چه ارتباطی بین شهادت سردار و انتخابات آمریکا وجود دارد؟

شواهد چندانی وجود ندارند که نشان دهند دولت ترامپ برای مدیریت رویارویی پیشبینی نشده با تهران، راهبردی طراحی کرده باشد. ترور (شهادت) سردار سلیمانی و همرزمانش در بغداد، تبعات خطرناکی برای حضور آمریکا در عراق دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مدیحه افضل – عضو مرکز مطالعات خاورمیانه در بروکینگز به تبعات شهادت سردار سلیمانی پرداخته و معتقد است: آنچه که  فکر مرا به خود مشغول کرده، این است که تصمیم دولت ترامپ برای این ترور، تا چه اندازه بر پایه فکر بوده و چه ارتباطی بین این حمله (تروریستی) و انتخابات آمریکا وجود دارد؟ آیا به خاطر اینکه اوباما در سال 2011 بن لادن را به قتل رساند، و به دلیل حساسیت و وسواسی که ترامپ نسبت به کارهای اوباما دارد، خواسته که او هم کاری انجام داده باشد (تا چیزی از اوباما کم نداشته باشد)؟ آیا ترامپ با این ترور خواسته تا بر طبل جنگ بکوبد و با تحریک ناسیونالیسم آمریکایی، توجه افکار عمومی را، از مشکلات سیاسی ای که در داخل آمریکا با آن مواجه است، منحرف کند؟ سوالات من پیچیده نیستند. ترامپ در سال 2011 به کرات می گفت «اوباما برای اینکه بار دیگر به عنوان رییس جمهور انتخاب شود، وارد جنگ با ایران خواهد شد». البته اوباما وارد جنگ با ایران نشد و تصمیم او در سال 2011،  برای قتل بن لادن در پاکستان  و زدن راس سازمان القاعده، بسیار متفاوت از ترور (شهادت) سردار سلیمانی بوده است. بن لادن در آن زمان، خطرناکترین تروریست جهان محسوب می گردید و اقدام اوباما در یافتن بن لادن در پاکستان، موجب سرافکندگی اسلام آباد شد. تصمیم به قتل بن لادن، بهترین تصمیمی بود که فرمانده کل قوای مسلح (اوباما) در آن زمان اتخاذ کرد، اما ترور (شهادت) سردار سلیمانی خبط بزرگی بود که ترامپ مرتکب شد چرا که او نماد (قدرت) نظامی ایران بود، و ترور (شهادت) وی از نظر ایران، اقدام نظامی علیه این کشور محسوب می شود، و در آینده، انتقام جویی ایران را به دنبال خواهد داشت. ترامپ با این اقدامی که انجام داد جان آمریکایی های بیشتری را به خطر خواهد انداخت.

مشروح این مقاله را اینجا بخوانید.

310 310

کد خبر 1341541

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  90 0
  مرگ بر آمریکای جنایتکار
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
  0 0
  باید خیلی خیلی مراقب این شیطان بزرگ باشیم . به هیچ منطقی جز تسلط بر نفت خاورمیانه پایبند نیست و تمام نیروهای داخلی دیگر باید ارایش جنگی در مقابل بزرگترین جنگ افروز تاریخ جهان اتخاذ کنیم ... مبادا خام شویم و عشق لیبرال دموکراسی مون گل کنه به مذاکره و مفاهمه با این آمریکای سراسر آتش و نفرت . و مبادا مغرور بشیم به قدرت نظامی و توان موشکی مون . با توکل بر خدای حکیم از این دشمن غدار عبور خواهیم کرد.