۱ نفر
۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۹
سودای جدید اردوغان

ایسنا نوشت: یک رسانه ترکیه‌ای فاش کرد که رئیس جمهوری این کشور برای تضمین پیروزی‌اش در انتخابات آتی در صدد بازگشت به نظام پارلمانی است.

روزنامه "دووار" ترکیه در نسخه انگلیسی خود به نقل از منابع مرتبط و آگاه فاش کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور درصدد بازگشت به نظام پارلمانی و جدایی رییس دولت از ریاست حزب حاکم است؛ چراکه طبق ارزیابی‌ها، این تنها راهی است که می‌تواند از شکست حتمی وی در انتخابات آتی جلوگیری کند.

طبق گزارش این روزنامه، اردوغان درحال آماده شدن برای این تغییر ناگهانی و تحویل ریاست حزب عدالت و توسعه به "برات البایراک"، داماد خود و وزیر دارایی و خزانه داری دولت کنونی است.

در همین راستا، دووار به نقل از "مرال آکشنر" رهبر حزب "خوب" ترکیه (IYI) نوشت: بررسی‌های سیاسی نشان داده که اردوغان با توجه به تقسیم بندی‌های فعلی در نظام، دیگر فرصتی برای پیروزی دوباره ندارد و به همین دلیل درصدد بازگشت به سیستم پارلمانی و دور شدن از حزبش بوده و امیدوار است که این اتفاق پیروزی‌اش در انتخابات آتی را تضمین کند.

وی افزود: سفرهای اخیر اردوغان به استان‌های مختلف با هدف آزمودن این تغییر جدید انجام شده‌اند که برخی آن را "جهشی دیگر خارج از چارچوب عقل و منطق" می‌خوانند.

این رسانه ترک زبان در ادامه نوشت: این اقدام ناگهانی و احتمالی عکس آنچه اردوغان به دنبال آن است را رقم خواهد زد و ممکن است که منجر به چند دستگی در حزب حاکم شود، مانند آنچه درباره احمد داووداوغلو، نخست وزیر اسبق و علی باباجان، معاون رئیس جمهوری سابق ترکیه رخ داد و هر دو در اعتراض به شیوه "دیکتاتوری" اردوغان از حزب عدالت و توسعه خارج شدند.

310311

کد خبر 1348578

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =