۰ نفر
۱۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵
۹ داستان از «تزار عشق و تکنو» منتشر شد

کتاب‌نیوز نوشت: مجموعه داستان «تزار عشق و تکنو»(The tsar of love and techno)نوشته‌ آنتونی مارا (Anthony Marra)، برنده جایزه فرهنگستان هنر و ادبیات آمریکا در سال ۲۰۱۶، ترجمه و منتشر شد.

آنتونی مارا ( - ۱۹۸۴)، نویسنده جوان آمریکایی است که نامش در بین ۴۵۰ نویسنده‌ای که به نامزدی ترامپ برای انتخابات اعتراض کردند؛ دیده می‌شود.

به گزارش کتاب‌نیوز، مجموعه داستان «تزار عشق و تکنو» که «آنتونی مارا» در سال ۲۰۱۵ منتشر کرده، شامل داستان‌هایی است که در دوره‌های مختلف روایت می‌شوند. اولین داستان این مجموعه نمونه‌ای ملموس از پرداختن به تم سانسور است؛ شخصیت اصلی داستان در دوره «ژوزف استالین» در اداره‌ای کار می‌کند که وظیفه‌اش، پاک کردن چهره‌ها از نقاشی‌ها و روزنامه‌هاست. وقتی او با چهره آشنای یک بالرین روبه‌رو می‌شود، کارش را به درستی انجام نمی‌دهد و این تمرد عواقبی را برایش دربردارد.

۹ داستان‌ به هم پیوسته کتاب در فاصله قرن بیستم تا بیست‌ویکم در شوروی-روسیه رخ می‌دهد. داستانها بیانه‌ای علیه کمونیسم و فساد پساکمونیسم روسیه است. این اثر نشان می‌دهد چگونه تاریخ، برخی حقایق را فرسوده می‌کند و از بین می‌برد و برخی دیگر را به حال خود رها می‌کند.

تمامی داستان‌ها را تابلوی نقاشی «مرتعی خالی در بعدازظهر» اثر پیوتر زاخارُف چِچِنِتس به هم پیوند می‌دهد که خود درباره‌اش می‌گوید: «کار مهمی نیست.»داستان‌ها حول شخصیت‌هایی می‌چرخد که هر یک نماینده زندگی و زمانه کشورشان هستند:

مارکین: نقاشی که مامور سانسور تصاویر شخصیت‌های مغضوب حزب کمونیست است.

کولیا: برادرزاده مارکین. سرباز مزدور روس در جنگ علیه چچنی‌ها.

بالرین: مادر بزرگ تبعیدشده به سیبری.

گالینا: نوه بالرین و دختر شایسته سال که مغضوب مناسبات کرملین می‌شود.

سرگی: پسر برادرزاده مارکین. جوان بیکار و بیعاری که نماد پیوند گذشته، اکنون و آینده جوانان روس است و به کلاهبرداری اینترنتی می‌پردازد.

«تزار عشق و تکنو» نوشته‌ آنتونی مارا با ترجمه مریم حسین‌زاده در ۳۶۰ صفحه و با قیمت ۵۲هزار تومان توسط نشر نو منتشر شده است.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1349716

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =