این گزارش از نظرات کاربران درباره گزارش کشف تریاکهایی که قانونی و با مجوز وزارت بهداشت از طریق هواپیما وارد کشور شد، تهیه شده است.

ماجرای تریاکهای قانونی که از طریق فرودگاه امام خمینی(ره) به تهران آمده بود، در گزارشی به عنوان "تریاکهای خالص، هوایی می رسد: پلیس می گوید تریاک وارداتی قانونی آمده است" چاپ شد و باعث این شد که نظرات متعددی از کاربران خبرآنلاین در زیر این گزارش درج شود.

در این گزارش آمده بود: " پلیس می گوید 20 تن تریاکی که اخیرا در فرودگاه بین المللی پایتخت کشف شده، قانونی است. هر چند در ابتدا، میزان تریاکی که کشف شد و به پرونده آن به دادگاه انقلاب تهران رفت، 29 تن عنوان شده بود، ولی هر چه زمان گذشت، از سنگینی آن کاسته شد تا پس از اعلام وزن 20 تنی، سنگینی تریاکها تنها 17 و نیم تن، گفته شود."

در بخش دیگری از این گزارش، این سئوالات مطرح شده که "چرا با وجودی که افغانستان به عنوان بزرگترین تولید کننده تریاک و سایر مواد مخدر بیشترین مرزهای مشترک را با کشور ما دارد، شهر بمبئی در هندوستان به عنوان مبداء این محموله انتخاب شده است. آیا قیمت مواد مخدر در هندوستان ارزانتر از افغانستان است و یا تریاکهای تولید بمبئی، خالص تر از مواد مشابه تولید افغانستان شمرده می شود؟ آیا شرکت وارد کننده، آنچنان که رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا می گوید خصوصی است؟ یا به گفته معاون دارویی وزارت بهداشت یک شرکت دولتی، به این کار مبادرت کرده. شرکتی که گفته می شود با یک "پرواز اختصاصی" تریاکها را به تهران رسانده است."

شاید طرح این سئوالات، نظرات مردم و خوانندگان را برانگیخت تا دست به نوشتن بزنند. هر چند بسیاری از این نظرات قابل انتشار نبودند، ولی برخی که توانسته بودند خود را از خطوط قرمز سایت عبور دهند و به افتخار انتشار نائل شوند، در جای خود خواندنی بودند.

یکی از کاربران سایت در کامنت خود درباره کاهش وزن اعلام شده تریاکها نوشته :"دیروز 29 تن بود امروز شد 20 تن؟ حتما تا دو سه روز دیگه میشه چند کیلو و بعدشم خبر تکذیب می شه."

کاربر بی نام دیگری که به نظر می رسد دل پرخونی از تریاکهای ناخالص در اختیار خود دارد، می نویسد: "خوش بحال مصرف کننده هاش .خالصشو حال میکنند .اینجا هم شهروند درجه 1 و2 داریم."

برخی کاربران نیز با انتقاد از وضعیت اطلاع رسانی درباره این تریاکها نظرات جالبی داده اند. یکی از این افراد که خود را به نام فرهادی معرفی کرده، در نظر خود این طور نوشته: "تناقض در گفتارهای مسئولان به شدت به چشم می خورد. چرا از ابتدا این هماهنگی وجود نداشت که برای یک محموله قانونی، پلیس فرودگاه در جریان قرار بگیرد و لااقل پس از کشف، مسئله به این صورت متناقض رسانه ای نشود؟ نکند واقعا مسئله چیز دیگری بوده؟"

این مسئله در نظر کاربر دیگری به نام "برای مادر"، شکل دیگری پیدا کرده، ولی می توان گفت که مضمون، همچنان انتقاد از وضعیت غیر شفاف ورود این مواد از طرق قانونی به کشور است: "مسئله اصلی اینه که چرا این قدر تریاک رو با یک پرواز اختصاصی وارد کردن؟ تا حالا این قدر نیاز نبود به حمل و نقل دولتی تریاک؟ آیا کارخانه های داروسازی ما بیشتر شدن یا مشتریهای جدیدی به دست آوردن که بدون فراوری، محصولات رو به صورت خام مصرف می کنند تا حداقل از فواید تریاک بی نصیب نمونن؟"

برخی از کاربران نیز مشکلات به وجود آمده این محموله را متوجه وزارت بهداشت دانسته اند. به عنوان مثال، آقا یا خانم "اخوان" در کامنت خود نوشته: "برای دیدن اصل موضوع باید به این مسئله رسیدگی کرد که چرا پلیس و قوه قضائیه در جریان مجوزهای وزارت بهداشت قرار نگرفته است؟ وزارت بهداشت موظف است طبق آئین نامه تهیه و تولید و توزیع داروهای مخدر، این مسایل را کنترل کند، ولی چنانکه از اظهارات این وزارتخانه پیداست، هنوز کسی به درستی نمی داند برای 29 تن تریاک، مجوز داده اند و یا فقط 17 و نیم تن مد نظر بوده و مجاز وارد کشور شده است؟ چرا وزارت بهداشت به وظیفه قانونی خود در این مورد به خوبی عمل نکرده است؟"

نظرات طنزگونه نیز در بین اظهار نظرات خوانندگان فراوان به چشم می خورد، از جمله:" شاید این تریاک نبوده وخرما باشد مامورین اشتباه شناسایی کردند" و " نمی شه آدرس دقیق بدن این ساقی هندی کجاست تا ما هم مشتری شیم. به خدا از بس عملهای فعلی ناخالصی داره مریض شدیم. ما هم اندازه خارجیها پول می دیم پس چرا نباید سرویس خوب دریافت کنیم؟"

42/133

کد خبر 134940

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =