بروکینگز:تبعات این ترور، بسیار عظیم است

شواهد چندانی وجود ندارند که نشان دهند دولت ترامپ برای مدیریت رویارویی پیشبینی نشده با تهران، راهبردی طراحی کرده باشد. ترور (شهادت) سردار سلیمانی و همرزمانش در بغداد، تبعات خطرناکی برای حضور آمریکا در عراق دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دانیل بایمن – عضو ارشد مرکز مطالعات خاورمیانه در بروکینگز درباره تبعات شهادت سردار سلیمانی گفت: همانطوری که پیشتر به تفصیل نوشتم، ترور (شهادت) سردار سلیمانی، که مدت مدیدی فرماندهی سپاه قدس را عهده دار بود، محتملا تاثیر زیادی بر روابط واشنگتن با عراق و ایران خواهد داشت و موقعیت ایالات متحده در خاورمیانه را، به شکل جدی تحت تاثیر قرار خواهد داد. تبعات این ترور، بسیار عظیم هستند و عمدتا به میزان آمادگی آمریکا، در برابر واکنش ایران و گروه های نیابتی این کشور در خاورمیانه بستگی دارند.

اگر بخواهیم بر پایه کارنامه ترامپ در منطقه قضاوت کنیم، باید گفت باید نگران آینده باشیم.

همچنین جفری فلتمن – عضو غیر مقیم مرکز دیپلماسی بین الملل در بروکینگز گفت: هرچند که به این موضوع توجهی چندانی نشده، اما نام سردار سلیمانی در گزارش مناقشه برانگیز ماه دسامبر سازمان ملل، و همچنین گزارش های قبلی این سازمان به چشم می خورد. «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل، در 10 دسامبر 2019، هشتمین گزارش خود را در رابطه با وضعیت اجرای قطعنامه 2231، به شورای امنیت تسلیم کرد.به علت اختلافاتی که بین قدرتهای صاحب حق وتو وجود داشت، گزارش مزبور، به شکل کج دار و مریز به موضوع خروج آمریکا از برجام، موارد نقض قطعنامه 2231 از سوی ایران، و سوال پیرامون موشکهای بالستیک این کشور، می پرداخت.

مشروح این مقاله را اینجا بخوانید.

310 310

کد خبر 1341597

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =