۱۱ نفر
۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۵
بارزانی: آمریکا باید بماند

فارس نوشت: نخست‌وزیر منطقه کردستان عراق مدعی شد که حضور نیروهای آمریکایی در عراق در شرایط کنونی منطقه ضروری است.

«نیچروان بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق، مدعی شد اربیل از تهران نمی‌ترسد بلکه به ایران احترام می‌گذارد.

بارزانی در مصاحبه با وبگاه «المانیتور» در پاسخ به این سوال که اگر آمریکا نظامیانش را از عراق خارج کند و خواستار استقرار در منطقه کردستان شود، چه خواهد شد، گفت: «نظر ما این است که تصمیم پارلمان عراق [برای اخراج نظامیان خارجی] تصمیم خوبی نبود و کُردها و سنّی‌ها در آن دخیل نبودند... این یک اقدام مهم بود که بدون اتفاق آراء انجام شد و در واقع روح قانون اساسی عراق را نقض کرد. این برای امروز یا آینده عراق خوب نیست».

وی درباره دلیل غیبت او و رأی ممتنع به طرح پارلمان عراق، توضیح داد: «آنها (نظامیان آمریکا) با دعوت دولت عراق در سال ۲۰۱۴ اینجا هستند... تا جایی که به منطقه کردستان عراق مربوط می‌شود، وضعیت کنونی در عراق توجیهی برای خروج نظامیان آمریکایی و ائتلاف ندارد... پس به نفع منطقه کردستان عراق و تمام عراق است که نیروهای آمریکایی فعلا اینجا بمانند».

این مقام اربیل با بیان اینکه «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور عراق قصد دارد تنش‌ها بین ایران و آمریکا از طریق گفت‌وگو حل کرده و مانع تقابل شود، اظهار داشت: «ما قویاً معتقدیم که حضور نیروهای آمریکا و ائتلاف برای تمام عراق ضروری است».

بارزانی در خصوص ترور سردار شهید قاسم سلیمانی تأثیر آن بر عراق و منطقه کردستان گفت: «این رخداد طوفانی از واکنش‌های احساسی را در عراق و آمریکا به وجود آورد. در عراق این واکنش را در پارلمان و همچنین در سخنان نخست‌وزیر دیدیم و پاسخ آمریکا نیز این بود که نیروهای این کشور بدون توجه به پارلمان و دولت عراق باقی می‌مانند. به نظر من باید احساسات را کنار گذاشت و شرایط را در کنترل خود در آوریم.»

او در واکنش به سخن عبدالمهدی مبنی بر اینکه نیروهای آمریکایی باید عراق را ترک کنند؛ گفت: «نخست‌وزیر عراق حق دارد که شکایت کند و حقیقت این است که چنین عملیات بزرگی که در نزدیکی فرودگاه و بدون آگاهی دولت صورت گرفت، موجب واکنش منفی بغداد می‌شد.»

نخست‌وزیر کردستان عراق، ایران را همسایه قدیمی عراق دانست و گفت که عراق نباید محلی برای درگیری ایران و آمریکا شود.

312 310

کد خبر 1343259

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
  0
  اگه روزی که ناموس کردستان عراق مورد تجاوز داعشی های دست پرورده آمریکا قرار گرفت، ایران و سردار سلیمانی به دادتان نمیرسیدند اکنون امثال تو باقی نبودند که بخواهی بزرگتر از دهانت صحبت کنی. لیاقت امثال تو همان آمریکایی های خائن هستند. سرنوشت دوستانت در سوریه را به یاد داشته باش که چگونه آمریکا به آنها خیانت کرد. حیف مردم کرد که امثال تو بر آنها حکومت کنند.
 • IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
  0
  یک ذره از اون غیرت و مردانگی مثال زدنی کردها در وجود این آدم نیست. دقیقا مشخصه دست پرورده آمریکا و اسرائیله.
 • IN ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
  0
  شما که ادعای استقلال داری کل مملکتت پنج تا هلیکوپتر نداشت برای جنگ با داعش بلند کنه. پس بهتره ...
 • حنانه IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
  0
  از اینآ خائن تر ونمی نشناس تر وجود ندارد
 • IR ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
  0
  هنگامی که یک ده و دو کدخدا باشد نتیجه اش همین گونه است
 • IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
  0
  مزدور امریکا
 • نافع NL ۰۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
  0
  هر کشور و هر حکومتی،امنیت ملت و خاک خودش رو در اولویت هر کاری قرارمیده و از آنجایی که دولت اقلیم کردستان درحال حاضر دولتی ضعیف هست برای حفظ بقای خود نیاز به یک قدرت بزرگ دارد و آمریکایی ها دراوایل تشکیل حکومت اقلیم کردستان از فرصت استفاده کرده وبرای استفاده های سیاسی ونظامی از خاک کردستان ،واردآنجاشدو باکمک های مالی ونظامی توانست قراردادهای زیادی ازقبیل اقتصادی و نظامی بااین حکومت امظا کند وتوانست جای خودش رو مستحکم کنه،ودرحال حاضر هر حکومتی که در راس قدرت در کردستان باشه چاره ای جز این نداره که با اخراج آمریکا مخالفت کنه،البته تا جایی که من از وضعیت اقلیم آگاه هستم این مطالب رو نوشتم و این نظر شخصی بنده بوده،
 • IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
  0
  نیچروان باززانی تصمیم خدد را باید مشخص کند یا با ا مریکا یا با دولت عراق چون اقای بارزانی راهش را مشخص کرده
 • AE ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  0
  به مردم کردستان خیانت می کنی