زلزله ۴۰ درصد ساختمان‌های در معرض خطر البرز را تخریب می‌کند

ایسنا نوشت :سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری البرز با اشاره به وجود گسل‌ در اکثر نقاط استان البرز گفت: ضروری است طرح مقابله با زلزله از سوی شهرداری‌های استان تهیه و تدوین شود.

محمدرضا فلاح نژاد روز سه‌شنبه ۱۵ بهمن در همایش "ریسک و تاب‌آوری شهر در مقابل زلزله" که با همکاری شهرداری کرج برگزار شد، گفت: در این طرح، ریسک و تاب‌آوری شهری مناطق ۱۲ گانه کرج و فردیس در برابر زلزله بررسی شده است.
این مسئول بیان کرد: شهر فردیس پیش از مستقل شدن، مجموعه مدیریت شهری دو منطقه از مدیریت شهری کرج را در بر می گرفت که پیشنهاد می‌شود شهرداری و فرمانداری فردیس برش شهر فردیس طرح مناطق خود را اخذ نموده و اقدامات اجرایی مرتبط با بحران زلزله را به عمل آورند.
فلاح‌نژاد با بیان اینکه الگوی مطالعات شهر کرج می‌تواند در سایر شهرهای استان  بومی سازی شود، اضافه کرد: همه ادارات در راستای تحقق این طرح اقدامات لازم در خصوص محافظت از شریانها و تاسیسات خود را انجام دهند.
وی یادآور شد: اداراتی همچون هلال احمر، اورژانس، تبلیغات اسلامی، بهزیستی، دانشگاه‌ علوم پزشکی و...  باید خود را برای حوادث بحرانی مطابق با طرح فوق آماده کنند.
 فلاح نژاد خطاب به شهرداری‌ها گفت: اقدامات و طراحی شهرداری کرج قابل الگوبرداری است و انتظار می رود سایر شهرداری ها از این طرح الگوبرداری کنند.
وی یادآور شد: مشابه گسل‌های مختلفی که در شهر کرج شناسایی شده در سطح استان البرز وجود دارد.
فلاح نژاد با بیان اینکه مسیر گسل زلزله استان البرز از کلاک تا آبیک است، افزود: این گسل‌ها در قسمت‌های شمالی و جنوبی استان البرز نیز وجود دارد.
به گفته وی، شهر کرج در محاصره انواع گسل ‌ها است و باید همه سازمان ها در استان البرز کمک کنند تا طرح زلزله شناسی در کلانشهر کرج به خوبی اجرایی شود.
سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری البرز خاطر نشان کرد: اگر بحرانی در کرج رخ دهد، ایران کوچک به لحاظ اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و...  تبعات گسترده کشوری خواهد داشت.
وی ادامه داد: بررسی‌ها بیان می‌کند وقوع زلزله در البرز ۴۰ درصد ساختمان‌های معرض خطر را تخریب می‌کند از این رو مجموعه مدیریت شهری شهرداری‌ها باید به عنوان رئیس ستاد بحران شهر اقدامات اصولی را در برنامه ها داشته باشند.

46

کد خبر 1349018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =