ترامپ چه گفت که برگه های سخنرانی او پاره شد؟

نطق سالانه ترامپ به بامداد امروز مانند هرسال با جنجال بسیار برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،  دونالد ترامپ به رسم هرسال نیز امسال در کنگره برای سخنرانی به همراه اعضای خانواده و کاخ سفید در کنگره حاضر شد. جلسه ای که مانند سال گذشته با حواشی بسیار همراه شد. با این تغییر که امسال ترامپ به زعم خود با دستاوردهای بسیاری در حوزه سیاست خارجی به کنگره رفته است.

به گزارش وب سایت شبکه خبری سی ان ان، او در ابتدای سخنان خود گفت: سه سال پیش بازگشت بزرگ آمریکا را آغاز کردیم. امروز در برابر شما ایستاده‌ام تا نتایج باور نکردنی آن را به اشتراک بگذارم. اشتغال افزایش یافته، درآمدها بالا رفته، فقر کمتر شده، جرایم کاهش یافته، اعتماد قدرت گرفته و کشور ما بار دیگر به شدت قابل احترام شده است. سال‌های فروپاشی اقتصادی به پایان رسیده است. روزهایی که کشور ما توسط سایر ملت‌ها مورد استفاده، بهره‌جویی و حتی اهانت قرار می‌گرفت، مدت‌هاست پشت سر گذاشته شده است. وعده‌های عمل‌نشده، احیای بدون اشتغال، اظهارات کلیشه‌ای و بهانه‌های بی‌پایان برای کاهش ثروت، قدرت و حیثیت آمریکا به پایان رسیده است.

ترامپ چه گفت؟

رئیس جمهوری آمریکا شامگاه سه شنبه در ارائه گزارش سالانه وضعیت عمومی این کشور در کنگره آمریکا با ادعاهای تکراری درباره شرایط این کشور به ملت بزرگ ایران اهانت کرد.

دونالد ترامپ که هنوز سایه استیضاح را بر سر خود دارد و قرار است رای گیری آن در روز چهارشنبه به وقت محلی در محکمه سنا برگزار شود، با اطمینان از اینکه اکثریت جمهوریخواهان از او حمایت می‌کنند به کنگره آمد و در سومین سخنرانی سالانه خود، این مطلب را مطرح کرد.

به گزارش ایرنا، وی که از نتایج رقابت‌های مقدماتی دموکرات‌ها در ایالت آیوا هم با خبر است و می‌داند جو بایدن همان رقیبی که برای تخریب وی دست به دامان اوکراین شده بود، رتبه چهارم را کسب کرده است، خود را رقیب بدون منازع جمهوریخواهان در این دور از انتخابات هم می‌داند.

با این حال، تعدادی از دموکرات‌های کنگره همچون الکساندار اوکازیو کورتز جوانترین عضو مجلس نمایندگان اعلام کرده اند در نشست امشب حضور نخواهند یافت و برخی از نمایندگان دموکرات زن کنگره هم همچون سال گذشته برای اعتراض به عملکرد ترامپ، لباس‌هایی به رنگ سفید را به تن کرده‌اند.

سخنرانی سال گذشته ترامپ در کنگره پس از بحران تصویب بودجه و تعطیلی طولانی مدت دولت انجام شد و امسال هم به عنوان سال انتخابات در قامت یک رئیس جمهوری استیضاح شده، در حالی که نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان را در جایگاه ریاست مشترک این نشست بالای سر دارد، به تمجید از اقدامات دولت خود در ابعاد نظامی، اقتصادی، مبارزه با تروریسم پرداخت.

وی در حالی که با تشویق‌های مکرر جمهوریخواهان و سکوت مطلق دموکرات‌ها روبرو بود، اظهار کرد: دشمنان آمریکا در حال فرار هستند و بخت آمریکا در حال ارتقا است. سال‌های نزول اقتصادی به سر آمده است. روزهای سوء استفاده و تقبیح کشورما پشت سر است و تمام بهانه‌های پیشین برای هدر رفتن اعتبار و پول آمریکا به سر آمده است.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: در سه سال گذشته، تضعیف سرنوشت آمریکا را رد کردیم و با شتابی به پیش می رویم که تصور ناپذیر بود. ما هرگز به وضعیت سابق برنمی‌گردیم.

ترامپ ادامه داد: ارتش ما کاملا بازسازی شده و قدرتی بی همتا دارد. مرزهای ما ایمن و ارزش های ما تجدید شده است. برای همه اینها به ملت و اعضای کنگره می گویم که وضعیت کشور ما قویتر از هر زمان دیگر است.

وی همچنین وضعیت بیکاری در این دولت را پایین‌تر از هر دولت دیگر دانست و اضافه کرد: اگر ما سیاست‌های ناکام دولت قبلی را وارونه نکرده بودیم، اکنون جهان شاهد این موفقیت اقتصادی نمی بود.

رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه یکی از وعده های ما جایگزین کردن توافق فاجعه بار نفتا بود، گفت: بسیاری از سیاست مدارها به دنبال تغییر نفتا بودند اما برخلاف پیشینیان من به عهد خود وفا کردم واین کار را انجام دادم.

ترامپ افزود: با این توافق جدید باعث ایجاد یکصد هزار شغل جدید در صنعت خودرو می شود و همچنین باعث می شود تجارت ما با کانادا و مکزیک به صورت منصفانه و متقابل افزایش می یابد.

وی ادامه داد: همچنین وعده داده بودم که تعرفه‌هایی برای جلوگیری از سرقت مشاغل ما با چین اجرا کنم، این سیاست کارساز بود و چند روز پیش این توافق را امضا کردیم تا رشد اقتصادی آمریکا را افزایش دهد.

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: طی سالیان، چین از آمریکا سوء استفاده می کرد اما اکنون آن را عوض کردیم در حالی که بهترین رابطه را در مقایسه با گذشته با چین داریم.

ترامپ با بیان اینکه "ما بار دیگر برای آزادی در نیمکره غربی ایستادیم و مسیر دولت قبلی درباره کوبا را تغییر دادیم"، اظهار کرد: ما حامی امید کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا هستیم تا به دموکراسی دست یابند. ائتلافی علیه حکومت سوسیالیست نیکلاس مادورو شکل دادیم. مادورو غیر مشروع است و ظالمی است که علیه ملت خود خشونت می ورزد و این خشونت شکست خواهد خورد.

وی عنوان کرد امشب خوان گوایدو که او را رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا نامید، با آنها است و خطاب به رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا گفت: لطفا این پیام را به مردمتان بگویید که آمریکا برای دفاع مشروعشان از آزادی در کنارشان است.

رئیس جمهوری آمریکا در مقابله با نامزد سوسیال دموکرات آمریکا یعنی برنی سندرز هم گفت: سوسیالیسم کشورها را نابود می کند اما آزادی روح و روان را یکپارچه می‌کند.

ترامپ ادامه داد: برای حفاظت از آمریکا ۲.۲ تریلیون دلار را برای ارتش آمریکا سرمایه گذاری کردیم. همه این تجهیزات در ایالات متحده ساخته شده اند. همچنین باعث شده است که متحدان ما به پرداخت سهم خود در ناتو کمک کنند.

رئیس جمهوری آمریکا در حالی که درباره سیستم مراقبت بهداشتی صحبت می کرد به سیاست‌هایی که از سوی سندرز مطرح می شود تاخت و گفت: هرگز اجازه نمی دهیم سوسیالیسم، مراقبت های بهداشتی آمریکا را نابود کند.

ترامپ درباره امنیت مرزهای جنوبی آمریکا و مبارزه با مواد مخدر هم اظهار کرد: همین الان یک دیوار بسیار قوی طولانی و مرتفع در مرز جنوبی در حال ساخت است و تا اوایل سال آینده بیش از ۵۰۰ مایل، دیوار ساخته شده خواهد داشت.

وی همچنین مدعی شد با دولت چین برای مقابله با ویروس جدید کرونا همکاری نزدیکی دارد در حالی که چندی پیش "رابرت او برایان" مشاور امنیت ملی وی گفته بود که ما به چین پیشنهاد همکاری داده ایم اما تا کنون پاسخی دریافت نکرده ایم.

رئیس جمهوری آمریکا درباره سیاست مهاجرتی دولت خود هم گفت: دولت من تلاش بی سابقه ای را برای امنیت مرز جنوبی آمریکا انجام داده است. این دولت به ورود مهاجران غیرقانونی پایان داد. اگر کسی غیرقانونی وارد شود به سرعت از کشور اخراج می شود.

ترامپ افزود: گذر مهاجران غیرقانونی از ماه مه کاهش یافته است در حالی که دیوار مرزی بالا می رود و مواد مخدر ضبط می شود، گذر مهاجران غیرقانونی هم روند نزولی دارد.

وی تصریح کرد: ما روی لوایحی که جایگزین نظام پوسیده مهاجرتی شود ،کار می کنیم تا به افرادی خوشامد بگوییم که به اقتصاد کشور کمک کنند.

رئیس جمهوری آمریکا برخلاف صدها کشته ای که به خاطر حمل سلاح در آمریکا رخ می دهد، در اظهاراتی همسو با منافع صاحبان مجتمع های نظامی صنعتی گفت من از متمم دوم قانون اساسی یعنی حق مالکیت سلاح حمایت می کنم.

ترامپ در بخش دیگری از اظهارات خود به ادعای مبارزه با تروریسم پرداخت و در اظهاراتی تکراری مدعی شد دولت وی برای امنیت ملی آمریکا به طور قوی با تروریسم اسلامی رادیکال مبارزه می کند.

وی همچنین از طرح "معامله قرن" که برخلاف تمام مقررات بین المللی و قطعنامه شورای امنیت است، به عنوان "نقشه نوآورانه برای صلح بین اسرائیل و فلسطین" یاد کرد که از نظر او به منطقه ثبات می دهد.

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر از پیروزی بر تروریست‌های خود ساخته مورد حمایت متحدان منطقه ای آمریکا افتخار کرد و مدعی شد که ۱۰۰ درصد خلافت داعش را آزاد کرده و رهبر آن یعنی ابوبکر البغدادی  که او را قاتل خون آشام نامید، مرده است.

ترامپ در ادامه اظهارات خود، سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی را که زندگی خود را وقف تروریست های مورد حمایت آمریکا و وهابیت کرده بود، تروریست مسئول قتل آمریکایی‌هایی نامید که در عراق حضور دارند.

وی، با نادیده گرفتن میلیون‌ها عراقی و ایرانی که به پاس فداکاری و از جان گذشتگی سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در تشییع پیکر این شهدا حضور یافته بودند، فرمانده سابق سپاه قدس ایران را تروریست نخست جهان نامید و گفت در ماه گذشته در یک حمله ای که او آن را بی نظیر نامید، سلیمانی را به قتل رساندند و برای همیشه به آنچه که او سلطه ترور بدخواهانه وی خواند، پایان داده است.

ترامپ در ادامه این اهانت ها و با نادیده گرفتن اقدام تروریستی دولت خود در به شهادت رساندن یک فرمانده ارشد کشور دیگر، مدعی شد: پیام ما به تروریست ها روشن است هرگز از عدالت آمریکا نخواهید گریخت. اگر به شهروندان ما حمله کنید، زندگی شما خاتمه خواهد یافت.

وی در اظهاراتی تکراری سعی کرد بر موج اعتراضات اخیر در ایران سوار شود که در حمایت از اغتشاشگرانی که در این جمع بوده اند، گفت این ایرانی ها صدای خود را به گوش جهان رساندند و ما در کنار آنها ایستاده ایم.

رئیس جمهوری آمریکا که دستور تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران را بارها و بارها صادر و حمایت کرده است و خود را به نفهمیدن گزارش‌های پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به تعهدات برجامی خود زده است، از جمهوری اسلامی ایران خواست به دنبال تسلیحات اتمی نرود و برای مردم خود کار کند.

ترامپ با تایید اینکه تروریسم اقتصادی دولت وی، شرایط بدی را برای ایران رقم زده است، بار دیگر با اهانت به مقامات ایران که آنها را مغرور می نامید، گفت باید ببینیم چه می کنند.

وی با اشاره به جنگ ۱۸ ساله و ناموفق آمریکا در افغانستان، مدعی شد به دنبال پایان دادن به جنگ در خاورمیانه است.

رئیس جمهوری افغانستان به مذاکرات صلح با طالبان اشاره کرد که هنوز موفقیتی نداشته است و گفت: نمی خواهیم هزاران نفر بی گناه در افغانستان کشته شوند و ما وظیفه پلیس برای کشورهای دیگر نداریم.

ترامپ افزود: می خواهیم به طولانی مدت‌ترین جنگ آمریکا پایان دهیم وسربازان خود را به آمریکا بازگردانیم.  جنگ بار سنگینی را بر خانواده نظامیان بی نظیر ما قرار می دهد.

واکنش نانسی پلوسی رئیس مجلس آمریکا در پایان این نشست هم قابل توجه بود که هنوز ترامپ جایگاه خود را ترک نکرده بود، متن سخنرانی او را پاره کرد و به کناری انداخت.

بیشتر بخوانید:تصاویر| نانسی متن سخنرانی ترامپ را پاره کرد؛ ترامپ کف زد و دست نداد!

همزمان با سخنرانی ترامپ، برغم جمهوری خواهانی که مدام برای سخنران کف می زدند، دموکرات ها با سر تکان داد، تاسف خود را از مطالبی که رئیس جمهوری آمریکا درحرف هایش مطرح می کرد، نشان دادند.

نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان که در این سخنرانی در کنار مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا و پشت تریبون محل استقرار ترامپ ایستاده بود، در اوج اعتراض به سخنان ترامپ، متن این سخنرانی را پاره کرد و کنار انداخت.

پیش از این اقدام پلوسی، پلوسی که می خواست با رئیس جمهوری آمریکا دست بدهد، ترامپ از دست دادن با او خودداری کرد.

310 310

کد خبر 1349283

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
  0 0
  ترامپ مردم امریکا را گوسفند فرض می کند.
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
  0 0
  مثل اخبار 2030 بود!
 • بینام IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
  0 0
  کاش انقدر ازادی عمل در مملکت ما هم حاکم بود و رییس مجلس و رییس جمهوری واقعا کار واقعی خودشون رو انجام میدادن به این میگن آزادی واقی
 • IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
  0 0
  کاش ما هم همچین کسی که بتونه اینقدر خدمات به کشورش بده داشتیم
 • IR ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۷
  0 0
  سگ زرد برادر شغال است