برای جلوگیری از انتقال کرونا، افراد سالم هم باید ماسک بزنند؟

ایرنا نوشت: رئیس اداره مراقبت از بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: افراد سالم و بدون سرماخوردگی یا عفونت تنفسی، نیازی به استفاده از ماسک ندارند.

حسین عرفانی افزود: در مورد بیماری ویروس کرونا حتی یک مورد مبتلا در کشور نداریم و جواب آزمایش چند مورد انگشت شمار خارجی نیز منفی بوده، بنابراین در مورد این ویروس در فاز آمادگی هستیم و در فاز مقابله و کنترل بیماری نیستیم، پس جای نگرانی و اقدامات هیجانی و ترساندن مردم نیست.

وی ادامه داد: البته بیماری های تنفسی، سرماخوردگی و آنفلوانزا وجود دارد و مراقبت های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع این بیماری ها لازم است. استفاده از ماسک نیز به هیچوجه برای عموم مردم توصیه نمی شود و فقط افرادی که سرماخوردگی یا عفونت تنفسی دارند بهتر است برای جلوگیری از انتقال بیماری به دیگران از ماسک استفاده کنند.

وی گفت: بیماری های تنفسی از طریق قطرات تنفسی منتقل می شوند، بنابراین استفاده از ماسک در افراد مبتلا از انتقال بیماری جلوگیری می کند اما افراد سالم نیازی به ماسک ندارند.

عرفانی افزود: مهمترین اقدام برای پیشگیری از بیماری های تنفسی رعایت فاصله حداقل یک متری از افراد مبتلا, پرهیز از انتشار ترشحات تنفسی, شست وشوی مداوم دستها و پرهیز از  دست دادن و روبوسی است و افراد مبتلا نیز باید از رفتن سر کار خودداری کنند تا بیماری به دیگران منتقل نشود.

ویروس کرونا به عنوان عامل این بیماری به سیستم تنفسی حمله می کند و به تدریج این سیستم را از کار می اندازد و از علائم این بیماری می توان به سرفه، تب شدید که به التهاب ریه و نارسایی کلیه منجر می شود.

تاکنون تعداد تلفات ویروس جدید کرونا در  چین به ۲۱۳ کشته رسیده و تعداد ۹۰۹۶ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند و همچنین آمارهای غیر رسمی از ابتلای ۱۲ هزار و ۱۶۷ نفر به این بیماری خبر می‌دهد.

سازمان جهانی بهداشت به دلیل شیوع ویروس در خارج از چین «شرایط اضطراری جهانی» اعلام کرده و آن را «شیوع بی سابقه» توصیف کرده است.

 نشانه‌های بیماری کرونا در کشورهای دیگر هم مشاهده شده که به این شرح است: ایتالیا (۲ مورد)، فرانسه (۶ مورد)، آلمان (۵ مورد) و استرالیا (۹ مورد) و  یک مورد از انتقال شخص به شخص ویروس کرونا در کشور آمریکا مشاهده شده است.

معاون کل وزارت بهداشت نیز اعلام کرده  تاکنون هیچ‌گونه علائمی از ابتلا مردم ایران به ویروس کرونا مشاهده نشده است.

۲۳۵۲۳۲

کد خبر 1347889

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =