سفر چند هزار دلاری نمایندگان ایران به مقر AFC برای خدشه‌دار شدن «عزت ملی»/ عملیات فریب با وعده‌های پوچ

تسنیم نوشت:خروجی جلسه نمایندگان ایران با دبیرکل AFC دقیقاً همان نامه دوم کنفدراسیون فوتبال آسیا بود با این تفاوت که چند هزار دلار هزینه اعزام آنها به مالزی شد.

سرانجام همان اتفاقی که مدنظر کنفدراسیون فوتبال آسیا بود، رخ داد و دو نماینده ایران در لیگ قهرمانان باید روز شنبه 5 بهمن در زمین بی‌طرف (کشور امارات) به مصاف حریفان خود بروند، ضمن اینکه نمایندگان کشورمان در مرحله گروهی در دور برگشت میزبان خواهند بود و در دور رفت باید در زمین حریفان بازی کنند.

این موضوعی بود که چند روز پیش AFC در نامه دوم خود به فدراسیون فوتبال ایران به آن اشاره کرده بود. (لینک مطلب)ایران اما به نامه کنفدراسیون فوتبال آسیا اینچنین پاسخ داده بود:

1 - به اطلاع می‌رساند باشگاه‌های ایرانی با این استدلال که هیچ دلیل قانونی برای سلب حق میزبانی آنان وجود ندارد اعلام می‌کنند به هیچ عنوان میزبانی خود را به خارج از مرزهای جمهوری اسلامی ایران منتقل نمی‌کند.

2- کلیه باشگاه‌های ایرانی حاضر در مسابقات اعلام می‌کنند صرفا در شرایطی در مسابقات حاضر می‌شوند که کنفدراسیون به صورت رسمی اعلام کنند این باشگاه‌ها از رقبای خود داخل سرزمین جمهوری اسلامی میزبانی می‌کنند.

3- در صورت قبول شرایط فوق توسط کنفدراسیون، باشگاه‌های ایرانی صرفا تغییر زمان برگزاری مسابقات داخل تقویم برگزاری را می‌پذیرند.

4- مدیران عامل باشگاه‌های ایرانی تقاضا دارند در اسرع وقت جلسه‌ای با رئیس و دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار کنند.

پس از این پاسخ، اعلام شد که نمایندگان ایران به همراه سرپرست معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال عازم مالزی می‌شوند تا با ویندسور جان دبیرکل AFC جلسه داشته باشند. این جلسه صبح امروز برگزار شد و خروجی آن دقیقاً همان نامه دوم کنفدراسیون فوتبال آسیا بود با این  تفاوت که چند هزار دلار هزینه اعزام نمایندگان ایران به مالزی شد!

نگاهی به دستاوردهای نشست امروز می‌تواند ما در قضاوت کردن بهتر کمک کند:

1- استقلال و شهر خودرو پذیرفتند که در امارات بازی پلی‌آف خود را برابر الکویت کویت و الرفاع بحرین برگزار کنند. (کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه دوم خود چنین نوشته بود: در حال حاضر تمهیدات لازم برای برگزاری مسابقات مرحله مقدماتی لیگ قهرمانان آسیا 2020  در قطر به عنوان زمین بی‌طرف و در تاریخ 25 ژانویه 2020 در حال انجام است که مقرر بود در تاریخ 21 ژانویه سال 2020 به میزبانی باشگاه‌های ایرانی برگزار شود.)

2- نمایندگان ایران در سه دیدار دور رفت مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا میهمان و در دور برگشت میزبان خواهند بود. (AFC در نامه خود چنین آورده بود: زمان بازی‌های خانگی باشگاه‌های ایرانی شرکت کننده در لیگ قهرمانان آسیا با بازی‌های خانگی باشگاه‌های رقیب جابجا خواهد شد و در کشور باشگاه‌های مقابل برگزار خواهد شد. به این معنا که بازی‌های روز یک، دو و سه در خارج از خانه برگزار خواهند شد.)

در این میان چند نکته وجود دارد. یکی اینکه قرار بود مسابقات پلی‌آف در قطر برگزار شود و با توجه به رابطه خوب ایران با این کشور، قطری‌ها تمام هزینه‌ها را تقبل می‌کردند. در حال حاضر اگر استقلال از سد الکویت بگذرد باید در پلی‌آف دوم به مصاف الریان در قطر برود و شهر خودرو هم به دیدار السیلیه. با توجه به عدم انجام پرواز از دبی به دوحه هر دو تیم در صورت صعود دچار مشکلات زیادی خواهند شد چرا که بازی دوم پلی‌آف روز سه‌شنبه آینده (8 بهمن) برگزار می‌شود.

نکته دیگر اینکه طبق اعلام قبلی AFC تیم‌های ایرانی در دور برگشت میزبان خواهند بود و در جلسه امروز نمایندگان ایران نیز همین موضوع مورد تأیید قرار گرفت و عملاً تغییری در آن ایجاد نشد.

شاید تنها موضوع، گرفتن تضمین کتبی از AFC برای برگزاری بازی‌ها در ایران باشد که این کار هم می‌شد با ارسال نامه و درخواست از مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا انجام شود و دیگر نیازی به هزینه‌های اضافی برای سفر به مالزی نبود.

اینکه خروجی جلسه امروز با پاسخ ایران به نامه دوم کنفدراسیون فوتبال آسیا متفاوت است، جای سؤال و ابهام فراوان دارد و جالب اینکه یک هفته تمام، همه مسئولان ورزش ایران بارها جملاتی نظیر «عزت ملی را زیر پا نمی‌گذاریم»، «بازی در زمین بی‌طرف یعنی تن به ذلت دادن»، «روی تصمیم خودمان می‌مانیم»، «پذیرفتن بازی در زمین بی‌طرف یعنی پذیرفتن ناامنی در ایران»، صحبت می‌کردند اما در نهایت همان چیزی که کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت و از آن به عنوان عملیات فریب یاد می‌شد را پذیرفتند. ظاهراً اما عملیات فریب از سوی مسئولان ایرانی اجرا شد که یک هفته تمام به هواداران و رسانه‌ها چیز دیگری گفتند و در نهایت به همان حرف AFC تن دادند و عزت ملی را خدشه‌دار کردند. وعده‌های پوچ مسئولان ایرانی و صحبت از عزت ملی چیزی بود که امروز رنگ باخت و در کنار آن اعتماد رسانه‌ها و هواداران هم به آنها کمرنگ‌تر از گذشته شد.

جالب اینجاست که نمایندگان ایرانی حاضر در جلسه با دبیرکل AFC و برخی دیگر از مسئولان از پیروزی بزرگ و خبر خوش سخن می‌گویند؛ اما سؤال این است که کدام پیروزی؛ کدام خبر خوش؟ پذیرفتن حرف چند روز پیش کنفدراسیون فوتبال آسیا خبر خوش و پیروزی است که اگر از نظرتان اینگونه است وای به فوتبالی که در آن چنین مسائلی از سوی مدیرانش مطرح می‌شود.

251 41

کد خبر 1345210

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
  2
  چند هزار دلار؟ چه خبره مگه!؟
 • متین AE ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
  1
  تا بوده همین بوده
 • IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
  1
  عزت ملی را یکی پس از دیگری از دست میدهیم.
 • عباس IR ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
  0
  با توجه به وضعیت بغرنج سیاسی کشور ما در عرصه بین المللی در حال حاضر دارد بهتر بود فعلا بنابر مصلحت همین پیشنهاد نیم بند پذیرفته شود چرا اینکه ممکن بود کار به جای باریکی بکشد .
 • IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
  0
  لعنت بر همه کسانی که از تخلف آگاهی دارند و سند معتبر برای اثبات آن نیز دارند اما صداشون درنمیاد. باشه؟
 • بوئین زهرا IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
  0
  پس خدائیش کشور و فوتبال مملکت رو با رفتن به اونجا و با صرف هزینه چندصددلاری از یک فاجعه و آبروریزی کهکشانی نجات دادید
 • IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
  1
  ایرانیا فقط یه مقدار سروصدا میکنن
 • یکی IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
  1
  به نظر من نظرات رو منتشر نکنین. خودمون میدونیم.
 • IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
  0
  بی ادب
 • IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
  2
  کلا عادت کردیم هر طور میشه میگیم ما برنده شدیم
 • مهتاب IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
  2
  دیگه مگه عزت ملی مونده که حالا مهم باشه برای فوتبال چه اتفاقی می افته. ما خیلی وقت از نقشه کره زمین محو شدیم.
 • IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
  2
  جلو مردم ژست پیروزی و اقتدار میگیرن
 • IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
  1
  دقیقاً پول خرج کردن رفتن مالزی به حرف AFC گوش کردن و چشم گفتند و آمدن! چه شق القمری کردند!
 • IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
  0
  کشوری که بر اساس صحبتهای نویسنده فوق دربند چند هزار دلار است بهتره در این مجامع و مسابقات شرکت نکند.
 • IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
  2
  آقای ظریف و تیم همراه چند صد برابر این پول رو هزینه کردن ... چیکار کردیم ؟! این هم روش .. مدیریت این 6 ساله کشور همینطوریه فعلا .. به امید یه مجلس و دولت جوان و انقلابی
 • IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
  0
  نمیدونم چرا اصرار داری مردم رو مقابل مسئولان قرار بدی ؟ من دل خوشی از کسی ندارم ولی مطمئنا اگر تن به بازی نمیدادیم و انصراف میدادیم سریع تیتر میزدین که دستاورد سفر هیچ تندروها باعث شدن فوتبال هم از بین برود
 • IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
  0
  حداقلش اگه قرار بود بپذیرد از اول انقدر ادعا و گنده گویی نمیکردین! من که راضی نیستم پولم(بیت المال) خرج چنین تیمهای ذلیلی بشه! این از من
 • IR ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
  0
  اینقدر در توهم نباشید و با واقعیت های جهان کنار بیائید
 • IR ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  1
  ای بابا
 • IR ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  1
  ای بابا