فیلمی که جمشید مشایخی با زور قرص سر صحنه آن حاضر می‌شد

کارگردان «سینما شهرقصه» در نشست خبری این فیلم گفت: «من همیشه از خودم می‌پرسم گناه کسانی که با سینما برای ما خاطره ساختند و فراموش می‌شوند و کنار گذاشته می‌شوند. چیست؟»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نشست خبری «سینما شهرقصه» به کارگردانی مشترک کیوان علی‌محمدی و علی‌اکبر حیدری، عصر امروز (دوشنبه ۲۱ بهمن) با حضور کارگردان، عوامل و بازیگران این فیلم در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

در آغاز این نشست، کیوان علی‌محمدی، کارگردان فیلم درباره اصرارش برای انجام کار مشترک، همکاری‌ طولانی‌اش با امید بنکدار و توضیح دلیل غیبت او در این نشست گفت: «این را باید خیلی راحت بگویم که من در فیلمسازی آدم شجاعی نیستم. سینما آنقدر سخت است که حتی دو نفره فیلم ساختن هم جسارت می‌خواهد. اگر امروز آقای بنکدار در کنار من نیست به این دلیل است که او بعد از اتفاقاتی که برای فیلم «گیلدا» رخ داد، دچار مشکل شد و کمی از سینما فاصله گرفته است. البته در این فیلم از زمان نگارش فیلمنامه در کنار ما بود و اسمش در تیتراژ هست.»

او با انتقاد از خبرنگاران ادامه داد: «زمانی که به حضور رسانه برای پشتیبانی از ما نیاز داشتیم، پشت ما نبودید. کسانی از من می‌پرسیدند رابطه‌ام با امید چطور است باید بگویم که فیلم جدیدی که در آینده خواهید دید، ساخته مشترک من، امید بنکدار و علی اکبر حیدری خواهد بود.»

این کارگردان ادامه داد: «من جزو آن دسته از سینماگران خوشبختی هستم که هنوز فیلم می‌سازم و امروز اینجا حضور دارم، در حالی که خیل عظیمی از اهالی سینما در خانه نشسته‌اند و هیچ کاری برای انجام دادن ندارند.»

علیمحمدی درباره ساخت «سینما شهرقصه» توضیح داد: «من همیشه از خودم می‌پرسم گناه کسانی که با سینما برای ما خاطره ساختند، فراموش می‌شوند و کنار گذاشته می‌شوند. چیست؟ سکانس پایانی این فیلم ادای دینی به این عزیزان است.»

او درباره اکران این فیلم عنوان کرد: «روزی که پروانه ساخت این فیلم را گرفتیم، ابراهیم‌ داروغه‌زاده به من گفت که فیلمنامه را نخوانده‌ است اما مسئولان بخش پروانه ساخت خوانده‌اند و تعریف کرده‌اند؛ درصورتی که انتظار داشتم اجازه ساخت این فیلم را ندهند. امیدوارم این خط قرمز که فکر می‌کنند سینما از سال ۵۷ به وجود آمده را خاک کنیم، فیلم ما ستایشی از سینمای ایران و عشقمان به آن است.»

حامد کمیلی، بازیگرِ «سینما شهرقصه» درباره این فیلم گفت: «بار دیگر از دست دادن نخبه‌های کشور را تسلیت می‌گویم. زمانی که فیلمنامه را خواندم شکی نداشتم که حتما در آن بازی خواهم کرد. فقط از این می‌ترسیدم که فیلم خوب از آب درخواهد آمد یا نه زیرا این فیلم حد وسط ندارد یا خیلی خوب می‌شد یا خیلی بد.»

او ادامه داد: «اینکه من در فیلم‌های کمدی بازی می‌کنم از تئاتر ریشه گرفته است همیشه سعی می‌کنم نگاه جدی‌تری به فیلم‌های کمدی داشته باشم.»

 علی اوجی هم درباره این فیلم توضیح داد: «زمانی که کیوان به من پیشنهاد بازی در این فیلم را داد، مشغول بازی در یک سریال بودم اما زمانی که فیلمنامه را خواندم دیدم که چقدر دغدغه شخصی من است. تقریبا ۱۲ بار این فیلم را دیده‌ام و هر بار با سکانس پایانی فیلم اشک ریخته‌ام.»

این بازیگر ادامه داد: «همیشه سعی می‌کنم نقش را درست بازی کنم از جمله چالش‌هایی که با آن رو به رو شدم، گریم بود، زیرا هر روز چندین ساعت با چسب، ریش برای من درست می‌کردند. زمانی که بر سنگ فرش‌های آن خانه قدم می‌زدم، حس می‌کردم در همان زمان مشغول تاریخ‌سازی هستم. کیوان علیمحمدی می‌داند دقیقا چه کاری می‌خواهد انجام دهد زیرا سینما را می‌شناسد.»

آناهیتا درگاهی، دیگر بازیگر این فیلم هم گفت:«این فیلم با تمام نقش‌هایی که پیش از این بازی کردم، تفاوت داشت و از بازی در آن خوشحالم.»

سیاوش مفیدی نیز درباره بازی در فیلم «سینما شهرقصه» توضیح داد: «ما به همه گفتیم فیلم خوب از آب درآمده از شما نیز خواهش می‌کنم همین کار را کنید. کیوان علیمحمدی واقعا کار بلد است، سال‌هاست او را می‌شناسم و به او اعتقاد دارم. تشکر ویژه از حامد کمیلی و کیوان دارم. در این فیلم، همه عاشقانه کار کردند. از بازی در کنار حامد کمیلی لذت بردم. او یک آرتیست و پارتنر درجه یک است.»

مرتضی پورصمدی هم در ارتباط با فیلمبرداری فیلم گفت: «این فیلم نتیجه یک جنون خوش خیم تیمی است که بیست سال با هم کار می‌کنند و این راه را ادامه می‌دهیم. چه ببینند و چه نبینند، چه اجازه بدهند و چه اجازه ندهند.»

علی‌اکبر حیدری، دیگر کارگردان فیلم، در بخش دیگری از نشست درباره ایده اصلی «سینما شهر قصه» توضیح داد: «ما هرگز از مضمون به قصه نمی‌رسیم بلکه قصه را در ابتدا داریم و در ادامه مضمون‌سازی می‌کنیم. در ابتدا ایده درباره یک آپاراتچی بود سپس داستان را به سمت جلو بردیم و به «سینما شهر قصه» رسیدیم.»

میثم ریاحی، صداگذار فیلم هم توضیح داد: «در وهله اول خوشحالم که در این تیم بودم. این فیلم سومین فیلم سینمایی بلند من بود اما باقی دوستان حرفه‌ای هستند. از علیمحمدی بابت اینکه به من اعتماد کرد تشکر می‌کنم هر کسی که او را از نزدیک بشناسد می‌داند که او بسیار سخت‌گیر است.»

او ادامه داد: «حدودا ۶ ماه پیش کار صدا را تمام کرده بودم اما هربار کیوان یک ایراد جدید می‌گرفت. این فیلم به نوعی ادای احترام به سینمای ایران بود.»

سیاوش پورخلیلی، تدوین‌گر این فیلم نیز عنوان کرد: «معمولا مخاطبان خیلی به تدوین فیلم توجه نمی‌کنند کارگردان فیلم این فرصت را به من و تیم کوچکم داد و از او متشکرم. منتقدان باید به تدوین فیلم‌ها بیشتر بپردازند و آن را نقد کنند تا بیشتر به آن پرداخته شود. خوب است که بخشی از جشنواره به تیتراژ فیلم‌ها بپردازد.»

در پایان این نشست، علیمحمدی با اشاره به اینکه از بازیگران قدیمی سینمای ایران باید تقدیر شود گفت: «باور کنید زمانی که از آقای مشایخی برای این فیلم دعوت کردیم او با پرستارش آمد و به زور قرص سر فیلمبرداری حاضر می‌شد. پرستارش می‌گفت سه روز است که حالش برای اینکه می‌خواهد جلوی دوربین بیاید، خوب است.»

او ادامه داد: «خواهش می‌کنم از قدیمی‌های سینما یاد کنید، از کسانی که در خانه مانده‌اند و دیگر خبری از آن‌هانیست. دوست‌شان بدارید زیرا دیگر تکرار نخواهند شد.»

۵۷۵۷

کد خبر 1351206

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =