ضرورت صیانت از مقبره چهار منار تبریز و تداوم مرمت این اثر فاخر

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی به لزوم صیانت از مقبره چهار منار تبریز اشاره کرد و گفت: مرمت و ساماندهی این بنای تاریخی تداوم دارد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار ظهر امروز در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به ویژگی‌های فاخر مقبره چهار منار تبریز و اهمیت صیانت از آن به‌عنوان بنایی که در دوران انتقال مرکز حکومت به تبریز احداث‌شده است، مرمت و ساماندهی این مقبره همواره در دستور کار اداره کل قرار دارد.

آبدار افزود: مرمت این اثر در سال جاری با اعتباری بالغ‌بر ۶ میلیارد ریال در قالب اقداماتی نظیر؛ آواربرداری و تخلیه نخاله‌های حاصله، برداشت دیوارهای فرسوده و در حال ریزش، بازسازی و استحکام‌بخشی دیوارها و اجرای پایه‌های آجری و احداث سرویس بهداشتی تداوم دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان، ادامه داد: اقدامات مذکور که در راستای ساماندهی به این اثر فاخر انجام‌گرفته است، تاکنون بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، در نیمه اول سال ۹۹ به پایان خواهد رسید.

گفتنی است، مقبره چارمنار یا چهارمنار، یکی از محلات بیست و چهارگانه تبریز قدیم بود، این محل در حاشیه و محدوده قسمت شمالی بازار بزرگ تبریز قرار دارد، در قسمت پایینی این بنای فاخر که در دوره‌های تاریخی مختلف مورد مرمت و بازسازی قرارگرفته است بقایای مربوط به دوره سلجوقی و در بخش فوقانی تزئینات دوره ایلخانی قابل‌مشاهده است. این بنا همچنین در دوره صفوی به‌طور کامل و در دوره قاجار بخش فوقانی گنبد آن مرمت و بازسازی‌شده است. مقبره چهارمنار تبریز که به شماره ۱۶۵۱۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

46

کد خبر 1350817

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =