۰ نفر
۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۲
واکنش دمشق به طرح معامله قرن

ایسنا نوشت: نماینده دائم سوریه در سازمان ملل طرح معامله قرن آمریکا را اقدامی یکجانبه و به منزله بی‌اعتبار نمودن قطعنامه‌های این سازمان درباره مسئله فلسطین و تلاشی ناکام از سوی واشنگتن برای ترسیم طرح استعماری جدید خواند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه "سانا"،بشار الجعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل طی نشست شورای امنیت طرح معامله قرن آمریکا را اقدامی یکجانبه و بی‌اعتباری قطعنامه‌های آن درباره مسئله فلسطین و تلاشی ناکام از سوی واشنگتن برای ترسیم طرح استعماری جدید دانست.

وی گفت: پیام سوریه، پیام صلح از موضع قدرت و نه از موضع ضعف است و دمشق به اصل برابری در حاکمیت میان کشورها ایمان راسخ دارد. هرکس که به فکر تکرار اقدامات گذشته خود در منطقه ما بعد از جنگ جهانی اول و دوم است باید یقین داشته باشد که طرح و نقشه های آن به شکست خواهد انجامید و اراده ملت سوریه آن را ساقط خواهد کرد.

او همچنین درباره شرایط کنونی در کشورش نیز گفت: ما از سکوت برخی از مسئولان سازمان ملل درخصوص درد و رنج شهروندان سوری در نتیجه تروریسم، حمله و تجاوز، اقدامات اقتصادی اجباری یکجانبه و همچنین اقدامات اشغالگران، شگفت زده‌ایم. در گزارش‌های دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل، یک کلمه به مشکلات مردم سوریه به دلیل محاصره اقتصادی آمریکا و غارت نفت و گاز سوریه اشاره نشده است. در گزارش این دفتر هیچ خبری از صدها کودک شیرخوار که به دلیل قطعی برق یا کمبود تجهیزات پزشکی لازم جان خود را از دست داده‌اند، وجود ندارد. در ده‌ها گزارش این نهاد وابسته به سازمان ملل، به نیازهای بیماران خاص و درخواست‌های اساسی مردم سوریه هیچ اشاره‌ای نشده است. تایید همه ادعاهای این دفتر درباره حمایت از غیرنظامیان در سوریه دشوار است. ما مشکلی با این نهاد نداریم، بلکه مشکل ما با گردانندگان آن است.

نماینده سوریه در سازمان ملل، به اقدامات اشغالگرانه آمریکا در سوریه هم اشاره کرد و افزود: آمریکا، منطقه التنف سوریه را اشغال کرده است و از یک گروه تروریستی که صدها غیرنظامی را در السویداء سر بریده است، پشتیبانی و حمایت تسلیحاتی می‌کند. آمریکایی‌ها، سرزمین ما را اشغال کرده اند و از تروریسم حمایت می‌کنند و در عین حال خواستار ارسال کمک‌های بشرودستانه برای غیرنظامیان در سوریه هستند. صدها غیرنظامی سوری در طول روزهای گذشته از دست تروریست‌ها آزد شده اند، اما از هیچ کسی نشنیدیم ارسال کمک‌های بشرودستانه برای آن‌ها را درخواست کند.

وی ادامه داد: دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل (اوچا)، در ۶۴ گزارش مربوط به اقدامات اجباری اقتصادی موثر بر زندگی میلیونها تن از مردم سوریه را نادیده گرفت. اوچا از ارائه کمک به ساکنان بیش از ۴۰ شهر و شهرک آزاد شده از تروریسم در ادلب و اطراف آن، ممانعت کرده است.

الجعفری ضمن تاکید بر لزوم لغو اقدامات اقتصادی اجباری اعمال شده علیه سوریه و خاتمه بخشیدن به سیاست‌های مجازات اقتصادی اتخاذ شده توسط برخی کشورها، گفت، به رغم وجود فشارها بر مردم سوریه، این کشور از حاکمیت خود صرف نظر نخواهد کرد.

وی همچنین اظهار داشت: جبهه النصره و سازمان‌های تروریستی دیگر که در آن ده‌ها تروریست خارجی عضو هستند و بر بخش اعظمی از استان ادلب تسلط دارند، به حملات خود علیه مواضع ارتش سوریه ادامه می‌دهند اما سوریه راهکارهای سیاسی را برای حل بحران کنونی برگزیده است و همچنان به تمامی توافقات آتش بس پایبند بوده است.

جعفری گفت، آزادسازی شهر تاریخی معره النعمان از دست تروریست‌ها بسیار حائز اهمیت است. آزادسازی این شهر، راه را برای آزادسازی فرودگاه حلب هموار می‌کند. وی افزود: اعداد و ارقام منتشر شده از شمار پناهجویان سوری جعلی است.

310311

کد خبر 1347379

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =