رئیس سازمان مدیریت بحران: یک نفر از زیر بهمن نجات یافت

فارس نوشت: رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: قطعاً تا فردا آب و برق تمامی روستاهای استان گیلان وصل می‌شود و در حادثه برف ۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند و یک نفر نیز از زیر بهمن نجات یافته و به مراکز درمانی منتقل شده است.

اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور درباره آخرین اقدامات صورت گرفته در استان گیلان به دلیل حجم زیاد بارش برف اظهار داشت: برف بی‌سابقه‌ای در استان گیلان باریده است و متوسط بارش بالای ۹۰ سانتی‌متر است و در بعضی از ارتفاعات به ۲ متر هم می‌رسد.

وی گفت: در مرحله نخست امداد و نجات مطرح شد و افرادی که در راه مانده بودند علی‌رغم اینکه مسیرهای قزوین به رشت و رشت به قزوین مسدود شده بود وی عده‌ای با استفاده از مسیرهای انحرافی وارد جاده شده بودند و در نهایت حدود ۲ هزار نفر در جاده اسکان اضطراری داده شدند.

نجار بیان داشت: در حال حاضر نسبت به بازگشایی راه‌ها نیز اقدام شده و دو طرف بزرگراه قزوین - رشت و رشت به قزوین بازگشایی شده است ولی تردد به کندی صورت می‌گرفت که در حال حاضر تردد نیز روان‌تر شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تأکید بر اینکه راه‌های اصلی استان مشکلی ندارد گفت: از مردم درخواست می‌کنیم تا اطلاع ثانوی از مسافرت به استان گیلان خودداری کنند.

وی بیان داشت: کل سطح استان گیلان پوشیده از برف است و در حال تلاش هستیم که راه‌های روستایی را به صورت کامل بازگشایی کنیم.

نجار خاطرنشان کرد: ۳۵ درصد از روستاهایی که به دلیل برف مسیرشان مسدود شده بود در حال حاضر بازگشایی شدند و روستاهایی در اولویت ما بودند که تولید جوجه‌های یک روزه داشتند و باید مسیر این روستاها باز می‌شد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تصریح کرد: تا امشب بالای ۵۵ درصد از روستاها مسیرشان بازگشایی می‌شود و تا سه روز آینده کل مسیرهای استان به صورت کامل بازگشایی خواهد شد.

وی درباره قطع آب و برق نیز گفت: ۲۵۰ هزار مشترک برق شهری و روستایی قطع شده است که ۶۹ اکیپ در استان گیلان در حال وصل کردن برق هستند و تا امشب برق ۲۴۰ هزار مشترک به صورت کامل وصل می‌شود و ۱۰ هزار تای باقی‌مانده نیز تا فردا وصل خواهد شد.

نجار یادآور شد: به دلیل قطع برق توزیع آب هم با مشکل مواجه شده است و در حال حاضر ۲۰۰ روستا با مشکل تأمین آب و برق مواجه هستند که تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که تا فردا آب روستاها نیز به صورت کامل وصل شود. در خصوص گاز هم قطعی نداریم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: امدادرسانی با ۴ هلی‌کوپتر به صورت هوایی در حال انجام است و ۵۰ میلیارد تومان هم سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای وصل برق اضطراری در استان گیلان اختصاص داده است هم اکنون نیز وزیر راه و وزیر نیرو در استان گیلان حضور دارند و اقداماتی نیز انجام داده‌اند.

وی یادآور شد: مردم علی‌رغم هشدارهایی که اعلام شده بود در جاده حضور پیدا کردند و خیلی از خودروها فاقد زنجیر چرخ و سوخت لازم بودند بنابراین بلافاصله نسبت به اسکان اضطراری این افراد اقدام شد و خودروهای آنها نیز در حال حاضر از برف بیرون کشانده شده و در جاده‌ها مشکل خاصی نداریم.

نجار بیان داشت: در حال حاضر یک میلیون مترمکعب برف در خیابان‌های شهر رشت وجود دارد که جمع‌آوری این میزان کار دشواری است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: قطعاً با افرادی که در خصوص موضوع برف کوتاهی داشتند بر اساس قانون برخورد می‌شود.

وی درباره تعداد کشته‌شدگان نیز اظهار داشت: ۷ نفر در حادثه برف کشته نشده‌اند بلکه ۶ نفر جان باختند؛ ۴ نفر در زیر بهمن گرفتار شده بودند که ۳ نفر از آنها جان خودشان را از دست داده بودند و یک نفر از زیر بهمن بیرون آمد و با بالگرد به مراکز درمانی منتقل شده است. ۲ نفر به دلیل سقوط و یک نفر هم به دلیل ریزش برف شیروانی جان خود را از دست داده است.

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1352219

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =