وال استریت ژورنال تهدید واشنگتن علیه بغداد را افشا کرد

ایسنا نوشت: دولت آمریکا به عراق هشدار داده که در صورت اقدام برای اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور دسترسی به حساب‌های بانکی‌ مهم خود را از دست خواهد داد.

 روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابع مسؤول عراقی نوشت: وزارت خزانه داری آمریکا به مقامات در بغداد اطلاع داده که احتمال دارد دسترسی به هر حسابی در بانک‌ فدرال رزرو نیویورک (بانک مرکزی آمریکا) را از دست بدهند؛ بانکی که درآمدهای حاصل از فروش نفت عراق در آنجا سپرده‌گذاری شده و می‌تواند تهدیدی برای وارد کردن ضربه‌ای دردناک به اقتصاد شکننده عراق باشد.

 

یکی از مقامات عراقی اشاره کرد که هشدار درباره حساب مذکور در تماس تلفنی وزارت خارجه آمریکا در روز چهارشنبه با عادل عبدالمهدی،‌ نخست‌وزیر موقت عراق مطرح شده؛ تماسی که طی آن دو طرف درباره پرونده‌های دیگر از جمله شراکت نظامی، مالی و سیاسی بین واشنگتن و بغداد مذاکره کردند.

به نظر می‌رسد تهدید به تحریم عراق که بعد از مصوبه پارلمان عراق در واکنش به ترور شهید سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و شهید ابومهدی المهندس، نایب رئیس سازمان حشد شعبی در حمله پهپادی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد در سوم ژانویه مطرح شد در حال علنی شدن است.

پارلمان عراق در مصوبه‌ای نخست‌وزیر را به اخراج حدود ۵۳۰۰ سرباز آمریکایی ملزم کرد. در واکنش به این مصوبه پارلمان، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به اعمال تحریم عراق در صورت اصرار بغداد برای خروج نیروهای آمریکایی تهدید کرد.

عراق مانند دیگر کشورها در قالب حساب‌های دولتی در بانک مرکزی آمریکا در نیویورک سپرده گذاری کرده که بخش مهم اداره امور مالی کشور و از جمله درآمدهای فروش نفت محسوب می‌شوند و ممکن است دسترسی به این سپرده‌ها و استفاده عراق از درآمدهایش با مشکل و محدودیت روبه‌رو شود؛ مساله‌ای که بحران پولی درسیستم مالی را منجر می‌شود و از منابع مهم اقتصادی می‌کاهد.

آمریکا پیشتر نیز دسترسی بغداد به حساب مذکور را به مدت چند هفته به بهانه‌های واهی نظیر وجود شبهاتی درباره اینکه بخشی از پول‌ها برای تامین نیازهای ایران و تامین مالی داعش در نظر گرفته می‌شوند،‌ ممنوع کرد.

روزنامه اشاره می‌کند این تدبیر در آن زمان خسارات هنگفتی به سیستم مالی عراق وارد کرد.

به نوشته این روزنامه، پیامدهای اقتصادی و مالی احتمالی اخراج نیروهای آمریکایی از عراق تبدیل به مشکلی بزرگ برای مقامات عراقی شده و آنها سعی در حل مشکل بدون واکنشی شدید از جانب آمریکا دارند.

طبق نوشته روزنامه وال استریت ژورنال،‌ در روزهای اخیر مقامات عراقی رویکرد دوستانه‌ای را در قبال واشنگتن به رغم اصرارها برای اخراج نیروهای آمریکایی در پیش گرفته‌اند.

310 310

کد خبر 1341388

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عباس IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  0 0
  سلام،امریکا تبدیل به دزد سرگردنه وباج بگیر وقلدر وگنده لات وگردن کلفت محله شده است که از همه حق سبیل و باج می خواهد.کلیه کشورهای دنیا باید دست به دست هم بدهند واین زورگوی جهانی را افشا وسرجایش بنشانند.بنده پیشنهاد می کنم برای مقابله با این زورگو وشارلاتان سیاسی نظامی در گام اول کشور های جهان با هم متحد شوند واختلافات خود را کنار بگذارند ودر گام دوم مرزهای سیاسی خود را بردارند وتبدیل به یک کشور بزرگ وقدرتمند شونددقیق عکس کاری که امریکا با کشورهای جهان می کند وآنها را تجزیه وکوچک می کند تا دیگر توان مقابله با امریکا را نداشته باشند.ایران در گام نخست طرحهای اتحاد سرزمینی با افغانستان وعراق را به اجرا بگذاردواداره وتیمی را در وزارت خارجه مسئول بررسی وآماده نمودن این طرح کندتا با تماس با مسئولین این دوکشور وانجام رفراندوم عمومی این طرح را به رای مردم بگذارند.افغانستان به نظر بنده اولین کشور برای انجام این هدف است.نحوه اداره ولایات واستانهاهم می تواند بصورت فدرالی انجام شود.
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  0 0
  عراق هم باید آرام پیش برود تا ببینیم چه پیش می آید. نباید مردم تحت فشار قرار گیرند. آهسته و پیوسته