۰ نفر
۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
دربار سعودی نگران شهادت سردار است

شواهد چندانی وجود ندارند که نشان دهند دولت ترامپ برای مدیریت رویارویی پیشبینی نشده با تهران، راهبردی طراحی کرده باشد. ترور (شهادت) سردار سلیمانی و همرزمانش در بغداد، تبعات خطرناکی برای حضور آمریکا در عراق دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، خبرگزاری مایکل اوهانلن -  عضو ارشد و مدیر پژوهشی مرکز سیاست خارجی بروکینگز درباره تبعات شهادت سردار سلیمانی در این وب سابت مطالعاتی نوشت: مهمترین مساله، این است که روابط نظامی آمریکا و عراق را حفظ کنیم. اگر مجلس عراق، به خاطر ترور (شهادت) سردار سلیمانی، از این کشور اخراج مان کند، ایران بی تردید برنده شده، چرا که دیگر یک قدرت خارجی ای که بتواند از حیث توان، پهلو به پهلوی ایران بزند و موازنه ایجاد کند، درعراق وجود نخواهد داشت. به علاوه، عراق در چنین اوضاعی، در برابر درگیری های طایفه ای و حملات القاعده یا داعش، با وضعیت آسیب پذیرتری مواجه خواهد شد. 5000 سرباز آمریکایی نقش مهمی درآموزش و فراهم آوردن قدرت دفاعی و اطلاعاتی نیروهای عراق داشته اند. شاید اکنون، برای اینکه بتوانیم نقش گذشته و حضورمان در عراق را همچنان حفظ کنیم، بسیار دیر باشد، اما باید به تلاش خود ادامه دهیم.

بروس ریدل – عضو ارشد مرکز مطالعات خاورمیانه بروکینگز نیز در اینباره گفت: عربستان بی تردید، از اینکه دشمن سرسختش ایران، فرمانده ارشد و استراتژیست برجسته اش را از دست داده خشنود است. (شهید) سردار سلیمانی از حوثی ها در مقابل عربستان، پشتیبانی می کرد.

دربار سعودی اکنون به شدت نگران است که پس از ترور (شهادت) سردار سلیمانی چه پیش خواهد آمد، و ایران کی، کجا و چگونه انتقام خواهد گرفت؟ ایرانی ها به قطع و یقین در پی اخراج آمریکا از عراق هستند. اگر ایرانی ها در این راه پیروز شوند، دیگر جایی برای حضور عربستان در عراق نیز نخواهد بود. ایران در مرزهای شمالی سعودی، قدرت خود را تحکیم کرده است. کویت، بحرین، و امارات نیز مانند عربستان در هراس هستند.

سعودی ها در مرزهای جنوبی خود در حال کاهش درگیری ها با حوثی ها هستند. حملات هوایی عربستان به یمن تقریبا متوقف شده، و حملات پهپادی و موشکی حوثی ها به عربستان نیز پایان یافته است. آیا تهران برای تغییر وضعیت کنونی به حوثی ها فشار خواهد آورد؟ حوثی ها اواخر ماه گذشته به طور غیر منتظره ای، عربستان و امارات را به حملات جدیدی بدتر از حمله به بقیق تهدید کردند.

سعودی ها در داخل نیز، با شیعیان این کشور مشکل دارند. در هر صورت، ریاض نیز، مانند سایر کشورهای منطقه، پس از ترور(شهادت) سردار سلیمانی در نگرانی شدیدی به سر می برد.

مشروح این مقاله تحلیلی را اینجا بخوانید.

310 310

کد خبر 1341643

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =