از احتمال بازگشت مسعود کیمیایی به جشنواره تا شفافیت درباره بودجه

نشست خبری دبیر سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر در پردیس سینمایی ملت برگزار شد. در این نشست، ابراهیم داروغه‌زاده، حضور مسعود کیمیایی و پیمان معادی در جشنواره را محتمل دانست.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نشست خبری سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر، صبح امروز (پنجشنبه ۱۰ بهمن) با حضور ابراهیم داروغه‌زاده (دبیر جشنواره) و محمدرضا جوادی‌یگانه (معاون فرهنگی هنری شهرداری تهران) در پردیس سینمایی ملت برگزار شد

در بخش اول این نشست خبری، از سیمرغ ایرانی جشنواره فیلم فجر که پس از سال‌ها، برای نخستین بار در داخل کشور ساخته شده است، رونمایی شد.

در ادامه این نشست، جوادی یگانه با بیان اینکه حمایت از جشنواره‌های سینمایی توسط شهرداری‌ها در همه دنیا رایج است گفت: «حمایت از جشنواره فیلم فجر وظیفه شهرداری تهران است و شهرداری از همه فعالیت‌های فرهنگی هنری حمایت می‌کند. بخشی از این حمایت مربوط به فضاهای در اختیار جشنواره است که پردیس ملت و برج میلاد بخشی از این فضاها هستند.»

او در ادامه با بیان اینکه ما معتقدیم بسیاری از مشکلات شهر تهران با کارهای فرهنگی حل می‌شود گفت: «بنای ما در این دوره مشارکت و نه فقط حمایت بود. بنابرین تلاش کردیم آموزش‌های فرهنگی را پیش از شروع فیلم‌ها داشته باشیم.»

داروغه‌زاده: بودجه جشنواره با قراردادی که با شهرداری داریم ۸ میلیارد است اما سعی می‌کنیم هزینه جشنواره کمتر از این باشد. همیشه در این سال‌ها سیر بودجه ما نزولی بوده و امسال هم سعی می‌کنیم این‌طور باشد

رونمایی از پوستر جشنواره فیلم فجر

جوادی یگانه گفت: «امیدواریم این همکاری که هم به صورت حمایت و هم مشارکت است، شروع حل بخشی از مشکلات باشد.»

پویا محمودیان، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، سخنران بعدی این نشست بود که گفت: «افتخار ما این است که این تندیس سیمرغ، ساخته دست هنرمندان کشور است که گوشه‌ای از هنر ایران را می‌تواند نشان بدهد. صنایع دستی به عنوان یک رکن از صنایع خلاق و اقتصاد خلاق و نیز سینما به عنوان رکن دیگری از هنر و اقتصاد خلاق با یک هم‌افزایی می‌توانند اقتدار هنر ایران را در عرصه‌های داخلی و خارجی به نمایش بگذارند.»

او ادامه داد: «سیزدهم بهمن، فجر صنایع دستی را افتتاح خواهیم کرد که جوان‌ترین فجر هنری است و آن هم می‌تواند نشانه‌ای از اقتدار هنر ایران باشد.»

در ادامه این نشست، از سیمرغ بلورین سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر که با همت هنرمندان ایرانی طراحی و تولید شده است و نیز پوستر و شعار جشنواره رونمایی شد. «با سینما کنار هم باشیم» شعار این دوره از جشنواره فیلم فجر انتخاب شده است.

مردم به سینما نیاز دارند

ابراهیم داروغه‌زاده دبیر جشنواره فیلم فجر، در ادامه این نشست در سخنانی با بیان اینکه ما امسال دی ماه خیلی سختی داشتیم گفت: «اولین واقعه ناگوار شهادت سرباز وطن حاج قاسم سلیمانی بود. اتفاق ناگوار بعدی سقوط هواپیمای مسافربری بود که تعدادی از هموطنان جوان ما جان خود را از دست دادند.»

داروغه‌زاده در ادامه گفت: «برخی سینماگران از این گفتن که در جشنواره حضور نخواهند داشت و ما گفتیم که مردم به سینما نیاز دارند و جشنواره هم سعی خواهد کرد آیین‌های جشن خود را کم کند.»

او افزود: «نزدیک به صد فیلم ثبت‌نام کرده بودند که همه بازبینی شدند و در نهایت این فیلم‌ها انتخاب شدند. امیدوارم جشنواره خوبی داشته باشیم. شعار امسال ما با سینما کنار هم باشیم است که امیدوارم رسالتی که سینما باید داشته باشد که مظلومیت مردم را به جهان نشان بدهد بیشتر داشته باشیم.»

دبیر سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر در ادامه با بیان اینکه اتفاقی که علیه مردم ایران رخ می‌دهد خیلی ظالمانه است گفت: «امیدواریم سینما بتواند گوشه‌ای از مظلومیت مردم را به جهان نشان بدهد.»

پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران

در این نشست خبری، ابراهیم داروغه‌زاده در پاسخ به خبرآنلاین درباره حضور اندک فیلمسازان زن و هیات داوری گفت: «اولویت‌مان این است که تعداد کسانی که واجد شرایط بودند، انتخاب شوند. امسال آثار ارائه شده از سوی فیلمسازان زن تنها همین یک فیلم بود. هیئت انتخاب نمی‌تواند فمنیستی به این مسئله نگاه کند. فیلم‌ مورد بررسی واقع می‌شود اما امسال تعداد کمتری از فیلمسازان زن برای حضور در جشنواره استقبال کردند. ما دوست داریم حضور زنان در هیات داوری بیشتر شود زیرا آنها منصفانه‌تر و دقیق‌تر فیلم را مورد بررسی قرار می‌دهند.»

سوال دیگر، درباره حضور هر ساله محسن امیریوسفی در جشنواره فیلم فجر بود و این‌که آیا حضور این فیلم برای مهلت گرفتن این کارگردان به خاطر بدهی به وزارت ارشاد بوده است که داروغه‌زاده در پاسخ گفت: «ما طبق آیین نامه نمی‌توانستیم به تقاضای ایشان پاسخ بدهیم چون این فیلم نمایش داده شده بود.»

ابراهیم داروغه‌زاده سپس در پاسخ به سوالی درباره این‌که نهادهایی هستند که برخی از فیلم‌ها را می‌بینند و درباره حضور آنها در جشنواره نظر می‌دهند گفت: «هیات انتخاب فیلم‌هایی را که درخواست داشتند، بازبینی کردند. هیچ نهاد دیگری هم دخیل نیست. این امکان وجود دارد که فیلمی را هیات انتخاب بپذیرد و سازمان سینمایی مجوز ندهد که امسال این انتخاب رخ نداده است. اگر فیلمی امسال کنار گذاشته شده کاملا با نظر هیات دوران بوده است.»

دبیر جشنواره فیلم فجر: ما وقتی داورها را انتخاب می‌کنیم از دوتابعیتی بودن آنها نمی‌پرسیم. ملاحظه اصلی این است که کسی پاسپورت آمریکایی نداشته باشد که در میان این افراد کسی نبود

او ادامه داد: «بعضی فیلم‌ها موضوع‌شان به یک نهاد ارتباط مستقیم پیدا می‌کند. عوامل این فیلم، خودشان با آن نهاد تعامل می‌کنند و این ربطی به هیات انتخاب ندارد.» دبیر جشنواره در توضیح بیشتر گفت: «سال گذشته هم نظر نیروی انتظامی، نمایش فیلم «متری شیش و نیم» نبود ولی جشنواره آن را نمایش داد.»

ابراهیم داروغه‌زاده همچنین درباره این‌که چرا در جشنواره امسال محافظه‌کاری زیادی وجود دارد گفت: «دلیلی که نشست به تاخیر افتاد این بود که پوستر آماده نشده و این سالن محل نشست، افتتاح نشده بود. هیچ محافطه کاری نبوده است و طبق روال هر سال کار کردیم. تنها تغییر حذف مراسم افتتاحیه بود که برای اینکه جشنی نداشته باشیم و به مردم سیل‌زده کمک کنیم این اتفاق افتاد. روز شنبه قبل از شروع اولین فیلم، اجناسی که برای سیل‌زده‌ها خریداری شده از همین پردیس ملت راه‌اندازی می‌شود به سمت سیستان و بلوچستان.»

احتمال حضور مسعود کیمیایی در جشنواره

داروغه‌زاده درباره دلیل افزایش تعداد داوران گفت: «به دلیل اینکه می‌خواستیم کار تخصصی‌تر شود از حوزه فنی دو داور انتخاب کردیم و بعد یک نفر دیگر اضافه شد تا کار تخصصی‌تر شود. ناخواسته این اتفاق افتاد و شاید این هم نشانه‌ای بود که نشان بدهیم اهالی سینما با جشنواره همراه هستند. آقای کیمیایی هم همانطور که تهیه‌کننده‌شان گفتند احتمالا حضور خواهند داشت.»

او در ادامه گفت: «آقای کیمیایی از قدیمی‌ترین و خاطره‌انگیزترین اهالی سینما هستند که فیلم‌های مهمی ساختند و همیشه هوادارانی داشته‌اند. امسال هم همانطور که گفتند با مردم بوده‌اند همیشه احتمالا به خاطر مردم حضور خواهند داشت.»

دبیر جشنواره سی‌وهشتم سپس با بیان اینکه امسال ظرفیت سالن‌ها افزایش پیدا کرده گفت: «پارسال ۷۵۰۰ صندلی و امسال ۹۴۰۰ صندلی داریم. امسال مثل هر سال در همان ساعت‌های اولیه فروش رفت.»

داروغه‌زاده درباره بودجه جشنواره گفت: «بودجه جشنواره طبق قراردادی که با شهرداری داریم ۸ میلیارد است اما سعی می‌کنیم هزینه جشنواره کمتر از این باشد. همیشه در این سال‌ها سیر بودجه ما نزولی بوده و امسال هم سعی می‌کنیم اینطور باشد.»

سوال بعدی درباره دو تابعیتی بودن بعصی از داوران و سنخیت آن با جایزه سردار سلیمانی بود که دبیر جشنواره در پاسخ گفت: «ما وقتی داورها را انتخاب می‌کنیم از دوتابعیتی بودن آنها نمی‌پرسیم. ملاحظه اصلی این است که کسی پاسپورت آمریکایی نداشته باشد که در میان این افراد کسی نبود. جایزه سردار سلیمانی هم چیزی بود که همه سینماگران می‌خواستند به یاد ایشان جایزه‌ای برای جهاد و دفاع اختصاص داده شد.»

ابراهیم داروغه‌زاده در ادامه در پاسخ به سوالی درباره انصراف پیمان معادی و داوری شدن کار او در شاخه بازیگری  گفت: «آقای معادی هیچ وقت نگفتند که تحریم می‌کنند و در صحبتی که داشتند در نمایش فیلم‌شان حضور خواهند داشت. ضمن اینکه کاندید شدن در رشته‌های مختلف از حقوق تهیه‌کننده است و ربطی به حضور هنرمند ندارد.»

چرا امسال در جشنواره انیمیشن نداریم؟

دبیر سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر در ادامه درباره حضور فیلم‌های انیمیشن گفت: «هر سال ما توجه ویژه‌ای به سینمای انیمیشن داشتیم امسال هم پیش‌بینی کرده بودیم ولی فیلم‌هایی که ارائه شدند در حد سینمایی نبودند و شرایط حضور در جشنواره را نداشتند.»

داروغه‌زاده در پاسخ به سوالی درباره اصلاح آیین نامه پروانه‌های ساخت ویدئویی و سینمایی گفت: «این مشکل بزرگ ما هم هست که باید در سازمان سینمایی  و خانه سینما حل شود.»

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره ملاک برای انتخاب مجری‌های نشست‌های خبری گفت: «مجری‌هایی که انتخاب شدند از بهترین مجری‌هایی هستند که در این سال‌ها برنامه‌های سینمایی را اجرا کردند. شاخص ما انتخاب بهترین‌ها بود.»

 دبیر جشنواره درباره چرایی نبود فیلم «مجبوریم» در جشنواره گفت: «امسال تمامی فیلم‌ها دیده شدند و انتخاب شدند. هیچ ملاحظه‌ای بیرون از هیات انتخاب نبوده و نبود فیلم آقای درمیشیان تنها به دلیل عدم انتخاب هیات انتخاب است و این فیلم مشکلی برای پروانه نمایش نخواهد داشت.»

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1347332

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
    0 0
    قشنگ معلوم بود کیمیایی برمیگرده. خیلی احساسی شدیم. هممون. کل جامعه. با یه خبر کوچیک کل جامعه یهو ملتهب میشه. چرا این جوری شدیم؟!!!