۰ نفر
۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۸
علی اف پیشتاز است

ایسنا نوشت: حزب حاکم جمهوری آذربایجان امروز (دوشنبه) در انتخابات پارلمانی زودهنگام که به خواست الهام علی‌اف برای تحکیم قدرت و سرعت بخشیدن به اصلاحات اقتصادی از طریق جایگزین کردن نیروهای قدیمی مرتبط با پدرش -حیدر علی‌اف- برگزار شد، پیشتاز است.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات پس از شمارش نتایج حدود ۱۱۰ حوزه امروز اعلام کرد، نامزدهایی از حزب حاکم ینی آذربایجان (آذربایجان جدید) حدود ۶۵ کرسی از ۱۲۵کرسی را در پارلمان تک‌مجلسی به دست آورده است. جمعی از احزاب کوچک و گروه‌های مستقل به دولت تقریبا مابقی کرسی‌ها را از آن خود کردند.

پارلمان تک‌مجلسی جمهوری آذربایجان هر پنج سال یکبار از طریق رای دادن به نامزدها در حوزه‌های انتخابیه تعیین می‌شود.   

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان این انتخابات را ماه دسامبر اعلام کرد که ۹ ماه پیش از موعد مقرر آن بود. مقام‌هایی از حزب حاکم او موسوم به "ینی آذربایجان" گفتند این اقدام برای "حمایت از سیاست اصلاحات و تغییرات پرنسل رئیس‌جمهور" است.     

ماه اکتبر علی‌اف رئیس دفتر قدرتمند خودش را برکنار کرد و تغییرات دیگری هم در سطوح عالی به وجود آورد که شامل انتصاب علی اسداف، اقتصاددان ۶۲ ساله به عنوان نخست‌وزیر می‌شد.

رئیس‌جمهوری آذربایجان که رئیس حزب ینی آذربایجان هم محسوب می‌شود، از سرعت اصلاحات اقتصادی گلایه دارد و می‌خواهد آن مقام‌های دولتی را که به سن بازنشستگی رسیدند، پاکسازی کند؛ اقدامی که به چشم بیرون انداختن نیروهای دوران پدرش، حیدر علی‌اف دیده می‌شود.

310 310

کد خبر 1350960

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =