توضیح وزیر اقتصاد درباره شیوه اخذ مالیات از تراکنش‌های بانکی

تسنیم نوشت: وزیر اقتصاد با اعلام اینکه پزشکان برای نصب کارت خوان تا پایان بهمن ماه مهلت دارند، گفت: بعضی ها انتقاد می کنند که چرا از عایدی دارایی نجومی مالیات اخذ نمی کنیم، چون قانون نداریم.

فرهاد دژپسند، وزیراقتصاد در برنامه پارک شهر رادیوتهران درپاسخ به اینکه گفته می شود درآمد اصلی دولت در بودجه ۹۹ از مالیات است گفت: در بودجه ۹۹  قسمت اصلی منابع اصلی دولت  بر روی مالیات است، آرزوی چند دهه تحلیل گران اقتصادی است.

 وی با اشاره به اینکه در تمام دنیا بخش قالب توجه  هزینه های دولت از درآمدهای مالیاتی تأمین می شود افزود: متأسفانه یک عقب ماندگی نسبت به دنیا داریم، نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در ایران بسیار پایین است. این نسبت بر اساس برنامه ششم باید به ۱۰درصد برسد و در حال حاضر ۶درصد است.

 وزیر اقتصاد با بیان اینکه در حال حاضر امکان فروش بالای نفت نیست گفت: تأمین درآمد از هزینه مالیاتی را باید به فال نیک بگیریم. باید از مالیات تأمین مالی کنیم.  آنچه مسلم است این است که باید تلاش کنیم عدالت مالیاتی دچار خدشه نشود. یعنی همان طور که اشاره درستی داشتیم، وقتی در دورترین  نقاط کشور معلمی حقوق ۳میلیونی دریافت می کند، زمانی که حقوقش به ۳ میلیون و ۵۰۰ برسد، باید فاصله بین ۳میلیون تومان و ۳میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را مالیات پرداخت کند.

 دژپسند افزود: از سوی دیگر باید به این توجه داشت که آن دسته از افرادی که در کلان شهرها مشغول کار هستند و حقوق های آنچنانی دریافت می کنند، نیز باید مالیات پرداخت کنند.  تلاش های زیادی کردیم و توانسته ایم درآمد مالیاتی را افزایش دهیم و توانستیم بخشی از جای خالی نفت را پر کنیم.  برای اینکه بتوانیم به دانه درشت ها برسیم از روش های مختلفی استفاده کردیم، به دنبال اصلاح قانون مالیات مستقیم هستیم، پیش نویس لایحه را به دولت ارسال کردیم و در حال بررسی هستیم. در این لایحه پایه های مالیاتی را  افزایش دادیم. در برخی موارد نمی توانستیم مالیات دریافت کنیم. بعضی ها انتقاد می کنند چرا از عایدی دارایی نجومی مالیات اخذ نمی کنیم، چون قانون نداریم.

 وی گفت: به نوعی عمل کردیم که بتوانیم معافیت مالیاتی را ساماندهی می کنیم. متناسب با سطح درآمد یک معافیت مالیاتی را متناسب با سطح مشاغل طبقه بندی می کنیم. در لایحه قانون مالیات بر مجموع درآمد افراد را نیز برنامه ریزی کردیم.

 وی ادامه داد: این لایحه در دولت در دست بررسی است امیدواریم به زودی در دولت نهایی و به مجلس برود. از سوی دیگر نیز سعی کردیم مالیات را مجهز به فناوری نوین کنیم و تأکید کنیم بر جمع آوری اطلاعات مورد نیاز برای اعمال مالیات و عدالت مالیاتی. در دو زمینه اقدامات لازم را انجام داده ایم.  امیدواریم در آینده ای نزدیک به سهم قابل توجهی از مالیات از تولید ناخالص داخلی برسیم که انشاالله وابستگی دولت به بودجه نفت کم شود.

وزیر اقتصاد بیان کرد:  پزشکان جامعه فرهیخته و علمی کشور هستند. برای اینکه این مشکل را رفع کنیم، جلساتی را با معاونت نظام پزشکی گذاشتیم، خوشبختانه منتهی به امضای تفاهم نامه بین رئیس سازمان مالیاتی و رئیس نظام پزشکی شد. در آنجا مقرر شد تا آخر بهمن ماه تمام الزامات مورد نیاز وصول مالیات از جامعه پزشکان فراهم شود.  در صورتی که عزیزی از جامعه پزشکان تن به این امرقانونی ندهد درآمد آنها مشمول جریمه می شود. تفاهم نامه ۱۰ روز قبل امضا شده است و تا آخر بهمن قرار است کارت خوان پزشکان وصل شود.

وی درباره کسر مالیات از تراکنش‌های بالا گفت: موضوع به این شکل نیست که هر کس تراکنش دارد، مالیات کسر شود.  این اصولی نیست و غیر عادلانه است. متناسب با تراکنشها از آنها اطلاعات میخواهیم، اگر درآمدی داشت و مشمول مالیات شود آن وقت اعمال مالیات میشود.

 وی ادامه داد: سعی میکنیم در این زمینه اجحافی صورت نگیرد. در دنیا دولتها با مالیات سپری میکنند. وزیر امور اقتصاد دارایی رئیس مقابله با پولشویی است. تمام مواردی که مقابله با پول شویی است در این شورای عالی که متشکل از نمایندگان سه قوه است بررسی می شود. در این شورا سه نفر از نمایندگان مجلس هستند، وزیر اطلاعات، تعدادی از وزرا در این شورا حضور دارند، دبیرخانه در وزارت اقتصاد است. همچنین مرکز اطلاعات مالی به وزارت اقتصاد وابسته است. 

دژپسند افزود:کارمزد تراکنش مالی بین بانکی هنوز در دستور کار نیست. ممکن است فعالان صنایع بانکی علاقه مند باشند. اما هنوز خبر خاصی در این باره نیست. یکی از روش های مرسوم در دنیا برای تأمین مالی دولت ، استفاده از فروش اوراق قرضه است. عددی که داریم نسبت به بسیاری از کشورها قابل مقایسه نیست. ما اوراق را می فروشیم و خریدار می خرد و سود دارد. تا به حال نداشته ایم اوراق دولتی که به سررسید رسیده ، حتی با یک ساعت تأخیر نقد شده باشد. اینکه هر نفر هنگام تولد بدهکار است اشتباه است. این روشی است که در همه دنیا استفاده می شود. همه باید در این شرایط در یک جبهه باشند تا از تحریم های دشمن به خوبی عبور و مقاومت کنیم.

۲۲۳۲۲۹

کد خبر 1348474

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • RO ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  0 0
  امیدوارم وضعیت بهتر بشه
 • IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  0 0
  باز هم مالیات
 • IR ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  0 0
  باید کشور با مالیات اداره بشه و پول نفت صرف توسعه واقعی شود نه بودجه جاری
 • علیرضا IR ۰۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0 0
  یک کارمند و کارگر و در کل حقوق بگیر چند جا باید مالیات بده؟
 • IR ۰۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0 0
  ای بابا
 • IR ۰۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0 0
  برای یک دوره مضیقه خوبه
 • GB ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0 0
  به ضرر مردمه
 • IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0 0
  مگر از سکه قانون داشتید که از پیش فروش سکه مالیات غیر قانونی وضع کردید؟!!!!
 • IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0 0
  هیچ جای دنیا از تورم مالیات نمیگیرن بلکه از درآمد واقعی آن هم بر اساس قانون.
 • IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0 0
  موافقم
 • IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0 0
  فکر نکنم موضوعیت داشته باشه
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0 0
  مالیات جدید فقط مالیات خونه های لوکس و خالی
 • IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0 0
  درست نیست
 • رضا ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0 0
  این طوری من نقدی خرید می کنم
 • IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0 0
  چقدر مالیات
 • IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0 0
  تراکنش ؟ بالاخره ما وقتی خرید می کنیم مالیات بر ارزش افزوده رو میدیم . از حقوقمان هم میدیم دیگه تراکنش چرا؟
 • ناشناس IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0 0
  ایا پزشکان و دندانپزشکان عزیز و صافکاران و مکانیکان خودروها و ارایشگاههای زنانه و کبابیهای مکانهای تفریحی و زیارتی مالیات درست می دهند ولی نه...ارایشگاههای زنانه میانگین ماهانه بالای ده میلیون درامد دارند ولی مالیات اصلا نمی دهند و واقعا بررسی نمیشه و باید کسی فکری کند و مالیات گرفته شود
 • FR ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0 0
  وکلا را دریابید
 • AE ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0 0
  چرا دکترها مالیات نمیدن؟
 • IR ۰۶:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
  0 0
  همه دنیا با مالیات خودشون را اداره می کنند
 • علی IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
  0 0
  چرا باید بگیرند؟