اوضاع منطقه به ضرر آمریکا یا به نفع آمریکا است؟

شواهد چندانی وجود ندارند که نشان دهند دولت ترامپ برای مدیریت رویارویی پیشبینی نشده با تهران، راهبردی طراحی کرده باشد. ترور (شهادت) سردار سلیمانی و همرزمانش در بغداد، تبعات خطرناکی برای حضور آمریکا در عراق دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سوزان مالونی -  عضو ارشد مرکز مطالعات خاورمیانه بروکینگز درباره تبعات شهادت سردار سلیمانی گفت: همانطوری که در مقاله ای برای واشنگتن پست نوشتم، ترور(شهادت) سردار سلیمانی، موجب تغییر فاز جنگ بین ایران و آمریکا گردیده است. دولت ترامپ، با ترور (شهادت) کسی که معمار گسترش نفوذ ایران درخاورمیانه بود، رویارویی با تهران را، از یک جنگ اقتصادی به سمت ترور و اقدام نظامی که احتمالا موجب واکنش خطرناک و پیشبینی نشده ایران خواهد گردید، سوق داد.

سپاه قدس و سپاه پاسداران، فرماندهان کار کشته ای را در اختیار دارند که می توانند مسئولیت های سردار سلیمانی را عهده دار شوند. انتصاب سریع سردار قاآنی به سمت فرماندهی سپاه قدس، به این معناست که برنامه های این نیرو، مطابق معمول ادامه خواهد یافت. دوام جمهوری اسلامی پس از گذشت سه دهه از رحلت آیت الله روح الله خمینی، شاهدی بر این ادعاست که نظام ایران، قائم به یک فرد نیست.

شواهد چندانی وجود ندارند که نشان دهند که دولت ترامپ برای مدیریت رویارویی پیشبینی نشده با تهران، راهبردی طراحی کرده باشد. ترور (شهادت) سردار سلیمانی و همرزم اش در بغداد، تبعات خطرناکی برای حضور آمریکا در عراق دارد. این ترور، دولت بغداد را که به خاطر اعتراضات ماههای گذشته، در وضعیت ضعیفی قرار گرفته بود، در موقعیت خطرناک تری قرار داده است. آیا دولت ترامپ به غیر ازصدور فرمان شتابزده برای فرار آمریکایی ها از عراق، طرحی برای (مقابله) با تبعات این ترور در این کشور دارد؟

دولت ترامپ احتمالا آنقدر عاقل خواهد بود که به خاطر این ترور، اعلام پیروزی نکند. حل چالش هایی که ایران در پیش روی آمریکا قرار داده، چندان ساده نیست. ترور(شهادت) سردار سلیمانی، اوضاع را به ضرر منافع آمریکا و متحدانش در منطقه، تغییر داده است. نه تهران و نه ترامپ واقعا طالب جنگ نیستند، اما هر دو طرف نیز نشان داده اند که حاضر به تغییر مسیری که در پیش گرفته اند نیستند و این مسیر، یک راست به سمت درگیری بیشتر و پرهزینه تر خواهد رفت.

مشروح این مقاله تحلیلی را اینجا بخوانید.

310 310

کد خبر 1341639

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =