برنی ایبینی، نیمکت‌نشین همیشه قهرمان!

خبر ورزشی نوشت: بازیکنی که فرهاد مجیدی برای به خدمت‌گیری اش در استقلال به مدیران باشگاه اصرار دارد نه زیاد گل می‌زند و نه زیاد پاس گل می‌دهد ولی همه جا در پست‌های هجومی توپ زده است.

از حدود یک هفته پیش همزمان با مطرح شدن نام آیاندا پاتوسی برای بازگشت به استقلال اسم یک فوتبالیست استرالیایی دیگر که او هم سیه‌چرده و آفریقایی‌الاصل بود سر زبان‌ها افتاد. در ادامه با بررسی بیوگرافی و کارنامه بازی، مصدومیت، قهرمانی و گلزنی‌های این فوتبالیست بیش از پیش با خودش و سوابقش آشنا شوید.

متولد نیجریه
اسم کاملش «برنی آلفا ایبینی ایسه» است که در سال ۱۹۹۲ در شهر «پورت هارکورت» نیجریه متولد شده است. البته او در دوران کودکی همراه خانواده اش راهی استرالیا و در آن کشور بزرگ شد تا به یک استرالیایی نیجریه‌ای‌تبار تبدیل شود.

خوش‌استیل، اما منشوری
برنی با قدی حدود ۱۸۷ سانتیمتر و وزن ۸۷ کیلوگرم (البته تا حدود دو ماه پیش این وزن را داشته است) فوتبالیستی متناسب با اندامی ورزیده است که مدل موهایش را هم منشوری آرایش می‌کند. البته در هر دو گوشش هم گوشواره می‌اندازد.

بازیکن چندپُسته
این فوتبالیست در صفحه ویکی‌پدیا به عنوان مهاجم معرفی شده ولی قابلیت بازی در ۴ پست دیگر وینگر راست و چپ و هافبک‌های چپ و راست را هم دارد. جالب است که او بیشترین تعداد گل‌هایش را در پست وینگر راست به ثمر رسانده است. ۱۵ بازی و ۱۰ گل زده در وینگر راست.

قیمت؛ ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان
در ترانسفر مارکت قیمت این بازیکن ۴۵۰ هزار یورو معادل ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. البته با یوروی ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومانی.

در استرالیا استارت زد
برنی فوتبالش را در رده بزرگسالان در سال ۲۰۰۹ آغاز کرد و به تیم سنترال مارینرز پیوست. البته او در دورانی که تحت قرارداد آن تیم بود راهی تیم بلک‌تاون سیتی (در فصل ۱۱-۲۰۱۰) هم شد و تا ۲۱۰۳ همان جا فوتبال بازی کرد.

رفت و برگشت به چین
او در فصول ۱۵-۲۰۱۳ راهی شانگ‌های سیبک چین شد ولی فقط در آن کشور ۱۰ بازی کرد و سپس باز هم قرضی به استرالیا برگشت. یک فصل برای سنترال و یک فصل اف‌سی سیدنی توپ زد.

سفر تلخ به اروپا
برنی که همیشه رؤیای فوتبال در اروپا را در سر داشت به محض پیوستن به کلوپ بروژ بلژیک در سال ۲۰۱۵ مصدوم شد و حتی یک بازی هم برای تیمش نکرد. سپس قرضی به سیدنی برگشت.

بازی در تیم بیت‌آشور
او که قصد بازگشت به استرالیا را نداشت وقتی از باشگاه «ونکوور وایت‌کپس» کانادا در لیگ ام‌ال‌اس پیشنهاد دریافت کرد راهی قاره آمریکا شد و به تیمی پیوست که دو فصل قبل‎تر استیون بیت‌آشور در آن توپ می‌زد.

بازگشت به آسیا
او در فصل ۱۹-۲۰۱۸ به لیگ ستارگان امارات و تیم الامارت پیوست و سپس در ژانویه ۲۰۱۹ به چونبوک موتورز کره‌جنوبی رفت تا در کی‌لیگ توپ بزند. از آنجا هم کاندیدای حضور در استقلال شد.

مهاجم کم گل
او در مجموع این سال‌ها در ۱۹۳ بازی در لیگ‌های مختلف ۳۵ گل به ثمر رساند. در همین مدت در ۹ مسابقه جام‌حذفی یک بار موفق به گلزنی شد و در ۲۱ دیدار جام‌های قاره‌ای هرگز موفق به گلزنی نشد تا آمار ضعیف و حدودی هر ۶ بازی (۲/۶) یک گل را در مجموع ۲۲۳ بازی (۳۶ گل) برجای بگذارد. اگر فصول بازی او را از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹، ۱۰ سال حساب کنیم تقریباً او سالی ۲۲ بار بازی کرده و سالی ۶ گل به ثمر رسانده که برای یک مهاجم آمار ضعیفی محسوب می‌شود.

اهل پاس گل دادن هم نیست
برنی ایبینی در این ۲۲۳ باری که در تیم‌های مختلف به میدان رفته فقط ۱۶ بار گلسازی کرده و به هم‌تیمی‌هایش پاس گل داده تا از این نظر هم آمار ضعیفی داشته باشد.

گل ملی هم ندارد
این استرالیایی دو ملیتی، در تیم ملی استرالیا هم دو بار به میدان رفته ولی هرگز گل ملی برایش ثبت نشده است.

مصدومیت یک ساله
او در روزهای نخست پیوستن به تیم بروژ بلژیک از ناحیه استخوان نازک‌نی ساق دچار شکستگی شد تا ۳۶۵ روز (یک سال) از مسابقات دور بماند. او در فصل ۱۶-۲۰۱۵ با رقمی معادل ۷۵۰ هزار یورو راهی این تیم شد ولی فقط هزینه نگهداری اش را روی دوش بلژیکی‌ها گذاشت. پس از این مصدومیت ارزش او تا ۱۴۰ هزار یورو کاهش یافت.

در سیدنی هم مصدوم شد
او در فصل ۱۷-۲۰۱۶ تنها یک بار از ناحیه ماهیچه کشاله دچار کشیدگی شد که ۳۶ روز از میادین دور بود و ۶ بازی تیم اف‌سی سیدنی را از دست داد.

لیگی که با مصدومیت تمام شد
او در فصل ۱۹-۲۰۱۸ و در روزهایی که در تیم کره‌ای توپ می‌زد عضله پاره کرد و دوری دو ماهه اش را تجربه کرد تا ۱۳ بازی آخر فصل را از دست داده باشد.

آخرین گل ۷ ماه پیش
آخرین گلی که برنی در یک دیدار رسمی زده به تاریخ یک‌شنبه ۵ خرداد سال جاری برمی‌گردد که در هفته سیزدهم لیگ امارات زد. حدود ۷ ماه و ۱۸ روز پیش.

۲ ماه است بازی نمی‌کند
آخرین باری که برنی در یک دیدار رسمی به میدان رفت یک ماه و ۲۱ روز پیش بود که ۱۴ دقیقه به ترکیب تیم چونبوک موتورز اضافه شد.

چرا ۵ ماه بازی نکرد؟
او در تاریخ ۲۳ تیر امسال وقتی ۲۸ دقیقه در ترکیب تیم الامارات به زمین رفت دیگر نه برای آن تیم و نه برای تیم جدیدش در کره‌جنوبی به میدان نرفت. او ۵ ماه و نیم بیرون نشست تا سرانجام در تاریخ ۱۲ آبان امسال دوباره فقط یک دقیقه به زمین رفت.

پنالتی‌زن نیست
برنی ایبینی در طول این ۱۰ سال فوتبالی که بازی می‌کند فقط یک بار در فصل ۱۷-۲۰۱۶ پشت ضربه پنالتی ایستاده و البته همان یک بار هم گل زده است. در واقع اصلاً اهل پنالتی زدن نیست.

۴ قهرمانی در لیگ‌های مختلف
از افتخارات برنی می‌توان به دو قهرمانی همراه تیم سنترال مارینرز استرالیا در فصل‌های ۱۲-۲۰۱۱ و ۱۳-۲۰۱۲ در استرالیا، یک قهرمانی با اف‌سی سیدنی استرالیا در سال ۱۷-۲۰۱۶ و یک قهرمانی در کی‌لیگ کره‌جنوبی با چونبوک موتورز در فصل ۲۰۱۹ اشاره کرد.

آقای گل جوانان استرالیا
برنی ایبینی در فصل ۱۱-۲۰۱۰ و در رده جوانان موفق شد جایزه کفش طلا که به آقای گل لیگ جوانان استرالیا تعلق می‌گیرد را با زدن ۱۲ گل زده به خود اختصاص دهد.

آشنا با لیگ قهرمانان آسیا
این بازیکن استرالیایی البته سابقه خوبی هم در لیگ قهرمانان آسیا دارد. او در ۳ فصل همراه تیم سنترال مارینرز استرالیا و یک فصل با چونبوک موتورز کره‌جنوبی جمعاً ۲۱ بار در چمپیونز لیگ به میدان رفته و ۲ پاس گل هم داده است. هر ۱۰ بازی یک پاس گل ولی باز هم نتوانسته حتی یک گل در رقابت‌های آسیایی بزند.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1342038

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =