امارات می‌گوید دیگر در یمن حضور نخواهد داشت

فارس نوشت: امارات عربی متحده اعلام کرد که نیروهای این کشور دیگر به طور مستقیم در یمن وارد نبرد نخواهند شد.

 پایگاه نظامی «زاید» در ابوظبی روز یکشنبه (دیروز) شاهد رژه نیروهای اماراتی بازگشته از یمن بود و سرلشکر «عیسی المزروعی» نائب رئیس ستاد مشترک ارتش امارات و فرمانده نیروهای اماراتی در یمن از تغییر استراتژی این نیروها در این کشور خبر داد.

به نوشته خبرگزاری رسمی امارات (وام) در این رژه تمامی امرای هفت امارت نشین حضور داشتند و «محمد بن زاید» ولی‌عهد امارات با تعریف و تمجید از نیروهای نظامی این کشور مدعی شد: «نیروهای مسلح ما هرجایی که پا گذاشتند امید را در آن‌جا تثبیت کردند و عامل خیر شدند.»

اما در ابتدای این مراسم سرلشکر «عیسی المزروعی»، فرمانده نیروهای اماراتی در یمن گزارشی از حضور پنج ساله این نیروها در یمن را ارائه داد و مدعی شد که تعداد کشته‌های نیروهای اماراتی در طول این سال‌ها ۱۰۸ تن بوده است.

او افزود: «پس از پنج سال از آغاز عملیات "طوفان قاطعیت" استراتژی حضور مستقیم که با حرفه‌ای‌گری عالی صورت گرفت، به راهبرد حضور غیر مستقیم تبدیل شده است که امروزه به دست نیروهای یمنی اجرا می‌شود؛ نیروهایی که سازماندهی و آموزش و تجهیز شده‌اند و لازم است تا بقایای خاک یمن را آزاد کنند.»

این فرمانده اماراتی در ادامه گفت: «به مناسبت این تحول راهبردی در عملیات نیروهای مسلح ما در یمن، امروز در حضور شما از نیروهایمان پس از موفقیت کاملشان در انجام وظیفه خود برای آزادسازی و تثبیت امنیت، حضور یافته‌ایم.»

 سرلشکر «عیسی المزروعی» همچنین گفت که نیروهای زمینی، گارد ریاستی و عملیات ویژه با تمام یگان‌های خود با ۱۵ هزار سرباز در ۱۵ یگان در استان‌ها و شهرهای یمن مشارکت داشتند.

او در ادامه از ۱۳۰ هزار سرت هوایی و بیش از نیم میلیون ساعت پرواز عملیاتی در طول پنج سال گذشته خبر داد و گفت که نیروهای دریایی امارات نیز با سه یگان و ۵۰ شناور مختلف و سه هزار نیرو در یمن مشارکت داشتند.

رئیس ستاد مشترک ارتش امارات پس از آن مدعی شد که در این پنج سال گذشته ۱۰۸ نفر از نیروهای این کشور در یمن کشته شده‌اند.

او در پایان تأکید کرد که امارات همچنان به حمایت و پشتیبانی از ائتلاف سعودی در عملیات‌های هوایی و امداد لجستیکی و آموزش و مبارزه با «تروریسم» و همچنین حمایت از «مقاومت جنوب» (شورای انتقالی جنوب یمن که در نزاع و کشمکش با دولت مستعفی منصور هادی به سر می‌برد.) ادامه خواهد داد.

تغییر راهبرد امارات و خروج نیروهای عملیاتی این کشور از جنوب یمن در حالی است که دولت ابوظبی در تیر ماه گذشته نیز مدعی بیرون کشیدن بخشی از نیروهای از جنوب یمن شد؛ اما به مرور منابع محلی خبر دادند که امارات کماکان در این منطقه حضور دارد.

با این حال تأکید فرمانده نیروهای اماراتی در یمن بر ادامه حمایت‌ها از شورای انتقالی جنوب، نشان می‌دهد که ابوظبی از پیگیری منافع خود در جنوب یمن صرف ‌نظر نکرده و همچنان از عناصر جدایی‌طلب جنوب در برابر شبه‌نظامیان وابسته به دولت مستعفی منصور هادی پشتیبانی خواهد کرد.

310311

کد خبر 1351090

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • عبدالله RO ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
    0 0
    اخه شما کجا و جنگ کجا اول برید با افتابه تمرین کنید بعد بیا