۰ نفر
۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
کاهش ۲۵ درصدی صادرات برنج هند

فارس نوشت: منابع تجاری و دولتی هند گفتند بی میلی تاجران هندی برای ارسال محموله‌های برنج به ایران به علت تحریم‌های آمریکا، به شدت صادرات برنج این کشور را کاهش داده است.

منابع تجاری و دولتی گفتند بی میلی تاجران هندی برای ارسال محموله‌های برنج باسماتی به ایران به علت تحریم‌های آمریکا به شدت صادرات این کشور که بزرگ‌ترین تامین‌کننده غلات در جهان است کاهش داده است.

این تحریم‌ها مانع پرداخت پول برنج خریداری شده ایران به هند می‌شود.

به گفته منابع آگاه، صادرات محموله‌های برنج هندی در بازه زمانی آوریل تا نوامبر ۲۰۱۹ یعنی ۸ ماه نخست سال شمسی، بیش از ۲۵ درصد کاهش یافته است و از ۷.۵ میلیون تن در مدت مشابه سال گذشته به ۵.۵ میلیون تن رسیده است. از نظر ارزش، میزان صادرات ۱۹ درصد افت کرده و از ۴.۷ میلیارد دلار به ۳. میلیارد دلار رسیده است.

غلات بیشترین درآمد ارزی کالاهای کشاورزی هند را به خود اختصاص داده است که در سال مالی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ ارزش آن به ۷.۷۵ میلیارد دلار رسید.

به گفته منابع آگاه، صادرات برنج باسماتی هند به ایران، بزرگ‌ترین خریدار غلات دهلی‌نو، در ۸ ماه نخست امسال به ۶۰۰ هزار تن کاهش یافت؛ درحالی‌که در مدت مشابه سال پیش ۹۰۰ هزار تن بود اما تاجران که در مورد تاخیر در پرداخت‌ها نگران هستن، هیچ قرارداد جدیدی با تهران در ۵ روز گذشته امضا نکرده‌اند.

باتوجه به بدهی ۲۰ میلیارد روپیه‌ای (۲۸۱.۴۱ میلیون دلاری) ایران به هند به علت تحریم‌های آمریکا که پرداخت کالاهای وارداتی را دشوار ساخته است، انتظار نمی‌رود که محموله‌ها چندان افزایش یابد.

خریداران ایرانی مقداری از پول خریدهای خود را در ماه نوامبر پرداخت کردند که سبب شد تا تاجران هندی قراردادهای جدیدی با آنها ببندند.

از ۴.۴ میلیون تن برنج باسماتی که هند در سال ۱۹-۲۰۱۸ صادر کرد، ۱.۴ میلیون تن به ایران صادر شده است.

۲۲۳۲۲۸

کد خبر 1345816

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =