گاردین: سوال واضحی که خطوط هوایی اوکراین باید از خود می پرسید؛ریسک پرواز به چه قیمت؟

فارس نوشت: یک روزنامه انگلیسی با انتقاد از سازمان‌های هوایی بین‌المللی که به هواپیمای اوکراینی درباره پرواز کردن در شرایط ملتهب هشدار ندادند، نوشت شگفت‌آور نیست که سربازان در چنین شرایطی اشتباه کنند.

روزنامه «گاردین» در یادداشتی به قلم «مارتین ریوِرز» خبرنگار حوزه هوانوردی و کارشناس مسائل سیاسی غرب آسیا، به بررسی حادثه هواپیمای اوکراینی در ایران پرداخته و نوشت مقصر این حادثه فقط کسی که آن را ساقط کرد نیست بلکه کسانی هستند که مانع پرواز آن نشدند.

در ابتدای این یادداشت، با اشاره به ساقط شدن هواپیمای MH17 مسافربری خطوط هوایی مالزی در سال ۲۰۱۴ توسط شبه‌نظامیان اوکراینی در شرق این کشور و کشته شدن تمام ۲۹۸ سرنشین آن، آمده است: «تراژدی هفته قبل، شکست تحقیرآمیز دولت‌های غربی، سازمان‌های اطلاعاتی و گروه‌های صنعت هوایی در محافظت از مسافران را نشان داد، آنهم بعد از اینکه قولی که در پی حادثه MH17 دادند».

نویسنده گاردین درباره قصور سازمان بین‌المللی هوایی (ایکائو) در این حادثه نوشت: «خطوط هوایی فعال در منطقه، کاملا مطلع بودند که مسیرهای پرواز آنها از منطقه درگیری بالقوه عبور می‌کند. با این حال، هیچ توصیه و دستورالعملی از ایکائو، که مسئول ایمنی و رعایت [اصول ایمنی] جهانی هستند، دریافت نکردند».

ریورز ادامه داد: «برخی خطوط هوایی در خاورمیانه پروازهای خود به بغداد را پیش از موشک‌باران تعلیق کردند. برخی خطوط هوایی آسیایی و اروپایی نیز پروازهایشان را از حریم هوایی ایران دور کردند. در زمان کوتاهی بعد از حمله، آمریکا خطوط هوایی خود را از [پرواز به] منطقه منع کرد. اما بسیاری دیگر طبق برنامه ادامه دادند».

این یادداشت ضمن اشاره به آماده بودن پدافند هوایی ایران برای مقابله با حمله آمریکا، تصریح کرد: «چرا باید ریسک [پرواز] را بپذیریم؟ این سوال واضحی بود که باید [خطوط هوایی اوکراین] از خود می‌پرسید. اما در همان زمان، بخش عملیات این خطوط هوایی، به جای این سوال پرسید، چرا باید پرواز را لغو کنیم!»

گاردین با بیان اینکه هیچ طرفی هم به خطوط هوایی اوکراین هشدار نداده بود که پروازش را تعلیق کند، افزود: «نه دولت اوکراین، نه دولت ایران، نه دولت آمریکا، نه سازمان امنیت هوایی اتحادیه اروپا، نه انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی و نه حتی ایکائو [در این باره هشدار ندادند]».

ریورز در کنار مقصر دانستن ایران در این حادثه، توضیح داد: «اما هیچ کسی نباید شگفت‌زده شود که سربازان در وضعیت‌های به‌شدت ملتهب که پتانسیل تبدیل شدن به جنگ را دارد، اشتباه کنند. مقصر [سقوط] پرواز ۷۵۲ فقط متوجه کسانی که هواپیما را ساقط کردند نیست، بلکه متوجه کسانی که آن را در مسیر خطر و آسیب قرار دادند نیز هست».

روز شنبه، ستادکل نیروهای مسلح ایران در خصوص سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین، با صدور اطلاعیه‌ای، این حادثه را ناشی از خطای انسانی دانست و  اطمینان داد بلافاصله مقصر آن را به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی نماید.

310 23310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1342297

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =