افتتاح ۱۷ پروژه با ۲ هزار و ۴۲۰ میلیارد ریال و یک میلیون و ۷۰۰ هزار یورو اعتبار در قشم

مرتضی بانک از افتتاح ۱۷ پروژه دهه مبارک فجر با اعتبار ارزی یک میلیون و ۷۰۰ هزار یورو و اعتبار ریالی ۲ هزار و ۴۲۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای ۲۷۰ نیروی بومی در منطقه آزاد قشم خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور ضمن ابراز خرسندی از توسعه چشمگیر جزیره، بیان داشت: افتتاح این ۱۷ پروژه در نهمین روز ایام الله دهه فجر و در سالروز چهل و یکمین جشن پیروزی انقلاب اسلامی، ماحصل حضور منطقه آزاد قشم و خدمات ارایه شده توسط این مجموعه به مردم این جزیره است.
 وی افزود: خوش حالم که در این ایام فرخنده در خدمت مردم شهید پرور قشم، مرزداران غیور آب های نیلگون خلیج فارس و کشور بوده و از نزدیک شاهد رشد و توسعه جزیره در زمینه های مختلف صنعتی، عمرانی و گردشگری هستم.
بانک ادامه داد: از میان این ۱۷ پروژه، ۴ طرح مربوط به شرکت های تولیدی، ۹ پروژه عمرانی، یک طرح هتلینگ و ۳ پروژه خدماتی رفاهی می باشد.
این مقام عالی با اشاره به سرمایه گذاری های ارزی در قشم گفت: چند پروژه تولیدی با سرمایه گذاری خارجی در این منطقه به انجام رسیده و چندین پروژه گردشگری و خدماتی دیگر نیز توسط بخش خصوصی داخلی در این جزیره سرمایه گذاری شده است.
وی به  توسعه خدمات منطقه آزاد قشم در بخش عمران راه ها و گردشگری اشاره کرد و عنوان داشت: امیدواریم تا نوروز امسال شاهد اتمام پروژه های عمرانی در سطح جاده ها و همچنین افزایش ظرفیت گردشگرپذیری قشم باشیم.
به گفته بانک، امسال حدود یک هزار و ۱۰۰ تخت به ظرفیت اقامت پذیری قشم افزوده خواهد شد که ۲۰۰ تخت آن امروز با افتتاح هتل هانی به بهره برداری رسید.
مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور از تلاش مسوولان این منطقه به ویژه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم قدردانی کرد و گفت: امیدواریم با تعاملات بین دستگاهی، شاهد توسعه بیشتر این منطقه باشیم.
وی از اتمام زودهنگام پروژه های اساسی در منطقه آزاد قشم خبر داد و عنوان داشت:  با رقم بالای سرمایه گذاری های انجام شده در پروژه های مذکور، شاهد رشد این منطقه طی سال جاری و ابتدای سال آینده خواهیم بود.
بانک اضافه کرد: پروژه های صنعتی عظیم قشم با حضور مقامات عالی تا پایان امسال افتتاح خواهد شد و تلاش می کنیم با تحرک بیشتر اقتصاد در این منطقه موجب افزایش رفاه مردم باشیم.
وی در مورد ویژگی خاص مناطق آزاد نسبت به سایر نقاط کشور گفت: دو ویژگی مهم این مناطق، معافیت مالیاتی و معافیت گمرکی است که نبود این دو ویژگی، اهمیت مناطق آزاد را از بین می برد.
مشاور رئیس‌جمهور ادامه داد: مناطق آزاد یک قانون اختصاصی دارند که معافیت‌های مالیاتی فعالان در این مناطق به مدت ۲۰ سال در نظر گرفته شده و همچنین معافیت های گمرکی این مناطق نیز در این قانون تعریف شده است. 
به گفته وی، هر تغییری در این دو نوع معافیت باید در چارچوب و قوانین مناطق آزاد انجام شود.
بانک اظهار داشت: در لایحه‌ پیشنهادی ما به مجلس، افراد پس از اتمام معافیت ۲۰ تا ۲۵ ساله، معافیت مربوط به فعالیت های تولیدی، صادراتی  وکشاورزی طی ۵ سال بعدی، به صورت پلکانی کاهش می یابد تا به ۳۰ درصد برسد اما برای فعالیت های بازرگانی و تجاری این معافیت پلکانی بعد از ۲۵ سال صفر شده و دیگر معافیتی اعمال نمی شود.
مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور در پایان از خدمات ارایه شده توسط مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و سایر مسوولان قدردانی کرد.
گفتنی است، دکتر بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور جهت بازدید از پروژه‌های دهه مبارک فجر منطقه آزاد قشم، صبح روز یک شنبه ۲۰ بهمن ماه با استقبال مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و جمعی از معاونان و مدیران این سازمان از طریق فرودگاه بین‌المللی قشم وارد این جزیره شد.

46

کد خبر 1351903

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =