۱ نفر
۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۵
آقای ترامپ، این فقط آغاز کار است!

ترور(شهادت) مهمترین ژنرال ایران قاسم سلیمانی، با دستور مستقیم ترامپ ، منجر به افزایش تنش ها میان ایران و امریکا گردید. سوال اینجاست، انگیزه ی دولت از این اقدام چه بود و ایا دولت از دولتمردان جدا شده است؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، اسکات پترسون در نشریه کریستین ساینس مانیتور درباره تبعات و اقدام خطرناک ترامپ در به شهادت رساندن شهید سپهبد سردار قاسم سلیمانی نوشت:

قدرتمند ترین، محبوب و در عین حال ترسناک ترین فرمانده نظامی ایران که همیشه خود را ارزومند شهادت در راه مقاومت معرفی می کرده است، در سحرگاه جمعه توسط یک هواپیمای بدون سرنشین، به آرزوی دیرین خود می رسد.

مقامات آمریکا، هدف از ترور (شهادت) فرمانده ی نیروی قدس ایران و رهبر گروه های مردمی شیعه کتائب حزب الله را، یک اقدام " پیشگیرانه " عنوان کردند. وزیر امور خارجه مایک پمپئو دراینباره گفت: آنها در حال طراحی و اجرای عملیات قریب الوقوع وخطرناکی بودند که ممکن بود جان ده ها و شاید صدها آمریکایی را به خطر می انداخت".

با این وجود ، به جای اینکه  این عملیات به عنوان یک عامل بازدارنده عمل کند ، تنش ها را به مراتب افزایش داده است طوری که در ایران به عنوان اعلان جنگ تلقی شده و این اقدام را نیازمند پاسخ نظامی می داند .

این مورد اخر سنگ تمام رویدادهای تنش زا میان این دو کشور در عراق بود ، اتفاقاتی که از کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی در پایگاه عراقی آغاز شد، با عملیات تلافی جویانه آمریکا  که حداقل ده ها عضو کتائب حزب الله تحت حمایت ایران را به قتل (شهادت) رساند، دنبال شد . همه ی این وقایع با هم ، تنش میان آمریکا و ایران را به سطح جدیدی از خشونت رسانده است و می تواند در گیری های جدی تر و کشنده تری در پی داشته باشد.

این ترور روابط عراق با امریکا را نیز به خطر انداخته است. عراق خواستار اخراج بیش از 5000 سرباز آمریکایی گردید. نخست وزیر عادل عبدالمهدی این ترور را را "تشدید خطرناک در گیری ها " نامید و گفت:" این اقدام موجبات جنگی ویرانگر در عراق ، خاورمیانه و جهان" را فراهم کرد.

یک مقام عراقی در بغداد  که نخواست نامش فاش شود، گفت: " این فقط آغاز کار است  ،" . "تاکنون  فقط چند بطری شیشه شکسته [ منظور در سفارت ایالات متحده در بغداد است]و چند دیوار رنگ شده با اسپری دارید.  قرار است اتفاقات بزرگتری بیفتد... .

وی در ادامه گفت:" ایالات متحده  این امکان را دارد که به مخاطبین  خود در خانه  بگوید: که ما فردی را به قتل (شهادت) رساندیم که قصد کشتن ما را داشت ،ما پیش دستی کردیم و حقش را کف دستش گذاشتیم!  ولی من به شخصه معتقدم که ایالات متحده در ارزیابی شرایط دچار اشتباه شد."

مقامات آمریکا می دانند که سربازان آمریکا در عراق،مقابل حمله ایران و متحدان شبه نظامی (گروه های مردمی) شیعه مانند"  میوه ای که به شاخه های قابل دسترس آویزان است". بسیار آسیب پذیر هستند . در واقع ، فرماندهان ایرانی برای چندین دهه هشدار داده اند که به هرگونه حمله آمریکایی  ها،  با هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی از خلیج فارس گرفته تا افغانستان ، پاسخ خواهند داد.

مشروح این مقاله تحلیلی را اینجا بخوانید.

310 310

کد خبر 1341517

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =