نقش درختان اکالیپتوس در گسترش آتش‌سوزی‌های جنگلی استرالیا

ایسنا نوشت: وقوع آتش‌سوزی‌های جنگلی در استرالیا این پرسش را مطرح کرده که آیا درختان اکالیپتوس به گسترش حریق طی ماه‌های اخیر کمک کرده است.

درخت اکالیپتوس که با نام درخت آدامس نیز شناخته شده است از جمله گونه‌های قابل اشتعال در جهان به حساب می‌آید. درختان اکالیپتوس بیش از سه چهارم مناطق جنگلی در استرالیا را به خود اختصاص داده و تقریبا تمامی صدها گونه‌ی این درخت، بومی این کشور است.

پوسته‌های آویزان از تنه درخت و شاخه‌های آن می‌توانند دچار حریق شوند و آتش را به قسمت‌های بالاتر درخت منتقل کنند و سپس از طریق وزش باد حریق را در سراسر جنگل‌ها گسترش دهند.

دکتر «جین کاوسون» از کارشناسان حوزه اشتعال‌پذیری گیاهی در دانشگاه ملبورن گفت: زمانیکه پوسته تنه درختان دچار حریق می‌شود می‌تواند مسافت طولانی را درگیر کند و به بروز آتش‌سوزی‌های جدید منجر شود. همچنین برخی از برگ‌های درخت اکالیپتوس حاوی روغن هستند که به راحتی مشتعل شده و به سرعت می‌سوزد.

به علاوه نوعی پوشش گیاهی در بستر جنگل‌های اکالیپتوس وجود دارد که به آسانی دچار حریق می‌شود. با گذشت زمان این گونه‌های گیاهی خود را با محیط زیست سازگار کرده و خود این درختان در برابر خشکسالی و حریق مقاومت پیدا کرده‌اند.

کارشناسان استرالیایی همچنین در مورد امکان جایگزین کردن این گونه‌های گیاهی اظهار داشتند: این جنگل‌های طبیعی که اغلب در مناطق حفاظت شده قرار دارند زیستگاه گونه‌های متعدد جانوری و گیاهی به حساب می‌آید. همچنین در رابطه با جایگزین کردن آن‌ها با گونه‌های دیگر بحثی مطرح نشده است.

۴۷۲۱۲

کد خبر 1343774

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =