گلایه لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان مجلس فعلی به دلیل عدم التزام عملی به نظام /این موضوع را درباره اکثریت همکاران تایید نمی کنم

لاریجانی گفت: تردیدی نیست که اگر فسادی ‌در پرونده هر کسی باشد که محکمه‌ای نظر داده باشد، همگان تابع آن خواهند بود، اما اگر صرف گزارش است، مرجعی باشد باید اتقان آن را بررسی کرد؛ چراکه گزارش اولیه خام نباشد و با آبروی افراد بازی نشود.

به گزارش خبرآنلاین، «عمده دلایل برای ردصلاحیت‌ها دلایل اقتصادی و سوء‌استفاده از موقعیت شغلی و دخالت در اموری است که مربوط به آن‌ها نیست» این را عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به انتقاداتی که نسبت به موج رد صلاحیت‌ها مطرح می‌شد به زبان می‌آورد. موضوعی که حتی در جریان نشست علنی امروز مجلس نیز با واکنش علی لاریجانی مواجه شد. 

>>>>بیشتر بخوانید؛

لاریجانی: علت رد صلاحیت بسیاری از نمایندگان فعلی اقتصادی نیست

او در نطق پیش از دستور خود گفت : در رد صلاحیت بعضی از نمایندگان فعلی و نمایندگان ادوار از جانب سخنگوی محترم شورای نگهبان مطلبی در رسانه‌ها منعکس شد که عمدتا مربوط به سوءاستفاده‌های اقتصادی بوده است. این مطلب درست نیست؛ چراکه در نامه‌هایی که هیات نظارت به نمایندگان داده است، بندهایی اشاره شده که مربوط به این امر نیست. البته برخی این‌گونه بوده، چرا باید مطلب درست منعکس نشود که بیگانگان از آن سوءاستفاده کنند و نظام را متهم به فساد کنند.

او ادامه داد: بنده از اعضای فقهای محترم شورای نگهبان و حقوقدانان ارزشمند درخواست می‌کنم در این بخش که کار داوری بر عهده آنان است، با دقت لازم به این امر توجه کنند که حقوق افراد نادیده گرفته نشود.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در اظهارات هیات مرکزی نظارت آمده است که مبنا بر عقاید سیاسی نبوده است که مبنای درستی برای انتخابات صحیح است، اما استناد به بخش‌هایی از ماده ۲۹ که به نوعی موضوع التزام عملی به نظام است، باید دقت داشت.

وی افزود: بنده که با برخی آقایان ۴ سال و با برخی ۸ سال و برخی ۱۲ سال است همکاری روزانه داشته‌ام، عدم التزام عملی به نظام را در اکثریت قریب به اتفاق همکاران تایید نمی‌کنم. بارها و بارها دیده‌ام که با دقت تام از حریم نظام دفاع کرده‌اند، من‌جمله در مصوبه اخیر مجلس در مقابل ستم آمریکا در طرح سه فوریتی که به اتفاق آرا تصویب شد و در موارد دیگر هم بنده شاهد دفاع از هویت ملی و انقلابی و حقوق ملت و نظام جمهوری اسلامی بوده‌ام. البته ممکن است در اظهارات خطایی صورت گرفته باشد. این مطالب را در کنار موارد ‌بسیار زیاد اظهارات و اقدامات درست و همراه با مسئولیت ملی باید قرار داد و ارزیابی کرد و برای چنین ارزیابی نیازمند داشتن اطلاعات دقیق‌تر از عملکرد نمایندگان محترم است. در این زمینه هر گونه همکاری از سوی مدیریت مدیریت مجلس طلب کنند ارائه خواهد شد تا پرونده‌های همکاران محترم به نحو دقیق‌ترین بررسی شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد:‌ در نظریه هیات محترم نظارت در موارد زیادی عدم احراز ذکر شده است که در شرایط فعلی کشور به صلاح نیست و دیدید که چه سوءاستفاده‌ای از این امر رئیس‌جمهور نااهل آمریکا کرد، گرچه تعداد زیاد کاندیداها و زمان کوتاه بررسی مشکلاتی برای هیات مرکزی نظارت فراهم کرده است که امیدواریم در بررسی شورای محترم نگهبان که هنوز زمان برای اظهارنظر دارند، حتی‌المقدور مرتفع شود. 

۲۷۲۱۶

کد خبر 1343755

برچسب‌ها