واکنش دو نماینده مجلس به اقدام AFC برای سلب میزبانی تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا

ایرنا نوشت: عضو فراکسیون ورزش مجلس ایران را امن‌ترین کشور غرب آسیا عنوان کرد و گفت: اقدام کنفدراسیون فوتبال‌آسیا، سیاسی و در چهارچوب جنگ روانی آمریکاست و وزارتخانه‌های ورزش و امور خارجه باید به این اقدام قاطعانه پاسخ دهند.

اصغر سلیمی، در خصوص اقدام کنفدراسیون فوتبال آسیا اظهارداشت: تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر محرومیت تیم‌های فوتبال ایرانی از میزبانی در لیگ قهرمانی آسیا، اهداف پنهانی دارد  که دور کردن گردشگران و سرمایه گزاران از ایران و ناامن جلوه دادن آن  از جمله این اهداف است.

وی با تاکید بر اینکه حوزه ورزش نباید تحت تاثیر حاشیه‌های سیاسی قرار گیرد، گفت: کاهش اختلافات فرهنگی و آشنایی ملت‌ها با یکدیگر از اهداف برگزاری ورزش‌های قهرمانی در سطح قاره‌ها و در سطح المپیک است و محروم کردن کشوری از میزبانی با اهداف سیاسی، اصلا قابل قبول نیست و ناقض قوانین بین‌المللی است.

این نماینده مجلس به برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در قطر اشاره کرد و گفت: کشورهایی مثل قطر در کنار ما میزبانی جام جهانی فوتبال را برعهده گرفته‌اند و اگر واقعا ایران برای برگزاری مسابقات ناامن باشد، پس این کشورها هم ناامن هستند.

سلیمی تاکید کرد: با وجود تحریم‌ها، ایران در منطقه غرب آسیا از امن‌ترین کشورهای دنیاست و تنها به خاطر یک حادثه امنیتی مثل اشتباه پدافند در سقوط یک هواپیما نباید باعث شود که تصمیم‌گیران کنفدراسیون فوتبال آسیا، یک کشور را ناامن اعلام کند.

عضو فراکسیون ورزش مجلس به اقدامات متعدد تروریستی در کشورهای اروپایی و آمریکا اشاره کرد و گفت: باوجود برخی اقدامات تروریستی در کشورهای اروپایی و حتی آمریکا و درگیری‌های مختلف با سلاح سرد و گرم، هرگز میزبانی مسابقات ورزشی از آنها گرفته نشد و آنها میزبانی مسابقات را بر عهده گرفتند.

AFC در دام سیاسی‌کاری گرفتار شده است

محمدرضا تابش هم در واکنش به گرفتن میزبانی رقابت‌های فوتبال لیگ قهرمانان آسیا از ایران توسط AFC گفت:‌ خبر لغو میزبانی باشگاه‌های ایران از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا اتفاقی ناگوار است که بدون شک مبنای ورزشی ندارد بلکه بر محور مباحث سیاسی در گردش است. فراکسیون ورزش مجلس پس از تعلیق ورزش جودو ایران هشدار لازم را درباره تکرار این اتفاق در فوتبال داده بود. متاسفانه کنفدراسیون فوتبال آسیا بدون توجه به شرایط ایران در دام سیاسی‌کاری گرفتار شد.

بنابر گزارش ایرنا، عضو فراکسیون امید با اشاره به پشت پرده‌های این تصمیم گفت: لغو میزبانی ایران فراتر از نگاه ورزشی است و باید با استفاده از ظرفیت دیپلماسی ورزش به دنبال فیصله دادن این موضوع باشیم.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به یافتن راهکاری مفید برای حل این مشکل افزود: ما در کنفدراسیون فوتبال آسیا کرسی داریم و این مشکل باید از طریق رایزنی حل شود. در این مسیر وزارت امور خارجه نیز می تواند کمک حال ورزش شود.

رییس فراکسیون ورزش مجلس شورای‌اسلامی در پایان تصریح کرد: تصمیم AFC تنها بحث محرومیت از میزبانی یک مسابقه ورزشی نیست بلکه اهانت به کشور بزرگ ایران محسوب می‌شود. کدام کشور منطقه از امنیت ایران برخوردار است؟ چرا این نهاد ورزشی تذکری به کشورهای درگیر جنگ در خاورمیانه نمی‌دهد؟

۲۱۷۲۱۵

کد خبر 1343622

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =