هنرمندانی که به فرمایش مردم عادی کار می‌کردند/ فیلمی مستند درباره نقاشی قهوه‌خانه‌ای

مستند «فرمایش مردم عادی» با موضوع نقاشی قهوه‌خانه‌ای، آماده نمایش شد. هنرمندان این سبک نقاشی، برخلاف دیگر نقاشان،به جای روزی خوردن از جوار اربابان و ملاکان، از دست مردم عادی، دستمزد کار خود را می‌گرفتند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نویسنده فیلم سینمایی «مصادره»، ساخت فیلم مستند فرمیک «فرمایش مردم عادی» را به پایان رساند.

موضوع اصلی مستند «فرمایش مردم عادی»، نقاشی قهوه‌خانه است؛ سبکی از نقاشی که اواخر قرن سیزدهم تا نیمه‌های قرن چهاردم هجری در جای جای ایران رواج پیدا کرد و مشتری آن هم مردم عادی بودند.

نقاشی قهوه‌خانه، برخلاف سایر سبک‌های هنری، متکی بر سفارش و نیاز مردم کوچه و بازار بود و نقاش به جای روزی خوردن از جوار اربابان و ملاکان، از دست مردم عادی، دستمزد کار خود را می‌گرفت. اما این مستند از گزارش ساده موضوع خود پرهیز می‌کند و این سبک نقاشی را از دریچه یکی از مهم‌ترین اتفاقات مهم تاریخ معاصر ایران، یعنی انقلاب مشروطه و حواشی پیرامون آن بررسی می‌کند، چرا که منتقدان مشروطه، همواره بزرگترین عیب مشروطه را خاص بودن و به اصطلاح نخبه‌گرایی آن دانسته‌اند و برخی گفته‌اند که مشروطه انقلاب فرهیختگان و دیوانسالاران بود. اما این مستند به بهانه سیر تحولی نقاشی قوه‌خانه‌ای به بررسی انقلاب مشروطه می‌پردازد.

تولید فیلم مستند «فرمایش مردم عادی» از ابتدای سال ۹۸ آغاز شده بود و به‌تازگی در یک نسخه ۴۰ دقیقه‌ای آماده نمایش شده است.

علی فرقانی پیش از این مستندهایی چون «کارت پستالی از آسمان» و «بازگشت به سرزمین مقدس طوی» را کارگردانی کرده و نویسنده فیلمنامه فیلم سینمایی «مصادره» است.

فیلم مستند «فرمایش مردم عادی» به تهیه‌کنندگی مهدی مطهر و کارگردانی علی فرقانی، پس از پشت سر گذاشتن مراحل پژوهش و تولید، به‌تازگی آماده نمایش شده است.

۵۷۵۷

کد خبر 1341972

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =