وزیرخارجه وزیرجنگ نیست/مخالفان ظریف،کشور را بارها تا لبه پرتگاه برده اند/سردارسلیمانی هم به هنگام لزوم،مرد مذاکره بود

روزنامه ایران نوشت:شماری از جریان‌های سیاسی کشور که اوجگیری تنش میان ایران و امریکا را فرصت مغتنمی برای بهره‌گیری سیاسی و جناحی خود می‌دانند، تلاش می‌کنند به طور غیر تخصصی و شیوه‌های منحصر به خودشان، ایران را وارد عرصه جدی‌تری از رویارویی با امریکا کنند.

کسانی که بی توجه به مجرای تصمیم‌گیری راهبرد سیاست خارجی کشور، می‌کوشند خواسته خود را با جنجال‌سازی و هجمه علیه شخص آقای ظریف پیگیری کنند و با رادیکال کردن فضا آن را محقق سازند. در واقع آنها انتقام مدنظر خود را به جای ترامپ از شخص ظریف می‌گیرند. آنها در حالی فضای داخلی کشور را با نفاق روبه‌رو می‌کنند که بعد از شهادت سردار سلیمانی، مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری و فرماندهان ارشد نظامی به صراحت اعلام کردند که خواسته جمهوری اسلامی، خروج کامل امریکا از منطقه است. حال آن‌که جریان‌های تندرو داخلی فارغ از این خواست مبتنی بر منافع ملی کشور، اعلام می‌کنند باید در برابر کشتار امریکا، آنها هم دست به کشتار بزنند و شخصاً انتقام بگیرند.

این در حالی است که چنین مواضعی بار حقوقی و تبلیغاتی منفی برای کشور در عرصه بین‌الملل دارد. یعنی وقتی امریکا ترور می‌کند و ما هم مدعی تکرار چنین اقدامی می‌شویم، نمی‌توانیم همراهی جامعه بین‌الملل را با خود داشته باشیم. بویژه که این گروه‌ها وزیر خارجه کشور خود را هم برای پیگیری سیاستی که به معقول‌ترین وجه ممکن در حال پیگیری است، زیر سؤال می‌برند.

نباید فراموش کرد که وزارت خارجه وزارت جنگ نیست و کارکرد اصلی آن، دیپلماسی است. اساساً کار آقای ظریف مذاکره و بن‌بست شکنی است نه پیچیده کردن و گره زدن مسائل و بحران‌های حاکم بر عرصه سیاست خارجی. کما اینکه ایشان همواره در جایی که ضرورت داشته است در زمینه مباحث نظامی و زمان‌هایی که کشورهای غربی خواستار ورود به بررسی مسائل موشکی ایران بودند، در کنار سردار سلیمانی ایستادند و به دفاع تمام قد از سیاست‌های دفاعی ایران پرداختند.

نکته اینجاست که اتفاقاً خود سردار سلیمانی هم نافی مذاکره نبودند. ایشان در سال‌های گذشته در مواقعی که اقتضا می‌کرد از مذاکره هم رویگردان نبودند. سردار سلیمانی به دفعات با گروه‌های متعدد و حتی امریکایی‌ها  در مسائلی که دیدگاه‌های مشترک در منطقه وجود داشت مثلاً در مورد افغانستان مذاکره می‌کرد. یعنی؛ فعالیت اصلی ایشان در قالب نظامی بود اما نافی مذاکره نبود.
کسانی این روزها علیه وزیر خارجه جنجال به راه انداخته‌اند که پیشتر ثابت کرده‌اند چگونه می‌توانند با رویکردشان کشور را به لبه پرتگاه برسانند. همان کسانی که گذشته‌شان خیلی موارد را ثابت کرده است و می‌گفتند قطعنامه‌ها کاغذ پاره است اما نتیجه آن جز افزایش فشار حداکثری بر ایران نبود.
آنها از خون سردار سلیمانی و کسی که همواره سعی در ایجاد وحدت و دفاع از منافع ملی کشور داشته است، سوء استفاده می‌کنند آن هم در حالی که رویکرد و دیدگاه سردار دفاعی بوده و نفوذ حداکثری در منطقه بدون توسل به زور بوده است، مگر برای امحای تروریسم داعشی و یا مقاومت در برابر اشغالگری. وجه دیگر این ماجرا به تدبیر هوشمندانه ظریف در مواجهه با پیام‌های متناقض رئیس جمهوری امریکا باز می‌گردد. دونالد ترامپ پیشتر با خروج از برجام و اعمال سیاست فشار حداکثری، سیاست تغییر رژیم جمهوری اسلامی را دنبال می‌کرد و درعین حال همزمان با طرح درخواست مذاکره، ژست دیپلماسی به خود می‌گرفت و تلاش می‌کرد این گونه القا کند که این، رهبران ایران هستند که مخالف مذاکره‌اند. در واقع این تله‌ای بود که ترامپ برای ایران گسترده بود. وقتی به رغم همه تحولاتی که اخیراً بین ایران و امریکا اتفاق افتاده بود و اقدام تروریستی این کشور با پاسخ نظامی ایران مواجه شده بود، خبرنگار آلمانی از ظریف می‌پرسد که آینده‌ای برای مذاکره با امریکا می‌بینید، وزیر خارجه ایران هوشمندانه می‌گوید: «ما آماده مذاکره هستیم و همیشه بودیم» اتفاقاً این بار ترامپ بود که در تله وزیر خارجه ایران افتاد و شفاف اعلام کرد: «نه ممنون ما مذاکره نمی‌کنیم» موضعی که نشان داد همه حرف‌هایی که تا پیش از این درباره مذاکره مطرح کرده است، دروغ بود.  در چنین فضایی، عده‌ای این موضع ترامپ را در داخل به یک ماجرای تلخ علیه ظریف تبدیل کردند. اینها همان کسانی هستند که همواره می‌کوشند حقیقت را بپوشانند و با هدف تأمین خواسته‌های حزبی و جناحی خود دیگران را زیر سؤال ببرند در حالی که خودشان زیر سؤال می‌روند.

17302
 

کد خبر 1346291

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 25
 • IR ۰۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  25
  جبهه پایداری و گروه های ذی نفع هزینه سنگینی بر کشور تحمیل کرده ان
 • عباس IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  0
  سلام ،ما درعین حالیکه از حقوقمان دفاع می کنیم وزیر بار زور نمی رویم اهل صلح ومدارا هستیم وسرجنگ با کسی نداریم.حکیمان گفته اند با دوستان مروت با دشمنان مدارا اگر این تفکر خط مشی جوامع نبود اکنون همه دنیا جنگ وکشتاروآتش بود.پیامبر اسلام صلوات الله علیه بر بزرکترین دشمن مسلمانان ورئیس کفار با سیاست ونرم خویی غلبه یافت وبدون هیچگونه خونریزی مکه را فتح کرد.
 • IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  0
  درود بر سردار سیاست ظریف
 • IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  0
  متاسفانه عده ای به عمد این مسئله ساده را که ظریف باید با زبان دیپلماسی صحبت کند را نمی فهمند. چون منافع آنها در نفهمیدن است
 • IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  1
  دوستان عزیز این یکی از بدیهیات عقلیه واقعا احتیاج به استدلال نداره، با کسی که زده زیر میز مذاکره، مذاکره کردن بی فایده است، عجیبه این همه مقاومت در برابر فهمیدن بدیهیات
 • علیرضا US ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  0
  پایداری ها دقیقا خط اسراییل رو دنبال میکنند
 • علی IR ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  1
  خیلی جالبه، چرا فقط متونیم موافق کامت ها باشیم! چرا علامت منفی را حذف کردید؟ کلا که دارید پیام ها را فیلتر میکنید و از پیام های فیلتر شده هم کسی نمیتونه مخالف باشه. چقدر دمکراسی!!!
 • IR ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  0
  ما ملت ایران چگونه وبا چه زبانی باید بگوییم که خواستار جنگ با هیچ کشوری نیستیم با این وضعیت مملکت معلومه که باید با دنیا درصلح ودوستی باشیم صلاح براینه که درخصوص این مسئله همه پرسی انجام بشه تا تو گوش اون طیف افراطی فرو بره که چی به صلاح مملکته
 • IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  1
  کسی نگفته ظریف وزیر جنگ است ولی مسئول دستگاه دیپلماسی که هست بایستی از سیاستهای کلی نظام پیروی کند .
 • فریاد IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
  0
  ما ظریف رو دوست داریم. هر کی هر چی میخواد بگه
 • صدای ایران IR ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
  1
  ملت نمی خواهند زیر بار سازش با شیطان بروند همانگونه که امام حسین علیه السلام در برابر یزید ایستاد ، نه سازش نه تسلیم نبرد با امریکا
 • احمد IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
  0
  سلام درسته وزیر جنگ نیست ولی هرسخن جایی و هر نکته مکانی که دارد. والبته زمان
 • زهرا IR ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
  0
  باایننظر ومقاله موافقم آقای ظریف دیپلمات شایسته وخوش فکر ودر خط رهبری است خدا کمکش کند