذف کنکور و تغییرات عمده در کتاب های آموزشی از این تغییرات هستند. تغییراتی که به نظر می رسد هرکدام به انرژی مضاعفی برای اجرا نیاز دارند. اما وزیر آموزش و پرورش دولت دهم، با سر و صدای فراوان ظاهرا قصد دارد آنها را اجرایی کند.

 مهمترین تحولات آموزش و پرورش درسال 90

نوع تحول

توضیح

نهاد تصویب کننده

تعطیلی پنج شنبه ها برای دبستانی ها

حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش: طرح ساماندهی تعطیلی روز پنجشنبه مدارس ابتدایی یکشنبه شب، 8 اسفند در شورای عالی آموزش و پرورش به تصویب رسیده است. این طرح در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب شده است، در صورت تایید، امضا و ابلاغ رییس جمهور، این طرح از ابتدای سال آینده در مدارس دوره ابتدایی به اجرا درمی آید. اجرای این طرح از ابتدای مهرماه امسال در مدارس ابتدایی روستایی به اجرا درآمد که در صورت تایید و ابلاغ آن از سوی رییس جمهوری، از ابتدای سال آینده در مدارس شهرهای کشور نیز اجرایی خواهد شد. با تعطیلی پنجشنبه مدارس ابتدایی 106 ساعت به فعالیت کلاس‌های ابتدایی در طول سال افزوده می‌شود، روزهای پنج‌شنبه برای کارهای فوق برنامه آنان تعریف می‌شود که در منزل انجام می‌شود.

شورای عالی آموزش و پرورش

تغییر ساختار نظام آموزشی به 6-3-3

مهدی نوید ادهم، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش: به دلیل اهمیت و ضرورتی که برای حذف دوره پیش‌دانشگاهی وجود داشت، طرح تغییر ساختار نظام آموزش و پرورش به صورت 6-3-3 به طور مستقل از سایر بخش‌های سند ملی آموزش و پرورش بررسی و تصویب شده است و از سال آینده نیز اجرایی می‌شود.

شورای عالی انقلاب فرهنگی

حذف کنکور

کنکور باید تا سال 90 حذف می شد، اما به دلیل ناهماهنگی وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، اجرای این قانون به سال 92 موکول شد. با این حال آموزش و پرورش در همین سالها باید به شیوه ای روش های آزمونی را تغییر دهد که نمرات ان ملاک پذیرش در دانشگاه باشد. ناتوانی نظام اموزش و سنجش دانش اموزان از مهمترین دلایل حذف نشدن کنکور است

مجلس شورای اسلامی

برنامه درس ملی

آموزش و پرورش از سالها پیش تلاش می کند برنامه ای مدون به عنوان درس ملی را طراحی کند. این برنامه تاکنون سه دوره وزارت آموزش و پرورش را به خود دیده است و هنوز هم در حال تدوین است. هرچند خبرهایی درباره پایان کار آن منتشر شده. اما پایان تدوین این طرح، ارتباط مستقیمی با اجرای سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش دارد.

سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش

استخدام معلمان جدید

آموزش و پرورش بیشترین بازنشسته پیش از موعد را در سه سال گذشته داشته است. به همین دلیل با کمبود شدید نیروی تحصیل کرده و کارشناس مواجه است. مجلس به آموزش و پرورش مجوز برگزاری آزمون استخدامی داد تا 70 هزار نفر (40 هزار معلم) برای آن جذب شوند. اما هنوز معضل بزرگ معلمان حق التدریسی وجود دارد. نوع برگزاری آزمون استخدامی و حواشی آن و بلاتکلیفی معلمان حق التدریسی یکی از مهمترین دلایل استیضاح وزیر آموزش و پرورش دولت دهم است.

-

4244

کد خبر 133957

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۰
  1 1
  سیستم باید به نحوی باشه که هم تو دفاع مهره چینی کنیم و هم تو حمله بهترین سیستم همون سیستم حمله گل هست و بهترین دفاع حمله نه مجید
 • بدون نام IR ۱۸:۱۶ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۰
  1 1
  آقای حاجی بابایی وزیر نازنین: اگر طرحهای در دست اجرای شما مثل ورزش باشد عالی است دست مریزاد.
 • حسینی IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۲
  1 0
  اقای وزیر عملی کردن دوره 6 ساله در دوره ابتدایی نیاز به معلم فضا و اضافه کردن کلاس داردو در دوره راهنمایی مازاد معلم و کلاسهای خالی ایا می توان در 5ماهه هم کلاس ساخت و هم معلم استخدام نمود با توجه به کمبود نیروی انسانی در اموزش و پرورش موفق باشید0
 • بدون نام IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۵
  1 0
  پنج شنبه تعطیل نبود هم جدی گرفته نمیشد،حالا دیگه چهارشنبه جدی گرفته نمیشه،عملا کشور تعطیل شد.همه کار میکنند،ما تعطیل میکنیم.
 • بدون نام IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۶
  0 1
  بهترین حمله بد دفاع کردنه آقای نه مجید
 • sisi IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۵
  3 0
  این طرح پنج شنبه بد نشد اما به نظرمن دانش آموزای راهنمایی و دبیرستان به این طرح بیشتر احتیاج دارند البته نه شبیه این.مثلا یکشنبه و چهارشنبه تعطیل باشه و یک ساعت به ساعات آموزشی اضافه بشه
 • مربی پیش دبستان IR ۰۱:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  5 0
  بر اساس گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دولت، حاجي بابايي، وزير آموزش و پرورش گفت: بر اساس مصوبه امروز همچنين دوره پيش دبستاني به آموزش و پرورش رسمي کشور باز مي‌گردد و مقطع ابتدايي به 6 سال افزايش مي‌يابد. یاد باد آن روزگاران یاد باد .................................. عملا ما بیکار شدیم
 • بدون نام IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۸
  1 0
  سلام من دانش اموز سال دوم دبیرستانم ایا ما هم باید سال 4 بخوانیم یا بعد سال 3 وارد دانشگاه میشویم
 • جمعی از معلمان دوره راهنمایی IR ۰۲:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۱
  0 0
  باسلام : طرح 3/3/6یک طرح یک شبه و کارشناسی نشده می باشد . اجرای این طرح مستلزم زمان ،اجرای آزمایشی، تامین نیروی ، تشکیل دوره های ضمن خدمت برای معلمان ، ازهمه محمتر فضای آموزشی دارد . دریک مدرسه ابتدایی با داشتن 100 نفر دانش آموز و 2 اتاق درس چطور می توان درس داد و به فکر کیفیت آموزش بود . الان دراستان کردستان و ایلام و همدان و کرمانشاه مازاد نیروی راهنمایی وجود دارد ولی در مقطع ابتدایی نیرو متعادل است حالا مدیران آموزش و پرورش در این استانها و نواحی و برخلاف قانون آمده اند و از نیروهای راهنمایی در امر مدیریت مدارس ابتدایی و مجتمع های ؟آموزشی استفاده کرده اند آیا من که یک نیروی راهنمایی هستم چطور می توانم یک مجتمع روستایی ویا یکمدرسه شهری را مدیریت کنم؟آیا ظلم به دانش آموزنیست؟
 • رحیمی معلم ابتدایی IR ۰۲:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۱
  0 0
  آقای وزیر چرا مدیر مدرسه ابتدایی من ویا مدیر مجتمع روستایی که زیرمجموعه آن مدارس ابتدایی می باشد باید از دبیران راهنمایی باشد ؟ آیا این ظلم به من و دانش آموز نیست ؟ بک دبیر راهنمایی و یا متوسطه چه شناختی از مقطع ابتدایی دارد ؟ کاری کنید که دعای خیر نصیب شما شود
 • احمدی معلم پایه پنجم IR ۰۲:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۱
  0 0
  سلام : چند روز پیش سازماندهی شده ام ودر یکی از مدارس ابلاغ گرفته ام . کلاس من داری 46 نفر دانش آموز است . آیا با این جمعیت زیاد باید درس بدهم یا نظم کلاسی برقرار کنم ؟ جای تعجب دارد که مدیر مدرسه ما نیروی راهنمایی است . البته سخت نمی گیرم چون همه چیز قاطی شده شما هم سخت نگیرید کم کم عادی می شود .
 • امید از ایلام IR ۰۲:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۱
  0 0
  دست شما درد نکند آقای وزززززززززززززززیر خوب تحول بنیادی ایجاد کردی .