بسیاری از خاطرات سردار سلیمانی امکان انتشار ندارند

ایسنا نوشت: محفل خاطره گویی «نمایش خاطره» با موضوع شهید قاسم سلیمانی برگزار شد اما به دلیل مسایل امنیتی، بسیاری از خاطره‌های مربوط به این شهید امکان ارایه و انتشار نداشت.

این برنامه، صبح امروز  (شنبه ۱۹ بهمن) به همت انجمن تئاتر انقلاب، و دفاع مقدس و همزمان با  سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر با حضور فرماندهان ارشد دوران دفاع مقدس و همرزمان سردار شهید قاسم سلیمانی، در تالار مشاهیر  مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

قرار بود در این محفل، همرزمان شهید سلیمانی خاطراتی را درباره او روایت کنند و نمایشنامه‌نویسان حاضر در برنامه با الهام از این خاطرات، نمایش‌نامه‌هایی را درباره‌ی این شخصیت بنویسند اما چندین بار اعلام شد که به دلیل مسائل امنیتی، بسیاری از خاطرات امکان ارائه ندارد و قابل انتشار نیست.

در آغاز این برنامه، حمید نیلی مدیر انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس دباره هدف از برپایی این نشست توضیح داد: «این محفل برگزار شد تا بتوانیم درباره‌ سردار سلیمانی بیشتر بشنویم و بدانیم.»

نیلی با اشاره به اهمیت حوزه نویسندگی و مستند سازی در زمینه دفاع مقدس، از برگزاری جلسه‌های مشابهی در آینده خبر و ادامه داد: «امیدواریم جلسات محفل خاطره را به صورت فصلی برگزار کنیم.»

مدیر انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس خبر داد که این انجمن از سه اثر صحنه‌ای که درباره‌ شهید قاسم سلیمانی نوشته شود، بین ۵ تا ۸ میلیون تومان حمایت می‌کند و در حوزه‌ تئاتر خیابانی هم از آثاری که مربوط به ایشان باشد تا ۳ میلیون تومان حمایت خواهد کرد.

در ادامه حجت‌الاسلام بهداروند، گفت: «در گونه‌های مختلف تئاتر جای نمایش‌های دفاع مقدس خالی بوده و هست، به همین دلیل از چند سال پیش بعضی از نمایشنامه‌ها با این رویکرد اجرا می‌شود و استقبال از این آثار نشان می‌دهد که در این زمینه ظرفیت بالایی وجود دارد.»

سپس سردار محمدجعفر اسدی یکی از همرزمان شهید قاسم سلیمانی، گفت: «حاج قاسم سلیمانی در دوره نوجوانی ورزشکار بود و روزهای اولی که برای عضویت در سپاه مراجعه کرده بود، به دلیل استیل ورزشکاری‌اش و این که پیراهن آستین کوتاه می‌پوشید، اجازه ورود به سپاه را به او نمی‌دادند و با پارتی بازی وارد سپاه شد.»

او یاد آور شد: «در سال‌های اول پس از انقلاب، شیاطین از همان روزهای اول، شروع به شیطنت کردند و قاسم سلیمانی در همان روزها، تیپ ۴۱ ثارالله را تشکیل داد  که بعدها به لشگر تبدیل شد.»

به گفته‌ او ، شهید سلیمانی در ۸ سال دفاع مقدس در جای جای کشور از ارتفاعات غرب تا خلیج فارس همواره حضور داشته و عملیات‌های لازم را انجام داده است.

سردار اسدی افزود: «پس از جنگ بسیاری از نیروهای نظامی به خانه خود برگشتند ولی شهید سلیمانی، به خانه بازنگشت و به دنبال اشرار در ارتفاعات و در کویرها بود. او ۲۲ سال پیش از کرمان به تهران آمد و فرمانده نیروی سپاه قدس شد که ماموریتش خارج از کشور بود.»

او خاطر نشان کرد: «در دنیای ما هر کجا یک قوی وجود دارد، ضعیف‌ها باید به او تکیه کنند این رسم روزگار ماست که قانون جنگل هم هست که قوی‌ها به ضعیفان زور می‌گویند. سردار سلیمانی، یک فرد قوی بود که به تنهایی توانست مقابل آمریکا بایستند چون او به خدا تکیه کرده بود.»

سردار اسدی ادامه داد:‌ «آیا این هنر است که ترامپ در شب تاریک با آن همه ابزار یک نفر را ترور کند؟! چنین چیزی اسمش قدرت است؟! این عجز ترامپ را در برابر قاسم سلیمانی نشان می‌دهد چون او تنها کسی بود که در این کره خاکی مقابل آمریکا ایستاد.»

این فرمانده‌ سپاه خاطر نشان کرد: «گام‌های اول انقلاب نیازمند شهادت بود و شهیدانی مانند مطهری و بهشتی را هدیه کردیم که باعث شدند چهل سال اول انقلاب به سلامتی عبور کند و گام دوم هم به شهادت سلیمانی نیازمند بود و این اتفاق ما را قوی‌تر کرد. ببینید در چشم جهانیان کشور ما چه نمایی پیدا کرد! زمانی که آن تشییع جنازه باشکوه برگزار شد که اگر بالاتر از تشییع امام نبود، چیزی کم از آن نداشت. همین حالا هم سر قبر ایشان صف است یعنی ما ارتقاء پیدا کرده‌ایم و داریم برای گام دوم مهیا می‌شویم. سلیمانی‌ها باید شهید بشوند تا ما قدرتمندتر بشویم و در انتهای این دوره  دیگر اسرائیلی هم نخواهد بود.»

به اعتقاد او، اگر کسی هنر داشته باشد می‌تواند از شهید سلیمانی بهترین تابلوها را ترسیم کند.

او اضافه کرد:‌ «زندگی سلیمانی بسیار ساده بود و همواره این دنیا را موقت می‌دانست. او هر روز صبح غسل می‌کرد چون هر لحظه احتمال می‌داد شهید شود.»

درجای جای این نشست از سردار اسدی خواسته شد تا خاطراتی از شهید سلیمانی بیان کند اما او توضیح داد که بسیاری از فعالیت‌های این شهید را نمی‌توان مطرح کرد چون دلایل امنیتی دارد و خاطره‌ای از یکی از شاگردان سردار سلیمانی بیان کرد.

سردار اسدی در صحبت‌های خود اشاره کرد که در دوره‌ای که در لبنان بوده‌اند، تنها همسر عماد مغنیه آشپز این گروه بوده تا مسائل امنیتی کاملا رعایت شود.

او در این نشست، خاطره خود را از روز ۱۳ دی که سردار سلیمانی شهید شد، بیان کرد.

۵۷۵۷

کد خبر 1350305

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =