جدال توئیتری یک حقوقدان با سفیر انگلیس در تهران: حق بهره برداری از مکانیسم ماشه را ندارید

یک حقوقدان بین الملل معقتد است که اروپایی‌ها - برخلاف ادعای سفیر انگلیس در تهران - باید متعهد به «تاثیر» مثبت تحریم‌ها باشند و تا اینطور نباشد، حق بهره‌برداری از مکانیسم ماشه را ندارند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،  سفیر بریتانیا در ایران چندی پیش ویدیویی در اینستاگرام و توییتر خطاب به مردم ایران منتشر کرد که در آن مدعی شده بود بریتانیا و اروپا به تمامی تعهدات‌شان مطابق برجام پایبند بوده‌اند. در واکنش به این ویدئو، دکتر رضا نصری حقوقدان بین المللی و کارشناس سیاست خارجی در یک جدال توئیتری با سفیر انگلیس در تهران - آقای رابرت مک‌کر -  ضمن انتشار بخشی از توافق‌نامه برجام که در آن فهرست‌وار تعهدات اروپا ذکر شده است - و با هایلایت کردن واژهٔ «تاثیر» (Effects) در سرفصل بخش مذکور - از او خواست تا نشان دهد بریتانیا دقیقاً‌ و مشخصاً‌ به کدام‌یک از مفاد مورد اشاره  پایبند بوده است؟

مک‌کر در پاسخ می‌گوید «ما در تک‌ تک موارد مورد اشاره شما محدودیت‌های (تحریم‌های) اتحادیه اروپا را لغو کردیم. ما به توافق پایبند بودیم. آنچه شما از «تاثیر» تحریم‌های آمریکا می‌گوید از حیطه ما خارج است، هر چند همواره مشخص کرده‌ایم تا چه اندازه از این تاثیر ناراحت هستیم و تلاش می‌کنیم جبرانش کنیم».

 نصری در پاسخ نوشت: «خیر، بحث از تاثیر تحریم‌های «آمریکا» نکردم. تکلیف آمریکا از پاراگراف ۴ به بعد روشن شده! [نه بندهای قبلی ارسالی به شما که مربوط به تعهدات مستقل اروپاست]. بحث از تعهد کشورهای اروپایی نسبت به «تاثیر» لغو تحریم‌هایشان است. در ضمن، پس از خروج آمریکا، ۱۱ تعهد دیگر هم دادید. عاقبت آن‌ها چه شد؟»

در واقع، در برجام، و در بند‌هایی که اشاره شد، اروپا نه نسبت به «فورمالیتهٔ لغو تحریم‌ها» بلکه نسبت به «تاثیر لغو تحریم‌ها» خود در اقتصاد ایران تعهد دارد. یعنی اجرای تعهدات اتحادیه اروپا باید به نحوی باشد که تاثیر مثبت آن در اقتصاد ایران منعکس شود، و این تعهد مستقل از تعهداتی است که آمریکا نسبت به آن وعده داده بود.

آنچه در این مجادله اتفاق افتاد این است که آقای مک‌کر تلاش کرد پرسش را به سمت «ثاییر تحریم‌های آمریکا» به جای تعهدات اروپاییان نسبت به «تاثیر» لغو تحریم‌های خود منحرف سازد.

310 310

کد خبر 1339656

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =