محقق کانادایی از تراژدی عین‌الاسد می گوید

ایرنا نوشت: محقق دانشگاه «کِبِک» مونترال کانادا در مصاحبه‌ای گفت که دولت دونالد ترامپ اهمیت و جایگاه سردار سلیمانی را دست‌کم گرفته بود و از پاسخ ایران به این اقدام غافلگیر شد زیرا تصور نمی‌کرد تهران در پاسخ، دست به حمله موشکی بزند.

«ویکتو بردو بورژوا» محقق حوزه آمریکای دانشگاه «کِبِک» مونترال کانادا، فعال در زمینه مطالعات راهبردی و دیپلماتیک در گفت و گو با روزنامه مستقل دانشجویان دانشگاه کِبِک گفت از آنجایی که آمریکا مسئولیت حمله هماهنگ شده برای ترور سردار  سلیمانی را بر عهده گرفت، اگر ایران این تجاوز را تحمل می کرد و به آن پاسخ نمی‌داد، جای تعجب داشت.

وی در پاسخ به سوالی درباره تاثیر ترور سردار سلیمانی در افزایش تنش ها میان آمریکا و ایران اظهار داشت: ابتدا باید توجه کرد که او عضو بلندپایه ای در بطن جامعه ایران بود که معادل جایگاه او در کانادا،  آن ممکن است وزیر دفاع ملی باشد و دوم این که، از نگاه بخشی از جمعیت، سلیمانی یک قهرمان ملی بود. از این حیث، روزهای عزای ملی و تظاهرات ها در محکومیت حمله، بر این واقعیت تاکید داشت که آمریکایی اهمیت او را دست کم گرفته بودند.

این محقق با بیان این که دولت ترامپ با ترور سلیمانی مانع حمله تهران به تاسیسات آمریکایی شد، همچنین احتمال وقوع یک جنگ جهانی به دنبال تنش‌های تهران - واشنگتن را محدود دانست.

این محقق کانادایی همچنین درباره حملات موشکی ایران به پایگاه عین الاسد، پیام رسمی ایران در این حملات را ضد حمله عنوان کرد و گفت اگرچه هدف ایران از انجام این حمله موشکی، هدف قراردادن سربازان آمریکایی و برجای گذاشتن تلفات انسانی نبود اما تعدادی از سربازان آمریکایی به دلیل شدت حملات، دچار آسیب هایی شدند.

سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه هشت نفر دیگر بامداد جمعه ۱۳ دی ماه/  سوم ژانویه در مسیر فرودگاه بغداد به دستور ترامپ و با شلیک موشک از پهپادهای وزارت دفاع آمریکا ترور شده و به شهادت رسیدند.  

روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در واکنش به این جنایت، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ماه/  ۸ ژانویه با صدور اطلاعیه‌ای از شلیک ده‌ها فروند موشک بالستیک به پایگاه عین‌الاسد آمریکا واقع در استان الانبار عراق خبر داد.  

پنتاگون از زمان وقوع حمله ایران به پایگاه الاسد، «دستکم ۵ بار» روایت  خود را درباره تعداد کسانی که در این حمله دچار آسیب مغزی شده اند، تغییر داده است. آخرین آمار حکایت از وارد شدن آسیب مغزی به ۶۴ سرباز آمریکایی است و هنوز هم معلوم نیست آیا مقامات آمریکا همه واقعیت ها را در این باره گفته باشند.

در این ارتباط، دو نفر از نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه آمریکا روز پنجشنبه گذشته در نامه‌ای خطاب به پنتاگون، خواستار پاسخگویی و شفافیت این نهاد درباره میزان جراحات نیروهایی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد در عراق شدند.

پنتاگون هفته گذشته گفته بود که آسیب مغزی نظامیان آمریکایی را جدی نمی‌داند؛ اظهاراتی که با انتقادات گسترده‌ای مواجه شد.   به دنبال این اظهارات، گروه «کهنه‌ سربازان جنگ‌های خارجی» از ترامپ خواست برای کم اهمیت جلوه دادن مصدومیت نظامیان این کشور در حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد عذرخواهی کند.  

310311
کد خبر 1350297

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =