هشدار سیلاب و آب‌گرفتگی مناطق جنوب و شرق کشور/ مشهد ۱۰ درجه زیر صفر می‌رود

ایرنا نوشت: کارشناس هواشناسی با اعلام این که در روزهای جمعه و شنبه (۲۰ و ۲۱ دی ماه) یک سامانه بارشی در نیمه شرقی و جنوب و مرکز کشور فعال است از احتمال آبگرفتگی و سیلابی شدن مناطق جنوب و شرق کشور خبر داد.

امین حسین نقشینه اظهارداشت: سامانه بارشی امروز و فردا (جمعه و شنبه) در نیمه شرقی و جنوب و مرکز کشور فعال است و بارش در مناطق جنوبی، جنوب شرق و شرق کشور و همچنین نیمه جنوبی خراسان رضوی به شکل رگبار و همراه با رعد و برق پیش بینی شده است.

وی با تاکید بر اینکه برای این مناطق مستعد احتمال تگرگ نیز وجود دارد، تصریح کرد: برای روزهای جمعه و شنبه همچنین در مناطق سردسیر و کوهستانی کشور بارش برف را شاهد خواهیم بود.

کارشناس سازمان هواشناسی همچنین اعلام کرد: امروز  بیشترین میزان بارش ها را برای استان هرمزگان، نیمه جنوبی استان های کرمان و فارس، کهگیولیه و بویر احمد، بوشهر، گیلان و مازندران پیش بینی شده است.

نقشینه آبگرفتگی معابر عمومی و بالاآمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، سیلاب و لغزندگی جاده های کوهستانی و گردنه های برف گیر را از اثرات این سامانه بارشی عنوان کرد.

وی به وقوع بارش ها در جنوب کشور و بارش برف در جاده های کوهستانی اشاره و به مسافران توصیه کرد که از سفرهای غیرضروری، تردد و توقف در حاشیه رودخانه های استان های جنوبی پرهیز کنند و در جاده های کوهستانی به علت بارش برف و لغزندگی و گردنه های برف گیر با لوازم ایمنی و احتیاط لازم تردد کنند.

این کارشناس هواشناسی با بیان این که امشب بر گستره و شدت بارش ها در نیمه شرقی کشور از جمله سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی و همچنین مناطق هرمزگان و جنوب استان کرمان افزوده می شود، ادامه داد: تداوم این وضعیت در این مناطق تا صبح یکشنبه هفته آینده پیش بینی شده است.

وی با تاکید براینکه، برای جنوب و شرق کشور آب گرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن پیش بینی شده است، اظهارکرد: برای مناطق کوهستانی کشور نیز شرایط لغزندگی جاده ها و کاهش دید بر اثر بارش برف و کولاک را خواهیم داشت.

کارشناس سازمان هواشناسی  افزود: وزش باد شدید نیز طی این مدت بخصوص فردا شنبه ۲۱ دیماه در نیمه شرقی کشورمان، هرمزگان، مناطقی از کرمان و شرق سمنان نیز رخ می دهد.

نقشینه با یادآوری این که یکشنبه شب از سمت شمال غرب ایران سامانه بارشی دیگری کشور را تحت تاثیر قرار می دهد، اضافه کرد: بر همین اساس افزایش ابر، بارش های پراکنده برف و باران برای استان های شمال غرب، غرب و سواحل غربی دریای خزر آغاز خواهد شد.

وی تصریح کرد: در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان نیز مواج و متلاطم پیش بینی شده است، و فردا شنبه ۲۱ دیماه بر ارتفاع موج این مناطق افزوده می شود.

وی با بیان اینکه در خصوص ارتفاع موج در مناطق مذکور از سوی سازمان هواشناسی اطلاعیه ای صادر شده است، افزود: طبق این اطلاعیه به ارتفاع موج  دریا  می تواند ۲ تا ۳ متر در برسد، ضمن اینکه دریای خزر فردا مواج و متلاطم خواهد شد.

کارشناس سازمان هواشناسی توصیه کرد که مردم از تردد شناورهای کوچک و تفریحی در سواحل استان های جنوبی اجتناب و فعالیت شیلات نیز محدود شود.

وی با بیان اینکه شهر مشهد صبح دوشنبه و سه شنبه آینده کمینه دمای ۹ تا ۱۰ درجه زیر صفر را خواهد داشت، افزود: طی این دو روز هوا حدودا ۱۰ درجه زیر صفر سرد خواهد شد و این کاهش دما را برای شرق کشور نیز خواهیم داشت.

کارشناس سازمان هواشناسی در خصوص وضعیت هوای پایتخت نیز اظهارکرد: تهران  امروز بعد ازظهر وزش باد را خواهد داشت و امشب احتمال بارش برای شمال شهر تهران وجود دارد و روی ارتفاعات تهران نیز بارش های پراکنده را خواهیم داشت.

وی همچنین تصریح کرد: بیشینه دمای مهرآباد امروز ۷ درجه بالای صفر، شمیرانات ۶ درجه بالای صفر است و کمینه دمای شمیرانات نیز یک درجه زیر صفر و مهرآباد به یک درجه خواهد رسید. این در حالی است که پیش بینی می شود آبعلی ۱۱ درجه زیر صفر و فیروز کوه ۱۳ زیر صفر باشد.

وی درمورد سردترین و گرمترین مناطق کشور طی ۲۴ ساعت گذشته نیز اظهارداشت: امروز صبح زنجان با ۶ درجه زیر صفر و همدان با ۷ درجه زیر صفر سردترین مراکز استان ها هستند و  روز گذشته - پنج شنبه- نیز بندرعباس با بیشینه دمای ۲۶ درجه بالای صفر گرم ترین مرکز استانی بود، ضمن اینکه بیشنیه دما امروز  در بندرعباس ۱۷ درجه بالای صفر است.

۴۷۲۳۱
کد خبر 1340855

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =