چاووش اوغلو: هرگونه حمله به نیروهای ترکیه در سوریه را پاسخ می‌دهیم

فارس نوشت: وزیر امور خارجه ترکیه در پایتخت آذربایجان هشدار داد که صبر ترکیه در سوریه رو به اتمام است و هرگونه حمله نظامی به نیروهای خود در این کشور غرب آسیا را پاسخ خواهد داد.

 «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه امروز (پنجشنبه) در «باکو» پایتخت آذربایجان با الفاظی شدیدالحن، دولت سوریه را تهدید کرد.

بنا به گزارش پایگاه خبری «کردستان 24»، وزیر خارجه ترکیه با اشاره به عملیات دولت سوریه علیه تروریست‌ها در «ادلب» گفت که اگر دولت سوریه به اقدامات خصمانه علیه ترکیه ادامه دهد، ترکیه نیز پاسخ خواهد داد.

در حالی که ترکیه نیروی نظامی وارد خاک سوریه کرده و حاکمیت این کشور را نقض کرده، این مقام ترکیه ادامه داد: «صبر ما نیز حدی دارد، اگر (دولت سوریه) از حد عبور کند، ما نیز ساکت نخواهیم ماند. ما از روسیه انتظار داریم که رژیم (سوریه) را متوقف کند. ما همچنین با روسیه وارد گفت‌وگو شدیم. جدیدترین مورد (ارتباط با روسیه) با رئیس‌جمهور (ولادیمیر) پوتین بود. تصمیم به همکاری مشترک گرفته شد».

وزیر خارجه ترکیه درباره همکاری روسیه و ترکیه در خصوص سوریه گفت: «کمیته‌ای تشکیل شده است و قرار است رهبران دو کشور با یکدیگر نشست برقرار کنند. هدف ما متوقف کردن درگیری‌ها در آنجا (ادلب) است. این روسیه نیست که به ما حمله می‌کند بلکه این رژیم (سوریه) است. این رژیم به مکان‌های تحت نظارت ما تعرض می‌کند. اگر به حملات (علیه ترکیه) ادامه دهد، ما نیز پاسخ خواهیم داد. ما هر اقدامی را برای متوقف کردن این تراژدی انسانی به کار می‌گیریم».

از طرف دیگر خبرگزار روسی «تاس» نیز گزارش کرد، چاووش اوغلو در خصوص احتمال دیدار رؤسای جمهوری ترکیه و روسیه درباره مسئله ادلب گفت: «تماس تلفنی بین اردوغان (رئیس‌جمهور ترکیه) و پوتین (رئیس‌جمهور روسیه) صورت گرفته است و در حین این تماس تلفنی، تمامی موضوعات به صورت شفاف مورد بحث قرار گرفت. تصمیم به همکاری مشترک (در خصوص سوریه) اتخاذ شد. هم‌اکنون ما منتظر ورود هیأتی از روسیه هستیم و پس از آن در صورت لزوم، رؤسای جمهور دو کشور با یکدیگر دیدار خواهند کرد. هدف ما توقف حملات است».

وزارت دفاع ترکیه صبح روز دوشنبه هفته جاری از کشته و زخمی شدن سیزده نظامی خود در پیشروی‌های ارتش سوریه علیه تروریست‌ها در منطقه کاهش تنش ادلب خبر داد. رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه پس از این مسئله، مدعی شد که توپخانه‌ها و جنگنده‌های ارتش ترکیه به حداقل ۴۰ موضع از ارتش سوریه حمله کرده و حدود ۳۰ سرباز سوری را نیز از پای درآورده‌اند.

«حلوسی آکار» وزیر دفاع ترکیه اما ادعا کرد که در واکنش ادعایی که به ارتش سوریه نشان دادند، حداقل ۷۶ سرباز سوری کشته شدند که البته منابع ارتش سوریه نیز خبر دادند که در حملات ادعایی ترکیه در استان ادلب هیچ نیرویی کشته یا زخمی نشده و خساراتی نیز وارد نیامده است.

هشدارهای ترکیه علیه سوریه در حالی مطرح شده است که روز سه‌شنبه هفته جاری، یک منبع نظامی در ارتش سوریه تأکید کرد که اگر نظامیان ترکیه به نیروهای سوری حمله کنند، با پاسخ ارتش سوریه مواجه خواهند شد.

310311

کد خبر 1349731

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =