رقم معافیت‌های مالیات بر ارزش افزوده چقدر است؟

مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه معتقد است: اگر معافیت‌های مالیات بر ارزش افزوده را حذف کنیم، رقم درآمد مالیات بر ارزش افزوده ۲.۳ برابر می‌شود.

محمد کردبچه در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره مختصات بودجه در شرایط تنگدستی اظهار داشت: در شرایط تنگدستی (محدودیت منابع نفتی) باید به درآمدهای مالیاتی اتکا کرد و به دنبال پایه‌های جدید مالیاتی و حذف یا کاهش معافیت‌ها باشیم.

وی افزود: در مورد مالیات بر ارزش افزوده که بیش از نیمی از درآمدهای مالیاتی را تشکیل می‌دهد، مبنای آن، تولید ناخالص داخلی است. تعرفه مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصد تعیین شده است که ۵ درصد سهم دولت، ۳ درصد سهم شهرداری و یک درصد هم سهم بخش سلامت است.

مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: در یکی از فصول قانون مالیات بر ارزش افزوده، موارد معافیت تعیین شده که بر اساس آن ۵۵.۷ درصد از تولید ناخالص داخلی از مالیات بر ارزش افزوده معاف است.

کردبچه ادامه داد: در لایحه بودجه سال آینده، مالیات بر ارزش افزوده سهم دولت ۸۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده که ۶۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سهم دولت، حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان سهم سلامت و بقیه نیز سهم تربیت‌بدنی است. سهم شهرداری‌ها نیز تقریبا ۴۰ هزار میلیارد تومان است. در واقع ۱۲۰ هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده قرار است دریافت ‌کنیم.

وی تصریح کرد: ما اگر معافیت‌های مالیات بر ارزش افزوده را حذف کنیم، رقم درآمد مالیات بر ارزش افزوده ۲.۳ برابر می‌شود.

مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه متذکر شد: برآورد می‌شود که ۱۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیات بر ارزش افزوده (شامل سهم شهردارها)   باشد. حالا بقیه معافیت‌های مالیاتی را کنار بگذارید.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1342505

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =