انتقاد بازیگر پیشکسوت از منتقدان جوگیر/ فکر می‌کنند هر که بیشتر فحش بدهد،‌ منتقد بهتری است

آنا نوشت: مهدی فقیه بازیگر فیلم «خروج» گفت: منتقدین ما وقتی می‌خواهند سراغ فیلمی بروند، فکر می‌کنند هر که بیشتر فحش بدهد، جایگاهش بالاتر می‌رود و مثلا منتقد بهتری است.

مهدی فقیه، بازیگر سینما و تلویزیون که در جشنواره فجر سی و هشتم فجر با فیلم «خروج» حضور دارد، با اشاره به وجود تفکر در سینما بیان کرد: هنر بدون تفکر شکل نمی‌گیرد، از سینما گرفته تا موسیقی و جز آن باید تفکر، درونش باشد وگرنه اگر تفکر را از آن بگیری دیگر جواب نمی‌دهد.

وی اضافه کرد: حتی در ژانر کمدی هم باید مفاهیم انسانی گنجانده شود. متاسفانه ما از این خصیصه دور شده‌ایم و فقط به فکر خنداندن مردم هستیم.

فقیه ادامه داد: ما کمتر جریان معنوی و معرفتی را در چنین فیلم‌هایی می‌بینیم. در حالیکه اصولا فیلمسازان ما باید متفکرینی باشند ورای عامه مردم تا این جریان را برای مردم تصویر کنند.

این بازیگر با اشاره به روند موفقیت ابراهیم حاتمی‌کیا در چنین جریانی، گفت: جریان نقد ما در تحلیل یک فیلم، متاسفانه همه چیز را به هم ربط می‌دهد درحالی که نقد باید عظیم باشد.  منتقد کسی است که هنر را ببیند و به آن جان بدهد.

مهدی فقیه در ادامه گفت: منتقدین ما وقتی می‌خواهند سراغ فیلمی بروند، فکر می‌کنند هر که بیشتر فحش بدهد، جایگاهش بالاتر می‌رود و مثلا منتقد بهتری است.

این بازیگر خاطرنشان ساخت: کاش نقد ادبیات جهان را بخوانند. نباید در نقد کردن جوگیر شد و همه چیز را به هم ربط داد.  این را در نظر بگیرید که هنر همان تفکر است.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1350579

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =