۳ نفر
۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
ناقوس مرگ اصلاحالات در عراق

شواهد چندانی وجود ندارند که نشان دهند دولت ترامپ برای مدیریت رویارویی پیشبینی نشده با تهران، راهبردی طراحی کرده باشد. ترور (شهادت) سردار سلیمانی و همرزمانش در بغداد، تبعات خطرناکی برای حضور آمریکا در عراق دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رنج علاء الدین – عضو غیر مقیم در مرکز بروکینگز در دوحه درباره تبعات شهادت سردار سلیمانی گفت:

ترور (شهادت) سردار سلیمانی، موجب تغییر و تحولات زیادی در سیاست آمریکا در خاورمیانه خواهد گردید. پیچیدگی وضع سیاست در عراق، ناتوانی در روند بازسازی این کشور، و به طور کلی ناتوانی در روند حکومت سازی در عراق، موجب گردیده تا شبه نظامیان شیعی از وضعیت شکننده سیاسی در داخل عراق، برای موفقیت خود بهره برداری کنند.

امروز مشخص شده که دولت کنونی آمریکا، به رغم هزینه های مالی و جانی ای که در عراق کرده، دیگر علاقه ای به تخصیص منابع مالی بیشتر و جانفشانی آمریکایی ها برای پروژه حکومت سازی در عراق - که تاکنون دستاوردهای بسیار محدودی نیز داشته- ندارد. تبعات اتخاذ یک سیاست کنشگرانه از سوی آمریکا در عراق، و با هدف حذف پیشدستانه ی گروههای نیابتی ایران از این کشور، اثر خود را در عراق، پیش از هر جای دیگری نشان خواهد داد. اما در غیاب چنین سیاستی، شاهد تحکیم  قدرت و نفوذ بازیگران همسو با ایران خواهیم بود. در حال حاضر، دستیابی به اصلاحات و حاکمیت خوب در عراق، بعید به نظر می رسد و ممکن است درآینده  شاهد زوال دموکراسی شکننده ی موجود دراین کشور باشیم. ترور (شهادت) سردار سلیمانی، ناقوس مرگ جنبش اصلاحاتی بود که در ماههای اخیر، عراق را فرا گرفته بود.

مشروح این تحلیل را اینجا بخوانید.

310 310

کد خبر 1341582

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =