ننه سرما در نوروز می‌آید و همه چیز را به هم می‌ریزد

جواد انصافی قصد دارد در اسفند امسال، نمایش «ننه سرما در نوروز» را با همراهی موسیقی زنده در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روی صحنه ببرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، جواد انصافی، پژوهشگر، بازیگر و کارگردان نمایش‌های سنتی و ایرانی در جدیدترین تجربه خود، قصد دارد نمایش «ننه سرما در نوروز» را که حاصل پژوهشی ۵ ساله او درباره نوروز است، در مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روی صحنه ببرد.

وی در این باره گفت: «پیش از این ۲ نمایش را برای بزرگ‌سالان بر اساس پژوهش ۵ ساله خود در مورد نوروز به صحنه بردم و این سومین اثر برگرفته از آن پژوهش است که ویژه کودکان به صحنه می‌رود.»

انصافی افزود: «در ۲ اثر قبلی برای بزرگ‌سالان به مسائل علمی مرتبط با نوروز پرداختم و در نمایش «ننه سرما در نوروز» که ویژه کودکان است، قصه، موضوع مدنظر است و یک سنت‌شکنی در آن انجام داده‌ام. قصه «ننه سرما در نوروز» این است که بچه‌ای از عمو نوروز می‌خواهد که ننه سرما را بیدار کند و در این بین حاجی فیروز به کمک بچه‌ها این کار را انجام می‌دهد و در پی آن اتفاقاتی رخ می‌دهد و همه چیز به هم می‌ریزد.»

کارگردان «ننه سرما در نوروز» درباره تعداد بازیگران این اثر نمایشی گفت: «در این نمایش ۱۰ بازیگر به همراه ۳ نوازنده حضور دارند و ایفای نقش حاجی فیروز را خودم برعهده دارم.»

وی ادامه داد: «در نمایش «ننه سرما در نوروز» موضوعات نوروز را به‌طرز ساده‌ای که برای بچه‌ها قابل فهم باشد، تعریف می‌کنیم. همچنین از حرکات فرم فولک و اصیل ایرانی استفاده کرده‌ایم تا بچه‌ها با آن‌ها آشنا شوند.»

انصافی درباره ضرورت بازنمایی نمایش‌های سنتی برای کودکان تأکید کرد: «خیلی لازم است نمایش‌های سنتی و ملی‌مان را به بچه‌ها بشناسانیم. بسیاری از نمایش‌های کودک ما در حال حاضر فضای خارجی دارند در حالی‌که سوژه‌های اصیل ایرانی که فرهنگ اصیل ماست باید به بچه‌ها شناسانده شوند. اگر بچه‌ها این سوژه‌های اصیل ایرانی را بشناسند، علاقه‌مند به شناختن تاریخ مان می شوند.»

این پروژهش‌گر نمایش‌های سنتی ایرانی، در پایان گفت: «در دانشگاه‌های ما درباره تئاتر اروپا و آمریکا آموزش می‌دهند ولی متأسفانه واحدی درسی درباره نمایش‌های سنتی و ایرانی نداریم. وقتی بچه‌ها بدانند که در پس تمام کارها، آیین‌ها، رسوم و نمایش‌های سنتی ما یک پشتوانه فکری نهفته است، به آن‌ها علاقه‌مند می‌شوند. نوع نمایش ایرانی و فضای نمایش سنتی را باید به بچه های‌مان انتقال دهیم.»

۵۷۵۷

کد خبر 1347905

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =