تاکید بر دلجویی از خانواده جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی/نمی‌شد زمانی که کشور در آماده‌باش ضد حمله است فرودگاه‌ها تعطیل شود؟

سعید جلیلی، بهروز نعتمی و غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی به سقوط هواپیمای اوکراینی در اثر بروز خطای انسانی واکنش نشان دادند.

سعید جلیلی عضو شورای‌عالی امنیت ملّی درپی خطای پدافند هوایی کشور در اسقاط هواپیمای اوکراینی، پیامی صادر کرد.

بنابر گزارش فارس، متن این پیام را در ادامه می‌خوانید.

بسم الله الرحمن الرحیم‌
انا لله و انا الیه راجعون‌

فاجعه‌ سقوط هواپیمای مسافربری غمی بزرگ برای همه است.‌ تسلیت و همدردی صادقانه با بازماندگان، عذرخواهی و پیگیری مجدانه‌ی موضوع مرهمی بر این زخم است.‌ همدلی و سوگواری آحاد ملت ایران در این مصیبت، جلوه‌ای دیگر از همبستگی و وحدت مردم ما در برابر دشمنی‌های رژیم جنایتکار آمریکا است.‌

اقدام ستادکل نیروهای مسلح در بیان جزئیات سقوط هواپیما مثبت است

بهروز نعمتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، نیز درمورد جزئیات سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به اوکراین به فارس گفت: اینکه ستادکل نیروهای مسلح موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی را مورد بررسی قرار داده و به اطلاع مردم رسانده یک گام مثبت است.

وی افزود: اینکه از ابتدا چرا مسئولین مربوطه در این مورد  پنهان‌کاری کرده‌اند موضوعی است که نباید اتفاق می‌افتاد و امیدواریم که قوه قضاییه برخورد مناسب را در این موضوع داشته باشد. سازمان فضای نیروهای مسلح باید به طور دقیق موضوع را مورد بررسی قرار دهند و با مسببین و مقصرین این حادثه برخورد لازم را داشته باشند. 

عضو هیات رئیسه مجلس اظهار داشت:‌ باید از خانواده‌های جانباختگان حادثه هواپیمای اوکراینی دلجویی شود و مسئولین باید از خانواده‌های این جانباختگان عذرخواهی کنند. این اتفاق نباید رخ می‌داد و وقوع این حادثه موجب تاسف و تاثر همگان شد. باید ابعاد مختلف این حادثه به صورت موشکافانه مورد بررسی قرار گیرد و اطلاعات حاصل از این بررسی‌ها به طور شفاف به اطلاع مردم برسد.

نمی‌شد زمانی که کشور آماده‌باش ضد حمله بود فرودگاه‌ها تعطیل می‌شد؟

همچنین غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، با اشاره به سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: در کف جامعه گله‌مندی شدیدی از عدم صداقت‌ها در این زمینه مطرح است که اعتبار و سرمایه اجتماعی را خدشه دار می‌کند. وقتی اشتباه و سهوی رخ داده نیازی به این همه خلاف گویی نبود. مردم ما از وقتی رسانه‌های خارجی شروع به ارائه مستندات در این باره کردند دچار سردرگمی شدند. با عذرخواهی و پوزش طلبیدن این آسیبی که به افکار عمومی رسید برطرف نمی‌شود.

بر اساس گزارش ایسنا، وی افزود: ما در هفته گذشته آسیب‌های روانی اجتماعی زیادی داشتیم از ترور سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی در مراسم  تشییع پیکر سردار سلیمانی در کرمان، سقوط اتوبوس و  سقوط هواپیما اخبار تلخی تزریق شد و همه جا عزاداری بود.

جعفرزاده با بیان این که مردم از نحوه اطلاع رسانی گله مند هستند، تاکید کرد: باید با مسببین و متخلفین و کسانی که پنهان کاری کردند برخورد شود. خوشحالیم از این که قوه قضاییه  به این موضوع ورود کرد و دادستان را مامور کرد زیرا خطایی که رخ داده و سرنگونی هواپیما فارغ از این که تحصیل کردگان، نخبگان و تازه عروس و دامادها در آن پرواز بودند باعث مرگ انسان‌های بیگناه شد و تقاضای ما برخورد با مقصران است.

رئیس فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی با بیان این که در جان‌باختن تعدادی از تشییع کنندگان در کرمان هیچ مقام مسئولی استعفا نداد، گفت: مگر نمی‌شد در زمانی که کشور آماده باش ضد حمله بود فرودگاه‌ها را تعطیل می‌کردند و جلوی  پروازهای ورودی و خروجی را می‌گرفتند؟

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: چند روز است در صدا و سیما کسانی که اطلاعات پروازی ندارند در این باره حرف زدند حال هم دست به توجیه می‌زنند به هر حال این هواپیمای مسافربری بود و مسیرش مشخص بوده این توجیه‌ها اعصاب مردم را خراب کرده است.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1341237

برچسب‌ها